Vrhovni sud SAD izneo mišljenje da zabrana TikTok-a ne krši ustav, Tramp donosi konačnu odlukuFoto: SOPA Images / ddp USA / Profimedia

Kineski TikTok prestao je da bude dostupan korisnicima u Sjedinjenim Državama u nedelju, neposredno pre nego što je zabrana aplikacije stupila na snagu, javile su svetske agencije.

Aplikacija više nije dostupna u Apple i Google prodavnicama aplikacija.

Korisnicima se prikazuje poruka upozorenja u kojoj se navodi da su usluge TikTok-a „privremeno nedostupne“.

„Radimo na obnavljanju naše usluge u SAD što je pre moguće“, navodi se u poruci.

Vrhovni sud SAD u petak je potvrdio zakon koji zahteva od BiteDancea, vlasnika TikToka, da proda popularnu aplikaciju koju koristi skoro polovina Amerikanaca ili da bude zabranjen u toj zemlji.

TikTok je jedna od najpopularnijih društvenih mreža u SAD, koju koristi oko 170 miliona Amerikanaca, ili oko polovine ukupne populacije, uključujući mnoge mlade ljude.

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp rekao je da razmatra tromesečno odlaganje zabrane TikToka koja je stupila na snagu u nedelju.

„Mislim da bi to svakako bila opcija koju razmatramo“, rekao je Tramp u intervjuu za američku televizijsku mrežu NBC u subotu.

Dodao je:

„Produženje od 90 dana je nešto što će najverovatnije biti urađeno, jer je prikladno. Znate, prikladno je. Moramo to pažljivo da razmotrimo. To je veoma važna situacija. Ako odlučim da to uradim, verovatno ću to objaviti u ponedeljak“, dodao je on.

Kina i SAD su ekonomski i geopolitički rivali, a činjenica da je TikTok u vlasništvu Kine godinama zabrinjava američke zvaničnike.

Predlog zakona o zabrani TikToka osim ako se ne proda američkom korisniku usvojen je u Kongresu prošle godine dvostranačkim glasovima.

BiteDance za sada odbija da proda svoj korporativni dragulj, iako se javilo nekoliko investitora.

Administracija odlazećeg predsednika Džoa Bajdena saopštila je da se zakon bavi činjenicom da aplikacijom upravlja strani protivnik, a ne sloboda govora, i da bi TikTok mogao da nastavi da radi kao i ranije da je oslobođen kineske kontrole.

SAD veruju da kineska kontrola TikToka predstavlja „ozbiljnu pretnju“ po nacionalnu bezbednost SAD i da Kina nastoji da prikupi ogromne količine osetljivih podataka o Amerikancima da bi prikriveno manipulisala javnim mnjenjem, i tvrde da Kina tera kompanije poput BiteDancea da tajno predaju podatke o korisnicima društvenih medija i izvršavaju direktive kineske vlade.

Sjedinjene Američke Države veruju da je TikTok-ova ogromna baza podataka moćno oruđe koje bi kineska vlada mogla da koristi za uznemiravanje, regrutovanje i špijunažu, i da bi Kina „mogla da koristi TikTok kao oružje da naudi SAD“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst