Danas onlinedanas 20:22

SupermenSupermen, foto: Jimin Kim / Zuma Press / Profimedia

Novi Supermen, koji je režirao Džejms Gan, tek je stigao u bioskope, ali je već izazvao buru među američkom desnicom. Razlog? Gan je u jednom intervjuu izjavio da je Supermen zapravo – imigrant.

Supermen je heroj, heroj  imigrant.

Iako ova tvrdnja uopšte nije nova ni sporna za one koji znaju poreklo ovog superheroja, konzervativni mediji odmah su je napali, nazivajući film „super-vok“ pokušajem ubacivanja liberalne ideologije u priču o nacionalnom simbolu.

Supermen kao priča o Americi

U razgovoru za Sunday Times, Gan je izjavio da je Supermen simbol američke priče – priče o imigrantu koji dolazi iz drugog sveta i donosi sa sobom ideju o ljudskoj dobroti, vrednosti za koju smatra da je danas zapostavljena. „Biće onih kojima će to smetati samo zato što se priča bavi dobrotom. Ali, neka ih,“ poručio je Gan.

Međutim, reakcije desnice bile su burne. Voditelji Fox Newsa ismevali su ideju da je Supermen imigrant, a neki su išli toliko daleko da su aludirali na latinoameričke bande, tvrdeći da će umesto čuvenog “S” nositi oznaku MS-13.
Ali… Supermen je zaista imigrant, piše Vulture.

Supermen je doslovno vanzemaljac poslat s umiruće planete Kripton, kojeg su kao bebu pronašli i usvojili par iz Kanzasa. Njegova priča od samog početka simbolizuje sudbinu izbeglice. Njegovi tvorci, Džeri Sigel i Džo Šuster, sinovi jevrejskih imigranata iz Klivlenda, osmislili su lik koji odražava iskustvo prilagođavanja, nade i identiteta u novoj zemlji.

U današnjem političkom kontekstu, gde se pojam „imigrant“ koristi gotovo isključivo za ljude iz Latinske Amerike i Bliskog Istoka, ideja da jedan plavooki Amerikanac može biti „imigrant“ postaje za neke – provokacija. Međutim, to ne menja suštinu priče.

Podrška iz filmskog tima

Na crvenom tepihu, Gan, njegov brat Šon (koji ima malu ulogu u filmu) i glumac Nejtan Filion (Zeleni fenjer) komentarisali su desničarske reakcije. Gan je ostao uzdržan ali jasan: „Film je o ljudskoj dobroti. To je nešto s čim svi možemo da se povežemo.“

Šon Gan bio je direktniji: „Supermen je imigrant. Ako vam to smeta, onda niste zaista Amerikanci. Ljudi koji su protiv imigranata, protiv su američkog načina života.“

Nejtan Filion se našalio u stilu svog lika: „Ma dajte, nekome očigledno treba zagrljaj. To je samo film.“

Napadi i kontraprotivljenja

Zanimljivo je da je i Din Kejn, nekadašnji Supermen iz serije “Lois i Klark”, priznao da je Supermen imigrant, ali je u isto vreme izneo niz političkih tvrdnji bez mnogo osnova, uključujući poređenja sa Somalijom. Ova izjava dodatno je pokazala koliko duboko je rasprava u SAD-u obojena ideološki i rasno.

Kejn je još 2020. tvrdio da se više ne sme izgovarati Supermenov čuveni slogan „Istina, pravda i američki način“, iako je tadašnji autor stripova Tom King demantovao to navodeći da je fraza i dalje u upotrebi.

Čak je i Bela kuća učestvovala u „ratu narativa“, objavivši fotošopiranu verziju plakata sa Trampovim licem umesto glumca Dejvida Korensveta, i sa starim sloganom „the American way“.

Supermenov slogan se menjao kroz istoriju

Iako se „Truth, justice and the American way“ često vezuje za ovog heroja, to nije originalni moto. Prvi put se pojavio u radio serijalu 1942. godine, dok je stripu dodat tek 1991. godine. Tokom poslednjih decenija, i u stripovima i na ekranu, Supermen je često preispitivao značenje ovog slogana, pa čak i odbacio američko državljanstvo kako ne bi bio viđen kao instrument američke spoljne politike.

U seriji “Smallville”, lik Klarka Kenta direktno se poredi sa ilegalnim imigrantom, dok u novom filmu Lek Lutor koristi Supermenovo poreklo kako bi ga dehumanizovao i prikazao kao pretnju po naciju.

Igra politike

Novi film koristi izmišljene zemlje Boraviju i Džarhanpur, koje imaju očigledne geopolitičke paralele, ali nisu direktno povezane sa stvarnim državama. Boravija je predstavljena kao militarizovana bivša sovjetska republika, dok je Džarhanpur siromašna zemlja koja biva napadnuta.

Supermen pokušava da pomogne ljudima, čak i kada mora da zaobiđe političku birokratiju. Kroz sve to, film ostaje dosledan poruci – o važnosti saosećanja i činjenja dobra.

Novi Supermen

Novi Supermen nije radikalno drugačiji, ali jasno naglašava osnovne vrednosti – dobrotu, empatiju i borbu za one koji su ranjivi. Pretvarati se da te vrednosti nisu deo američkog identiteta, kako to čine neki desni kritičari, znači svesno ignorisati ono što Supermen jeste – i oduvek je bio: simbol nade za sve. Bez obzira na to odakle dolaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst