Foto: snapshot/Vučić obraćanje Vila mir

Ruski mediji preneli su sinoćnju ponudu predsednika Srbije Aleksandra Vučića srpskoj opoziciji.

Kosmomolskaja pravda piše kako je Vučić spreman da ne čeka kraj mandata ukoliko stanovništvo podrži njegovu ostavku te da će odmah napustiti svoju funkciju.

„Samo 50 odsto svih građana koji su došli da glasaju su potrebni, ne više. Potrebno je samo 50 odsto birača, a ne ukupan broj građana. Shvatite i to je to, rešili ste problem „, rekao je on tokom obraćanja naciji.

Ovaj medij podseća da je predsednik Srbije ranije izjavio da, uprkos svim pokušajima Zapada, neće biti nasilne promene vlasti u Srbiji.

Prema njegovim rečima, vlast u zemlji se menja na izborima, a Srbija je demokratska zemlja, „tako će uvek biti u budućnosti, a ne samo sada“.

TASS takođe beležida je Vučić porućio opoziciji da prikupi potpise 70 (od 250) potpisa poslanika narodnog parlamenta, nakon čega će biti spreman da održi referendum o poverenju šefu države.

„Podnesite zahtev u ime 80 poslanika, nema potrebe za prikupljanjem 85. Sakupite 75-80 potpisa, ja ću vam dostaviti ostatak potpisa, a mi ćemo ići na referendum o opozivu predsednika do kraja godine. Da li želite ovo?, kazao je Vučić obraćajući se opoziciji.

„Ako ne možete 75, hajde da bude najmanje 70, a ja ću vam dati sve što vam je potrebno da postignete dve trećine udela, a do kraja godine ćemo ići na referendum o opozivu predsednika“.

Vučić je naglasio da je „spreman da pomogne ljudima u opoziciji“ i da može da se obrati predsedniku Vlade, predsedniku vladajuće Srpske napredne stranke Milošu Vučeviću sa zahtevom da „poslanici prihvate ovaj zahtev i započnu proceduru za opoziv predsednika, koji bi trebalo da prođe kroz referendumski proces“.

Srbija i Evropska unija potpisale su 19. jula Memorandum o strateškom partnerstvu u oblasti sirovina, podseća TASS.

Dokument je potpisan u okviru samita o strateškim sirovinama održanog u Beogradu, na kojem su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nemački kancelar Olaf Šolc, zamenik šefa Evropske komisije Maroš Šefčovič, članovi srpske vlade i zapadne diplomate.

Memorandum o razumevanju je osmišljen da obezbedi ekološki prihvatljivu proizvodnju i razvoj ležišta litijuma, koje je važno za proizvodnju baterija za električna vozila, u dolini reke Jadar u Srbiji.

Srpska opozicija je kategorički protiv mogućeg vađenja litijuma zbog rizika po živote građana i potencijalne štete po životnu sredinu, a takođe poziva na proteste širom zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst