Danas Onlinedanas 15:23

Utvrđena bolest plavog jezika u Bosilegradu: Oblast u poluprečniku od 100 kilometara proglašena zaraženom 1Foto FoNet Zoran Mrđa

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je da je na teritoriji opštine Bosilegrad, u mestima Donja Ljubata i Gornja Lisina, potvrđena bolest plavog jezika kod ovaca na dva poljoprivredna gazdinstva.

Sumnja je ustanovljena 25. jula nakon što su životinje pokazale simptome, a rezultati ispitivanja u Veterinarskom specijalističkom institutu Niš potvrdili su prisustvo virusa. Istog dana uzorci su upućeni u Nacionalnu referentnu laboratoriju za ovu bolest, koja je 27. jula zvanično potvrdila prisustvo virusa i započela dalja ispitivanja radi tipizacije, saopštilo je Ministarstvo.

„Uprava za veterinu odmah je reagovala i, u skladu sa zakonom, donela rešenje kojim se područje u poluprečniku od 100 kilometara od žarišta proglašava zaraženim. Ova zona obuhvata teritorije pet upravnih okruga na jugu i jugoistoku Srbije. Istovremeno, područje u širini od 50 kilometara oko granice zaražene zone proglašeno je ugroženim, što uključuje dodatna četiri okruga. U obe zone uvedene su mere kontrole i prevencije, u cilju sprečavanja daljeg širenja bolesti“, navodi se u saopštenju.

Oni kažu i da se na zaraženom području sprovode se pojačani veterinarski nadzori i ograničenja kretanja prijemčivih životinja.

Gazdinstva se popisuju, životinje se klinički pregledaju, a tamo gde postoje znaci infekcije ili uginuća sprovode se patoanatomski i laboratorijski pregledi. Životinje koje pokazuju simptome izoluju se i smeštaju u zatvorene objekte, a vrši se i tretman insekticidima kako na životinjama, tako i u njihovoj neposrednoj okolini. Ukoliko se proceni da je to neophodno, sprovodi se klanje ili eutanazija obolelih životinja. Na oba gazdinstva u opštini Bosilegrad, gde je bolest potvrđena, u toku je postupak „humanog uklanjanja celokupnog stada“.

U ugroženoj zoni takođe se preduzimaju mere kontrole – vrši se hitno popisivanje svih gazdinstava sa prijemčivim životinjama, prate se zdravstveno stanje i potencijalno prisustvo virusa, kao i populacija komaraca koji ga prenose. Promet životinja van ovog područja nije dozvoljen.

„U slučaju širenja infekcije, mogu se aktivirati i dodatne mere kao što su organizovana vakcinacija i prošireni epizootiološki nadzori. Sve aktivnosti sprovode se u skladu sa Pravilnikom o merama za rano otkrivanje, dijagnostiku i suzbijanje bolesti plavog jezika“, napominju u Ministarstvu.

Bolest plavog jezika je virusno oboljenje koje pogađa ovce, koze i goveda, ali se ne prenosi sa životinja na ljude, pa ne predstavlja nikakvu opasnost po javno zdravlje. Prenos vrši isključivo insekt roda Culicoides, a najizraženiji simptomi se javljaju kod ovaca, dok kod goveda i koza infekcija često prolazi bez vidljivih znakova. Bolest je već ove godine potvrđena u više evropskih zemalja, uključujući Grčku, Severnu Makedoniju, Italiju, Španiju, Portugaliju i Sloveniju.

Na teritoriji Pčinjskog okruga trenutno se nalazi više od 27.500 ovaca i koza, od čega preko 2.000 u opštini Bosilegrad.

„Zbog toga je posebno važno da stočari pokažu saradnju i odgovornost u primeni svih preporučenih mera. Veterinarske službe su prisutne na terenu i sprovode kontrolu u saradnji sa lokalnim samoupravama i Centrom za brzo reagovanje. Ministarstvo apeluje na sve odgajivače da se pridržavaju instrukcija stručnjaka i veterinara, redovno prate zdravstveno stanje životinja i primenjuju mere zaštite od insekata. Javnost će biti blagovremeno i transparentno obaveštavana o svim daljim koracima“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst