Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u utorak sa zamenikom ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Aleksandrom Gruškom s kojim je, pored razgovora o odnosima dve zemlje, diskutovao o izvozu srpskog oružja u Ukrajinu. Kako navode izvori našeg portala iz vrha vlasti, gost iz Rusije zamerio je predsedniku Srbije zbog toga što se sve češće stižu informacije o srpskom naoružanju koje stiže na front i koje koristi ukrajinska vojska, uz napomenu da je zvanična Moskva svim svojim saveznicima stavila do znanja da je to za njih neprihvatljivo.
Nakon susreta sa zamenikom šefa ruske diplomatije Aleksandrom Gruškom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pohvalio se fotografijom na društvenim mrežama uz poruku da je “razgovor bio dobar”.
Ono što se, međutim, dešavalo iza kulisa ukazuje da njihov susret nije prošao tako glatko i da su se na stolu našle i neke neprijatne teme.
“Gost iz Rusije želeo je da zna na koji način i kako dolazi do toga da oružje proizvedeno u Srbiji završava na ukrajinskom frontu. Izneo je stav da je za Moskvu neprihvatljivo da se države koje smatraju prijateljskim povezuju na taj način sa njihovim neprijateljima”, navodi naš sagovornik.
Prema rečima izvora “Nove”, predsednik Srbije je rekao Grušku da srpska strana nije dostavljala oružje Ukrajini i da od početka sukoba izbegava takvu vrstu trgovine.
“Vučić je mu je govorio da je oružje, iako je stiglo na front, došlo preko drugih država, a ne direktno preko Srbije, te da ne mogu biti odgovorni zbog toga što je neka druga država odlučila da proda oružje koje je prethodno kupila od naše države”, navodi on.
Ono što je, kako navodi izvor “Nove”, ostalo upečatljivo, to je da Gruško nije u potpunosti prihvatio argumentaciju koju je izneo predsednik, s obzirom na to da su do ruske strane i ranije stizale slične informacije i da se sve češće govori o srpskoj pomoći Ukrajini preko posrednika.
Da li Srbija mora da prati gde završava njeno oružje?
Da je Srbija i nakon prodaje obavezna da prati kod koga završava oružje koje proizvodi i da je veoma važno znati ko je krajnji korisnik, objašnjava za “Novu” Petar Bošković, vojni komentator i član Predsedništva stranke “Srbija centar”.
“Mi bi morali da se potrudimo da saznamo ko je krajnji korisnik, ali to ne radimo. Mi radimo na dva načina – prvi je prodaja oružja američkim firmama koje to kasnije plasiraju u Ukrajinu. Tu je, naravno, u svim kombinacijama, Slobodan Tešić (u javnosti poznat kao finansijer SNS i trgovac oružjem prim. aut.), kao što je ranije bio otac Nebojše Stefanovića. Sankcije SAD ga ne sprečavaju u tome, jer ti poslovi idu preko ćerki firmi i drugih ljudi”, objašnjava nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije.
On ističe da ruska strana prati tok oružja i novca i da vrlo dobro zna gde odlazi ono koje je proizvedeno u Srbiji.
“Rusi nisu glupi, oni vrlo dobro znaju da mi imamo kalibre koje koriste i oni i Ukrajinci. Da se ne lažemo, mi radimo i za jedne i za druge. Kad ti stigne ‘kalibar 152’ ili ‘grad rakete’, na njima sve piše i sve je veoma lako dokazivo. Druga varijanta kako srpsko oružje može da završi na ukrajinskom frontu jeste kroz prodaju privatnim licima poput pomenutog Slobodana Tešića. Iako su oni dužni da dostave nadležnim ministarstvima ko su krajnji korisnici, to mnogo lakše prolazi baš zbog toga što iza takvih poslova stoji država”, objašnjava Bošković.
I nakon svega, nameće se pitanje zbog čega je Rusiji važno da li Srbija, koja nije vojno moćna i velika država, učestvuje u ovakvoj trgovini i zbog čega se vode razgovori na najvišem mogućem nivou?
Bošković smatra da je veoma lako dati odgovor na to pitanje, s obzirom na to da naša država prozivodi oružje koje ne proizvodi Zapad.
“To se održava na ratištu i njima (Rusiji prim. aut.) je u interesu da kontrolišu potrošnju ukrajinske artiljerijske municije, s obzirom da se tu sad vodi artiljerijski rat i da je u pitanju ogromna potrošnja ljudi i municije. Oni znaju da Zapad nema te kalibre koji stižu na front i da ne može da ih izvozi bez nas”, zaključuje Bošković.
Podsetimo, nedavno je Fajnenšal tajms (Financial Times) je objavio procene da je Srbija indirektno, preko drugih zemalja, od početka ruske invazije na Ukrajinu izvezla u tu zemlju municiju u vrednosti od 800 miliona evra.
U tekstu objavljenom u ovom listu, navodi se da Srbija diskretno pojačava prodaju municije Zapadu što na kraju jača odbranu Ukrajine – iako je Srbija jedna od samo dve evropske zemlje koje se nisu pridružile zapadnim sankcijama Rusiji.
Vučić je, pišu, situaciju predstavio kao poslovnu priliku, insistirajući da neće stati na jednu ili drugu stranu u ratu.
„Ovo je deo našeg ekonomskog preporoda i važno za nas. Da, mi izvozimo našu municiju. Ne možemo da izvozimo u Ukrajinu ili u Rusiju …ali smo imali mnogo ugovora sa Amerikancima, Špancima, Česima, drugima. Šta oni s tim rade na kraju je njihov posao“, rekao je on u intervjuu.
Na dnevnom redu i sankcije
Izvor našeg lista navodi da je na sastanku bilo reči i promenama koje će nastupiti unutar Evropske unije.
“S obzirom na to da će nova šefica diplomatije EU postati dosadašnja premijerka Estonije Kaja Kalas, poznata po izuzetno oštrom stavu prema Moskvi, Gruška je zanimalo da li će to imati uticaj na stav Srbije po pitanju sankcija Rusiji. Dobio je odrečan odgovor”, podvlači naš sagovornik.