Olimpijske igre „Pariz 2024“ svečano su otvorene na dosad ni približno zabeležen način.
Anketa
Kakav utisak je na vas ostavila ceremonija otvaranja Olimpijskih igara?
Umesto uobičajene, više od vek duge tradicije da se svečanost dešava na stadionu na kome se odvija dobar deo nadmetanja, ovoga puta je sve bilo organizovano na šest kilometara dugom delu toka reke Sene.
Ali, nije samo to bilo u „sukobu“ sa tradicijom.
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Umesto defilea sportista, „parada nacija“ obavljena je na brodovima koji su se kretali Senom (i, na jednom od njih, zablistali su srpski olimpijci, ali ne svi; recimo, zbog toga što košarkaši igraju u Lilu, njih su predstavljala samo trojica igrača, Petrušev, Milutinov i Plavšić), a sve je bilo „prošarano“ sa dosad neviđenih – 12 segmenata ceremonije.
Ticali su se francuske istorije i njenih dostignuća, od prošlosti do sadašnjosti, od svevremenog do novog, od krvave revolucije do napretka – ličnog i industrijskog, sve uz note i slike kulture i umetnosti…
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Bilo je tu i prikaza Igoovih „Jadnika“, i navodne krađe Mona Lize iz Luvra (s podsećanjem na pravu, 1911.), i sjajnih plesača, i onih manje sjajnih (koji su možda odustali od štrajka koji su najavljivali do poslednjeg časa, ali su, bar što se kan-kana tiče, ponašali kao da su dan ranije počeli da vežbaju). Mora da je, istini za volju, i snažna kiša učinila svoje, a baš zbog nje, čestitke idu i izvođačima, i gledaocima – njih preko 300.000, koji nisu napuštali svoja mesta iako je „lilo kao iz kabla“.
Bilo je i istinskih majstora kulture i umetnosti, i nekih novih stvari, koje će pobornici tradicionalizma rado nazvati „novotarijama“ (mada i u njima ima istinskih umetničkih vrednosti i, naravno, ima i kiča. Ili nečeg drugog, što se u ova moderna vremena mora smatrati „modernim“).
Uz slogane francuske revolucije, o slobodi, jednakosti i bratstvu, ali i insistiranju na „ujedinjenosti u različitosti“, sve je bilo protkano i misterijom. Odnosno, misterioznom figurom koja nosi baklju, a za koju su organizatori do samog kraja krili i koga taj tajanstavni nosilac predstavlja, kao što je bila tajna i ko će biti poslednji nosilac baklje. Bilo ih je – dvoje (a tajnastveni nosilac ostao je neotkriven; Mada su mnogi pomislili da se možda radi o Arsenu Lupenu, ili čoveku sa gvozdenom maskom, ili fantomu iz opere, ili Eziju iz igrice „Assassin’s Creed“ a svi oni su su ostavili trag u francuskoj kulturi, u zvaničnom programu je samo bilo navedeno „da on (misteriozni lik, koji je definitivno muško) ima odlike svakog od njih“).
Veliko iznenađenje bilo je još jedno rušenje tradicije, i to na kraju. Tada je legendarni fudbaler Zinedin Zidan – baklju dao strancu, rekorderu francuskog teniskog grend slema, osvajaču 14 grend slem titula na Rolan Garosu, Rafaelu Nadalu.
Dok se završavao program na „Trgu šampiona“, gde su pristigli sportisti, i gde je govor održao i predsednik MOK-a, Tomas Bah, a predsednik Francuske Emanuel Makron proglasio Igre otvorenim, Španac se spustio u čamac, pa tokom vožnje Senom baklju dao još jednoj zvezdi „belog sporta“, Amerikanki Sereni Vilijams.
Bio je tu i čuveni američki atletičar Karl Luis, i možda najbolja gimnastičarka 20. veka, Rumunka Nađa Komaneči, a onda… Onda su oni „plamen predali“ Ameli Morezmo, ona Toniju Parkeru, pa kada su im se pridružili paraolimpijci i drugi sportisti, oni upalili baklju najstarijem živom francuskom olimpijcu, stogodišnjem Šarlu Kosti.
