Student Stefan Tomić pušten je iz pritvora nakon saslušanja u tužilaštvu, a određen mu je kućni pritvor od 30 dana, kako je navela njegova advokatica ispred Palate pravde, piše Danas.

Osumnjičeni je na saslušanju negirao izvršenje krivičnog dela i izneo je svoju odbranu, saopštilo je tužilaštvo.

Nakon saslušanja tužilaštvo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da Stefanu Tomić odredi pritvor da ne bi u kratkom vremenskom periodu ponovio krivično delo.

„Postoje osnovi sumnje da je on 18. juna 2025. na mobilnoj aplikaciji za komunikaciju Votsap, na grupi pod nazivom ‘RG Za Komunikaciju’, koja broji 16 članova i čija je svrha razmena informacija i planiranje protesta, objavio fotografije u kojima je rukom ispisan tekst u kojem se navodi da – povodom predstojećeg protesta koji je zakazan za 28. jun u Beogradu, na Vidovdan, treba izvršiti nasilan upad i potom blokadu državnih institucija.

Republičke izborne komisije, Ustavnog suda, Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, zgrade Radio Televizije Srbije, kao i privatnih medijskih kuća ‘Pink’ i ‘Informer’, a sve u nameri da se silom promeni ustavno uređenje Republike Srbije i da se svrgnu najviši ogani vlasti i njihovi predstavnici“, navodi se u saopštenju.

Kako tužilaštvo navodi, prilikom preduzimanja ovih nasilnih akcija, učesnici protesta u gore pomenutom materijalu se pozivaju na fizičke sukobe sa policijom, uz navode da im to ide u korist i konstataciju da je taj sukob neminovan.

Advokatica Ljiljana Borović Marjanović, koja zastupa uhapšenog studenta Fizičkog fakulteta Stefana Tomića (20) izjavila je danas da je njegovo saslušanje, koje je trajalo više od sat vremena, proteklo korektno, kao i da se nada da mu neće biti određen pritvor, jer smatra da ne postoji osnov za to.

Borović Marjanović je noviarima ispred Palate pravde, gde od jutros traje protest studenata i građana zbog privođenja Tomića, kazala da je on negirao krivično delo koje mu se stavlja na teret, navodeći da je tokom saslušanja rekao da nije za nasilno rušenje ustavnog poretka, već za promenu vlasti institucionalnim putem – kroz izbore, preneo je portal N1.

Prema njenim rečima, to što se Tomiću stavlja na teret – nije krivično delo.

„Po njima (tužilaštvu), za državni udar se smatra da, ako neko na društvenim mežama ili viber grupi, kaže da će napraviti pena parti ispred Pinka ili Informera, da je to napad i ulaz u državne instucije… Ne znam onda dokle smo stigli ako se oni smatraju za državne institucije“, kazala je advokatica.

Podsećamo, skup podrške studentu Stefanu Tomiću održava se ispred Palate pravde.

Post Views: 82

Originalni tekst