UNESKO je upisao četiri lokaliteta u francuskom departmanu Morbijan, uključujući čuvene menhire u Karnaku, na Listu svetske baštine, preneli su danas francuski mediji.

Foto Arhiva
Megaliti Karnaka i obale Morbijana zvanično su danas upisani na Listu svetske baštine Uneska, čime su se pridružili kulturnim spomenicima poput Maču Pikčua, Koloseuma i Tadž Mahala na toj listi, prenosi BFM TV.
Četiri lokaliteta upisana na Listu svetske baštine Uneska, raspoređena u 28 opština u Morbijanu, uključuju, između ostalog, stojeće kamenje, dolmene i grobne humke.
Ova mesta su izgrađena tokom više od dva milenijuma u neolitskom periodu, a pokrivaju površinu od 1.000 kvadratnih kilometara.
Među njima je i Karnak, sa dugim, pravim alejama menhira svih veličina, čije poreklo i funkcija ostaju misterija i koje svake godine poseti skoro 300.000 ljudi.
Ovi megaliti „predstavljaju izuzetno svedočanstvo tehničke sofisticiranosti i veštine neolitskih zajednica koje su im omogućile da vade, transportuju i manipulišu monumentalnim kamenjem i zemljom kako bi stvorili složen simbolički prostor koji otkriva specifičan odnos između populacija i njihovog okruženja“, saopštio je Unesko.
To je prvo u potpunosti bretonsko nalazište koje se našlo na Listi svetske baštine, pošto je Kula Voban u Finisteru jedno od 12 utvrđenja Voban raspoređenih širom Francuske.
Francuska sada ima 54 lokaliteta na Listi svetske baštine, dok Španija i Kina imaju po 60, a Nemačka 55.
Među ostalim lokalitetima koje je ove godine razmotrio i upisao na Listu svetske baštine Uneskov Komitet, koji se sastaje u Parizu do nedelje, nalaze se i čuveni nemački dvorac Nojšvanštajn i tri druge rezidencije kralja Ludviga II od Bavarske.
(Tanjug)
BONUS VIDEO – Potraga za delovima tela kod Lazarevca