On je, u kolicima, upalilio baklje atletičarki Mari Žoze Pere i džudisti Tedi Rine. I, baš oni, koji su po triput osvajali olimpijsko zlato – pokrenuli su spektakularan završetak ceremonije:
Veliki olimpijski plamen je upaljen u simboličnoj „korpi“ ogromnog balona – koji je poleteo i koji će, izgleda, tokom svih 16 dana Igara – biti nad „gradom svetlosti“.
Dakle, neka Igre počnu…
… a ako vas one zanimaju, sve ono najvažnije i najzanimljivije o njima – pratite na posebnoj stranici portala „Novosti“ posvećnoj Olimpijskim igrama u Parizu.
Na sasvim ste dobrom mestu.
SRBIJA NA OLIMPIJSKIM IGRAMA 2024 – raspored takmičenja, subota 27. jul
10.00 Džudo, žene do 48 kg – prvo kolo (Milica Nikolić)
10.12 Veslanje, ženski skif – kvalifikacije (Jovana Arsić)
10.30 Streljaštvo (m), vazdušni pištolj 10m – kvalifikacije (Damir Mikec)
11.00 Plivanje (m), štafeta 4×100 slobodno – kvalifikacije (Barna, Stjepanović, Aćin, Cvetkov)
11.30 Veslanje, muški dubl skul – kvalifikacije (Pimenov, Mačković)
12.30 Streljaštvo (ž), vazdušni pištolj 10m – kvalifikacije (Zorana Arunović)
13.30 Tenis, Novak Đoković – Matju Ebden
14.30 Drumski biciklizam, trka na hronometar za žene (Irina Stevanović)
15.30 Boks, žene do 54 kg – šesnaestina finala (Sara Ćirković)
16.18 Boks, žene do 60 kg – šesnaestina finala (Natalia Šadrina)
KRAJ! Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara je okončana!
20.38 – Kad smo već kod misterioznog nosioca baklje, on se sada našao u Luvru i to prikazan kako, zbunjeno, gleda – gde li je nestala čuvena slika Mona Lize. Program se nastavlja kraćim klavirskim koncertom, dok brodovi sa sportistima polako prolaze ispod pariskih mostova.
20.34 – Imajući u vidu sve ono skakanje po krovovima od strane maskiranog nosača baklje, ima nekih korisnika društvenih mreža koji misle da je u pitanju odlična reklama za novi segment igre „Assasin creed“. Ako niste videli kako igrica izgleda, evo možete da vidite jednu od scena. A mogli ste da vidite i tokom ceremonije otvranja pariskih Igara…
20.31 – Hrvati imaju svoju barku, iz nje svi viču „Hrvatska, Hrvatska!“. A zatim ide brod sa sportistima iz Kube, Danske, Džibutija…
20.29 – Posle 25 minuta, nastavlja se defile sportista. U ovom trenutku, ide brodić sa sportistima iz Demokratske Republike Kongo, Kukova ostrva, Južne Koreje, Kostarike…
20.26 – Aja Nakamura (i to uz pratnju orkestra francuske Garde) je otpevala pesmu na francuskom. Potom reditelj „seli“ program u čuveni muzej, Luvr…
20.23 – Misteriozni nosač baklje se opet pojavio, i zapalio fitilj – koji je aktivirao veliku pirotehniku na zgradi. I, potom – nova porcija muzike.
20.22 – Nastavlja se umetnički program. Ovoga puta, horsko pevanje. Pritom, kiša sve jače pada i umetnicima zaista nije lako…
20.15 – Sada je na red došao „prstohvat“ hevi metal muzike. Uz krvavo/crvene papire te istu takvu pirotehniku… i onda odjednom, posle tih scena kod zgrade Vrhovnog suda, odjednom, pomalo neočekivano i naprasno, kreće arija iz muzike Karmen, o ljubavi. Uz scene iz biblioteke u kojoj se neko juri, izgleda. Ili se juri za određenim knjigama.
