Ne tako mlad u svetu, „suvi januar“ izazov je od skora postao popularan i kod nas. Oni koji ga upražnjavaju odriču se alkohola, umesto toga duže spavaju, treniraju češće i štede novac koji bi inače potrošili na piće.
Međutim, kako se februar približava, mnogi od njih se osećaju uzbuđeno. Kraj meseca im je praktično najvažniji momenat. Evo nekoliko saveta kako da se nosite sa ovom činjenicom.
Kako kaže vanredni profesor psihologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Koloradu, „suvi januar“ je zapravo period tokom analiziramo kakav je naš odnos prema alkoholu.
„Da li se vaše telo oseća bolje ili imate krizu“, kaže profesor i dodaje da te signale treba dobro da slušamo.
Stručnjaci su saglasni da ovaj izazov nije način za odvikavanje ili lečenje od alkoholizma, ali može da ponudi fizičko i mentalno resetovanje učesnicima, piše The New York Times.
Studije pokazuju da su ljudi koji su radili ovaj izazov šest meseci po njegovom prestanku pili manje. Osim toga, lekari kažu da na taj način možete da razmislite da li ste sposobni za redovne pauze od alkohola.
Docent psihologije sa Univerziteta Kolorado Noa Emeri, kaže da na ovaj način učite o svojim granicama, čak i ako ne istrajete potpuno u izazovu, vidite šta ste radili pogrešno.
Pošto je alkohol toliko uvučen u svaku „poru“ društva, i društveno je prihvaćeno da ga pijuckamo kada god se nađemo sa prijateljima, ovo je način da shvatimo da postoje i druga pića. Na taj način, kada se januar bude završio, moglo bi da nam pređe u naviku da nastavimo sa naručivanjem bezalkoholnih pića.
Ako planirate da počnete da pijete alkohol od februara, razmislite unapred kako bi bilo najbolje da promenite svoje navike. Dr Emeri preporučuje vodu između pića, ali i ciljeve i planove, na koji način, tokom čitave godine, želite da redukujete vaš unos alkohola. Što većim mogućim kontinuitetom.
Post Views: 12