Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je u subotu, 26. jula da je Srbija već vratila 12 tona zlata koje je tokom 2019. i 2020. godine kupila na međunarodnom tržištu, da ukupno ima 50,6 tona zlata u rezervama, kao i da će od narednog redovnog izveštaja o kretanju deviznih rezervi početi javnost da obaveštava i o stanju i vrednosti dragocenog metala kojim raspolaže.
Ona je gostujući na TV Informer navela da je Srbija od 2012. godine zaključno sa ovim mesecom iz domaće proizvodnje RTB Bora za dinare kupila 19 tona zlata, da je od 2000. do 2012. godine iz istog domaćeg izvora nabavila svega 4,1 tone, a da su kupovine u inostranstvu u pretpandemijskim godinama obavljene na sugesiju predsednika Aleksandra Vučića.
„Jorgovanka, kako stoje stvari, a što ne biste kupili i malo zlata u inostranstvu (pitao je Vučić)? Ja jesam guverner, ali odluka o takvoj vrsti ulaganja nije moja, koliko god ja imala (taj) položaj u Ustavu. Takve odluke se donose u saradnji i uz podršku predsednika države i u dogovoru sa Vladom Srbije“, kazala je Tabaković.
udvostručena vrednost investicije
Tabaković je navela da je NBS priredila još jedno „prijatno iznenađenje“ predsedniku kada su 2024. godine kupili još pet tona zlata u Švajcarskoj i koje se trenutno ne nalaze u Srbiji, kao i da je proces repatrijacije zlata takođe bio rezultat Vučićeve reakcije.
„(On je) 2021. godine postavio kratko pitanje ‘Jorgovanka, gde nam je ono zlato?’ Nije trebao dalje da mi kaže, samo je rekao vidi šta se dešava u svetu. Čim sam se vratila sa sastanka ja sam sa saradnicima organizovala vraćanje tih 12 tona zlata… Meni ne treba reći drugačije, to je jedno pitanje koje je meni bilo dovoljno da to uradim“, dodala je guvernerka.
Tabaković je rekla i da su prve kupovine plemenitog metala na ino-tržištu obavljene kada je cena zlata bila 1.500 dolara po unci (oko 28 grama), da je sada cena na berzama oko 3.350 dolara po unci, te da prvobitna investicija od 993 miliona evra sada vredi 1,8 milijardi.
sprečeno da vrednost evra padne na 100 dinara
Takođe je navela da je agencija za investicione rejtinge Fič, kada je zadržao rejting BB+ sa pozitivnim izgledima za Srbiju, kao drugu stavku svoje ocene naveo upravo visoke devizne rezerve, koje sada premašuju 28 milijardi evra.
Ona je navela i da su rezerve sa 5,5 milijardi evra 2012. godine došle do tog iznosa od 28,3 milijardi „ne prodajom fabrika“ nego interencijama na međunarodnom deviztnom tržištu, jer je Srbija kupovala devize „da dinar ne bi jačao previše“.
„(Kurs dinara zavisi) od ponude i potražnje, da nismo kupovali toliko danas bi evro bio ispod 100 dinara“, rekla je Tabaković, dodajući da su strane direktne investicije usporile zbog političkih dešavanja i blokada, da su na 41 odsto prošlogodišnjeg nivoa, odnosno da bruto iznose svega 1,6 milijardi evra.
Post Views: 29