20.12 – Uz omaž radnicima, zanatlijama, i ples upućen njima (uz zvuke koje proizvode alatke) prelazi se na sledeći segment otvaranja – „Sloboda“. I to uz muziku iz „Les Miserables“, odnosno muzički hit „Do you hear the people sing? Singing the song of angry men?“
20.06 – Pomalo je čudno da „po Notr Damu skače“ čovek s bakljom (iako je to samo grafički prikaz, kompjuterski urađena montaža), imajući u vidu da je ta zgrada izgorela u velikom požaru. No, šta je tu je. Nastavlja se serija neočekivanih scena u ovoj ceremoniji. A dok se ona ne nastavi posle novog igračkog „performansa“ glasajte u vrhu ove stranice na anketu, kako vam se čini svečano otvaranje pariskih Igara?
Misteriozni lik sa decom u čamcu plovi Senom / FOTO: Tanjug/AP
20.04 – Nova etapa svečane ceremonije. Sinhoricitet. To je naziv. A o čemu se radi, videće se. Izgleda da ima veze sa rekonstrukcijom izgorele čuvene katedrale Notr Dam.
20.02 – A posle velikog plovila, na kome su bili i Čileanci i Kanađani, i Kinezi… sada nova muzička pauza. Kan-kan igraju devojke (i poneki momci) na obali Sene. Svi su u roze kostimima. Uigranost nije baš vrhunska (naprotiv), iako bi trebalo da su u pitanju umetnici iz Mulen Ruža. Ali, dobro…
19.59 – Ređaju se sledeći brodovi. Brojni Brazilci predvode prvi naredni, potom jedan vrlo mali brodić, na kome samostalno idu sportisti Kambodže… a reditelj prikazuje jedan „Džejms Bond“ trk misterioznog nosioca baklje – po pariskim krovovima.
19.56 Dok umetnici u roze kostimima prate naredni brod, u njemu su sportisti sledećih država: Butan, sa troje takmičara, Bolivija, zatim Bosna i Hercegovina, te Bocvana.
19.54 – U prvom brodu posle nastupa Lejdi Gage nalaze se sportisti koji zastupaju Barbados, Belgija, Beliz, Benin i Bermuda.
19.52 – Evo malo fotografija sa prvog dela defilea, dok ne krenu sledeći brodovi sa sportistima…
19.47 – Prvo iznenađenje večeri, i to muzičko. Lejdi Gaga nastupa. I to na francuskom jeziku, i stilu nekadašnjih kabarea:
19.46 – Pirotehnički šou u bojama francuske zastave:
19.45 – Argentinci su na brodu sa Jermenima i Arubljanima… a ceo brodić odzvanja od pesme argentinskih sportista. Oni su jedno sa svojim navijačima. Bili i ostali.
19.42 – Sledi brodić na kome su Albanci, Alžir, Južna Afrika… i, na kraju tog broda, Nemci. Njihovu zastavu nosi košarkaš Šreder, kao aktuelni prvak sveta (a Nemci su, jelte, pobedili naše košarkaše u finalu prošlog Mundobasketa. Sad bi mogao da „padne“ jedan revanš u polufinalu, recimo. Pošto u finalu treba drugi put da igramo na ovim olimpijskim igrama sa Amerikancima. Je l’ tako, tako je).
19.40 – Za njima, ide tim izbeglica, koji (najčešće zbog ratova u zemljama iz kojih su) nisu u prilici da nastupe za države iz koji su poreklom.
19.38 – Kreće i defile sportista. Po tradiciji, prvo idu Grci. I, prvi put u istoriji, idu oni – brodićem.
19.35 – Jedan od komentara:
„Sve što sam od uvoda mogao da razumem, je da se na pariski metro ne možete pouzdati, a da decu lako otimaju maskirani ljudi u čamcima“.
All I got from that intro to the opening ceremony so far is that the Paris subway system is unreliable and children are easily abducted by masked people in boats? #Paris2024 — Gareth Hall (@GT2_Driving) July 26, 2024
19.33 – U osmišljenom programu, baklja je „zastala“ u pokvarenom pariskom metrou, a onda ju je Zidan predao mališanima. Koji su prošli i kroz „podzemni Pariz“ (prepun lobanja, kao što i inače jeste),pa su krenuli dalje… čamcem kroz podzemne vode (mada, istini za volju, neka figura bez vidljivog lica, koja uvodi decu u čamac i kreće podzemnim tokovima, malo deluje jezivo, ali dobro, „umetnička sloboda“, da to tako nazovemo (uz dodatak da je i jedan pravi (kompjuterski nacrtan) krokodil pretio deci).
