Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doneo je odluku o uspešnom završetku prvog razmatranja ekonomskog programa Srbije u okviru Instrumenta za koordinaciju politika (PCI), kao i o uspešnom zaključenju redovnih konsultacija po članu IV Statuta MMF-a, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).

Kako su istakli, MMF je ocenio da vlasti u Srbiji održavaju fiskalnu disciplinu i sprovode ključne strukturne reforme, kao i da su dobre makroekonomske politike podržale otpornost privrede i u uslovima globalne neizvesnosti.

Ključne ocene i projekcije MMF

MMF je zadržao projekciju ovogodišnjeg privrednog rasta na tri odsto.

„Nakon kratkotrajnog usporavanja, projektovan je rast realnog BDP-a od tri odsto u 2025. godini, sa ubrzanjem na četiri odsto u 2026. i 4,5 odsto 2027. godini“, objavio je MMF.

Kada je reč o kretanju cena, ukupna inflacija se, kako su naveli, vratila u ciljani raspon NBS (3 odsto ± 1,5 p.p.). Monetarna politika ocenjena je kao odgovarajuće restriktivna, a za 2026. i 2027. godinu projektuje se inflacija od oko tri odsto.

Iz MMF ocenjuju i da fiskalni deficit ostaje pod kontrolom „zahvaljujući snažnim prihodima i upravljanju tekućom potrošnjom, uprkos povećanim javnim investicijama“.

Devizne rezerve su, prema njihovoj oceni, na visokom nivou i očekuje se da će tako i ostati, pružajući podršku eksternoj poziciji Srbije.

Identifikovani rizici i faktori stabilnosti

MMF ocenjuje da su rizici za naredni period povećani.

„Globalno usporavanje i geoekonomska fragmentacija mogu uticati na izvoz i strane direktne investicije, dok na domaćem planu pojačane političke tenzije mogu uticati na investiciono poverenje“, upozoravaju iz te međunarodne organizacije.

Ipak, u izveštaju se navodi da je Srbija dobro pozicionirana za upravljanje potencijalnim šokovima, što se temelji na visokim deviznim rezervama i depozitima vlade, opadajućem javnom dugu i dobro kapitalizovanom i likvidnom bankarskom sektoru, istakla je NBS u saopštenju.

Neophodne dalje reforme u energetskom sektoru

Gita Gopinat, prvi zamenik generalnog direktora MMF-a, istakla je da su „promišljene makroekonomske politike Srbije i snažna saradnja s MMF-om donele impresivne rezultate“, što je doprinelo da Srbija 2024. godine prvi put dobije investicioni kreditni rejting.

Naglasila je da su dalje reforme u energetskom sektoru ključne za stabilno snabdevanje energijom.

Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da je odluka MMF-a „dodatna potvrda da u Srbiji vodimo dobru ekonomsku politiku“.

NBS je u saopštenju naglasila i da su izvršni direktori MMF-a pozdravili  posvećenost vlasti primeni posebnih fiskalnih pravila za plate i penzije, što će, kako navode, podržati smanjenje učešća javnog duga u BDP-u i ojačati poverenje investitora.

Post Views: 33

Originalni tekst