Foto: N1/printscreen
Pomilovanje četvorice napadača na studente u Novom Sadu koje je potpisao predsednik Srbije Aleksandar Vučić je „odluka jednog gubitnika“, kaže za N1 tužiteljka u penziji Jasmina Paunović. „To je momenat kada se gubi pod nogama sve ono na šta je do sada mogao da se osloni i kaže da živimo u pravnoj državi“, naglasila je.
Represija podignuta na viši nivo – prebijanja i hapšenja studenata i građana na svakom koraku. I dok povređene zbrinjavaju po bolnicama, predsednik države pomilovao je napadače na studente u Novom Sadu, kada je studentkinji polomljena vilica. Da li su policija i tužilaštvo u potpunosti u službi režima? Kako uvesti u zakonske okvire one koji bi trebalo da sprovode zakon?
„Na tu odluku o pomilovanju gledam kao na odluku jednog gubitnika. To je momenat kada se gubi pod nogama sve ono na šta je do sada mogao da se osloni i kaže da živimo u pravnoj državi. Ali, kada su studenti prezeli palicu, odjednom se pojavilo rešenje o pomilovanju predsednika Republike. Po meni kao pravniku, to je nedozvoljeno“, rekla je Paunović, prenosi N1.
Kaže i da nije trenutak da, kada vri na ulicama širom Srbije, da vi „na kontra toga donosite rešenje o pomilovanju četiri nasilnika koji su polomili vilicu studentkinji“.
Na pitanje o postupanju policije i o tome kolika se sila koristi, Paunović kaže da „svedočimo da se prekomerna sila policije javlja na svakom koraku“.
„U Krivičnom zakonu postoji krivično delo zlostavljanje i mučenje, i to je to delo, kada vi kao službeno lice vređate ljudsko dostojanstvo ili upotrebljavate nedozvoljena sredstva nanošenjem velikog bola licu koje hapsite. Za to je zaprećena kazna do dve do 10 godina“, rekla je.
Paunović savetuje svima koji dođu u tu situaciju da obavezno podnesu tužbe za nanošenje teških telesnih povreda, za upotrebu prekomerne sile ili za torturu koju trpe.
„Prilikom hapšenja svi moraju da znaju da imaju pravo na izabranog branioca. Rešenje o zadržavanju lica mora da se donese u roku od dva sata najduže, a u roku od četiri sata moraju da imaju svog izabranog branioca ili branioca po službenoj dužnosti. Ukoliko se donese rešenje o zadržavanju čija je važnost 48 sati, branilac može u roku od šest sati da podnese prigovor sudiji za prethodni postupak“, pojasnila je Paunović.
Kako je rekla, svi pravni instituti se moraju koristiti u takvim situacijama.
Prema rečima Paunović, vidljivo je i da policija olako privodi ljude.
„Olako se privode pa se onda na osnovu činjeničnog stanja i dela utvrđuje stepen odgovornosti. To ukoliko se puštaju sa zadržavanja ne znači da su te osobe abolirane krivične ili prekršajne odgovornosti, već to ide nekim svojim tokom“, napominje.
A svi koji su privedeni kod tužioca posle tih 48 sati ne bi smeli da priznaju krivično delo, niti zaključuju sporazum o priznanju krivičnog dela.
„Jer, priznanjem krivičnog dela olakšavate tužiocu da na lakši način pronađe modus da bi sutra podigao optužni predlog ili optužnicu. A ako priznate krivicu, imaćete problem kasnije, jer to ulazi u vaš dosije i može vam praviti probleme u raznim slučajevima“, rekla je Paunović.
Tužilac Stefanović „za anale“
Govoreći o glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva Nenadu Stefanoviću, Paunović kaže da će njegovo postupanje ostati „zapisano u analima pravosuđa kako ne sme da se postupa“.
„Stefanović je kao javni tužilac najvećeg tužilaštva na Balkanu te svoje apetite pokazivao još prilikom stupanja na funkciju, a koleginica Bojana Savović i ja smo bile sprečene da delujemo na zakonodavan i ustavan način. Tako da će njegovo postupanje ostati zapisano u analima pravosuđa kako ne sme da se rad“, naglasila je Paunović.
Gošća N1 kaže i da je obradovala inicijativa za smenu Nenada Stefanovića. Naime, neformalna grupa sudija i tužilaca „Odbranimo struku“ zatražila je u četvrtak smenu glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenada Stefanovića, tvrdeći da podriva ustavni poredak i narušava osnovna ljudska prava i slobode građana.
„Ta inicijativa me je obradovala, nisam ni znala, iako sam član tog strukovnog udruženja, i nisam učestvovala u tome, ali sam apsolutno saglasna sa njom“, kazala je.
Komentarišući hapšenje maloletnika na blokadama, Paunović kaže da je „tamo gde ne možemo da identifikujemo službeno lice koje primenjuje silu, za to je odgovoran njihov rukovodilac, direktor policije i na kraju ministar policije“.
„A kada se radi o maloletnom licu koje se hapsi, mora se biti obazriv, a policijski službenici moraju da imaju obuku u radu sa maloletnim licima. Nisam sigurna da je to ovde slučaj“, ocenila je Paunović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.