19.31 – Program počinje video-zapisom. Zindein Zidan je „preuzeo“ olimpijsku baklju sa potpuno praznog „Stad de Fransa“. Jer, kao što smo vam već javili, prvi put otkad postoje moderne Igre, ceremonija se ne održava na stadionu. Već na reci Seni.
19.30 – Počelo je!
19.25 – Brazilci su se već ukrcali na svoj „čamac“. I ne čudi, i po azbuci, i po abecedi, prvo slovo imena njihove države je među prvima, pa će se i olimpijska delegacija Brazila među prvima predstaviti na reci Seni. A evo, možete već sada da je vidite i vi:
Brazilski olimpijci čekaju početak svečane ceremonije u Parizu / FOTO: Tanjug/AP
19.20 – SJAJNE VESTI! Nekoliko sati pre početka Olimpijskih igara Srbija dobila 113. olimpijca
19.13 – Spas u poslednji čas! Sindikat igrača koji predstavlja oko deset odsto od 3.000 igrača koji će učestvovati u svečanoj ceremoniji odustao je u poslednjem trenutku od štrajka. Taj Sindikat je zapretio da njegovi članovi neće učestvovati, i to zbog ogromne razlike u platama za igrače. Nađen je kompromis, pa će, kako agencija AFP navodi, „najslabije plaćeni plesači dobiti od 160 do 240 dodatni evra za večerašnji nastup“ na ceremoniji.
19.11 – SKANDAL NA OLIMPIJSKIM IGRAMA: Takmičar suspendovan zbog dopinga
19.10 – Američki reper Snup Dog bio je jedan od poslednjih nosilaca olimpijske baklje kroz Pariz, ali ko će biti baš, baš poslednji… još uvek je tajna.
Snup Dog nosi olimpijsku baklju kroz Pariz / FOTO: Tanjug/AP
19.05 – Još manje od pola sata do početka! I, izgleda da se polako „otkrivaju karte“ – po svoj prilici, pevaće Lejdi Gaga i Selion Dion tokom svečane ceremonije.
18.59 – Nadgledanje sa pariskih krovova…
FOTO: Tanjug/AP
18.34 – KO JE TO MOGAO DA OČEKUJE DANAS? Novak Đoković je ovo uradio u Parizu i sad svi o tome pričaju
18.25 – Još jedan problem, individualni ovog puta. Danska biciklistkinja Solbjork Minke Anderson doživela je nesreću tokom treninga: usled sudara sa autombilom, i to dan pred početak Olimpijskih igara – ona će zbog preloma kostiju morati da propusti najveći sportski spektakl, na kome je imala velike ambicije.
Solbjork Minke Anderson posle povrede / Foto: Instagram / Solbjork Minke Anderson
18.11 – Ne samo da se sprema nevreme u Parizu, već problem ima i devojka koja bi trebalo da nosi zastavu Kipra. Suparnica naše Angeline Topić u skoku u vis, Jelena Kuličenko (inače, Ruskinja po poreklu), koja bi zastavu Kipra trebalo da nosi zajedno sa našim Milanom Trajkovićem, Surdiličaninom koji je postao kiparska atletska zvezda – našla se u ozbiljnoj situaciji. Mediji u pomenutoj zemlji objavili su da je otkvireno kako Kuličenkova ima svoju stranicu na jednom „sajtu za odrasle“, a ona se, kako glase poslednje informacije, preko advokata oglasila i rekla „da su to snimci napravljeni veštačkom inteligencijom“. U svakom slučaju, burno je na Kipru ovog popodneva/večeri…
18.06 – Nema šale sa (ne)vremenom. Stručnjaci predviđaju da će tokom svečane ceremonije u glavnom gradu Francuske možda pasti 25 do 30 milimetara kiše po kvadratnom metru. Poređenja radi: toliko padne u Parizu za 15 dana…
18.03 – O-o… Isprva je sve delovalo kao slaba, prolazna kiša…
Malo kiše u Parizu… FOTO: Tanjug/AP
… ali, sada ovo postaje sve jače i jače.
