Odluka Ministarstva kulture da otkup za biblioteke budu isključivo knjige na ćirilici sporan je po mnogo čemu. Takva odluka stvara jednu vrstu razdora između dva pisma i nameće utisak da je neko protiv ćirilice ukoliko se služi latiničkim pismom. Prema Zoranu Hamoviću, predsedniku Udruženja profesionalnih izdavača Srbije i direktoru izdavačke kuće Klio, prvenstveno je problem atmosfera u kojoj je donesena ova odluka i činjenica da je ona pre svega politička odluka.

„Stvorena je atmosfera razdora među onima koji se služe latinicom i ćirilicom, zato što je stvoren utisak u javnosti da je ne samo ćirilica ugrožena, nego da mora postojati neka udarna grupa koja se za nju mora u javnosti boriti i izboriti i da se antagoniziraju dve strane, a da naravno kao i uvek u svim takvim političkim situacijama treći ima neku vrstu koristi jer je to jedna od manifestacija moći i lažne superiornosti, a ono što je velika šteta jeste da iz te političke situacije, odnosno iz te vrste političkog sukoba, kultura ne dobija mnogo“, kaže Hamović.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 09. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 678

Post Views: 99

Originalni tekst