… postalo je malo više kiše u Parizu / FOTO: Tanjug/AP
Gledaoci u kabanicama čekaju početak svečane ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu / FOTO: Tanjug/AP
17.53 – Stiže i sve više političara (i izlasnica američkog predsednika), ali … ima još zanimljivih kadrova u Parizu u ovim trenucima. Pogledajte malu, ali zanimljivu foto-galeriju koju smo vam priredili:
17.38 – Naši olimpijci su krenuli na svečanu ceremoniju!
17.29 – Obezbeđenje je… dosad neviđeno. Ali, vi možete da ga vidite:
17.22 – Počeli su redovi…
Uoči početka
Spomenici Pariza – Notr Dam, Luvr, muzej Orse, i reka Sena biće danas u srcu ceremonije otvaranja Olimpijskih igara, a još se drži u tajnosti samo odvijanje svečanosti koje će biti mešavina umetnosti i sporta u glavnom gradu Francuske, poznatom kao „grad svetlosti“.
Samo oko desetak ljudi zna detalje ceremonije koja počinje u 19.30 i trajaće gotovo četiri sata. Ali, nešto smo ipak uspeli da saznamo za vas.
Recimo, u ovim trenucima (tekst vam objavljujemo u 17 časova) srpski olimpijci kreću na ceremoniju.
Ukrcavanje na brodove koji će ploviti Senom (prvi put je defile sportista van stadiona, otkad postoje moderne Olimpijske igre) zakazano je za 20 časova.
Sam defile brodova sa učesnicima trajaće od 20 do 21.50.
Svečana ceremonija će trajati do 23.15.
Od 6.000 do 7.000 sportista (od ukupno 10.500) „prodefilovaće“ u 85 čamaca Senom u bojama svoje delegacije, od mosta Austerlic do Ajfelove kule i Trokadera.
Oko 3.000 plesača, muzičara i glumaca učestvovaće u umetničkom delu ceremonije duž obale Sene, kao i na mostovima (ali i na nebu1), na trasi od šest kilometara, duž koje se očekuje 326.000 gledalaca.
Oko 200 kostimografa i 300 frizera i šminkera biće stacionirano u svlačionicama na svakoj strani Sene. Duž obale biće postavljeno oko 80 ogromnih ekrana.
Spektakl, koji će pratiti više od milijardu gledalaca, sadržaće, prema navodima udruženja francuskih televizija Frans televizion, video sekvence snimljene unapred i umetnute u priču.
Umetnički direktor ceremonije otvaranja Toma Žoli izjavio je da želi da napravi „najveći spektakl na svetu“ sa dosta radosti, pokreta, i uzbuđenja.
Žoli je rekao da nije želeo da pravi dekor kad su za njega spomenici u Parizu „najlepša scenografija na svetu“.
Muzika ceremonije uključuje kreacije muzičkog direktora Viktora le Mana. To će biti mešavina popa, simfonijskog orkestra, horova i elektronske muzike „frenč tača“.
Ako vas Olimpijske igre zanimaju, sve ono najvažnije i najzanimljivije o njima – pratite na posebnoj stranici portala „Novosti“ posvećnoj Olimpijskim igrama u Parizu.
Na sasvim ste dobrom mestu.
BONUS VIDEO: „FOKUS NAM JE PARIZ 2024“: Basketaš Strahinja Stojačić za „Novosti“ o Olimpijskim igrama
BONUS SADRŽAJ
Knjiga o našem asu koja je izazvala veliku pažnju nosi naziv „Novak, pariske priče„. Prođite uz Novaka sve njegove emotivne trenutke u upoznajte ga u jednom potpuno drugom svetlu. Na 320 stranica, ilustrovanih do sada neviđenim fotografijama, predstavljen je život slavnog tenisera.
Kliknite OVDE i poručite još danas ovo remek-delo koje će vas odvesti na najslavnije teniske terene.