Do promene, kakve-takve, dolazi. Politički i društveni život obojen je stavovima koje je jasno da čovek ne može, ako želi trajnije ishode, da promeni preko noći. Jasno, ni trenutni uslovi nisu bili okidač za masovnu pobunu, ali ona je tu i do ovog trenutka je u porastu. Šta onda menja njihove stavove i čini podlogu za društvene zaokrete?
„Formalno i neformalno obrazovanje. Prvo, jer je to jedini sistemski mehanizam putem kog većini mladih možemo da pružimo osnovna znanja, veštine i vrednosti koje oblikuju njihov pogled na svet. Ono igra ključnu ulogu u izgradnji kritičkog mišljenja i razumevanja različitosti, društvenih problema, kao i razvijanju sposobnosti preispitivanja predrasuda i stavova. S druge strane, neformalno obrazovanje, informisanje i učenje omogućavaju mladima da dopru do tema i ideja van okvira njihovog obrazovanja. To podrazumeva pristup informacijama putem medija, društvenih mreža, radionica, obuka, omladinskih organizacija ili drugih vrsta aktivnosti u zajednici“, priča Maša Vukčević Marković.
Istraživanje KOMS-a pokazalo je i da skoro 60 odsto mladih u Srbiji smatra da je našoj državi potreban „jak vođa“. Sudeći po sagovornicama Nedeljnika, istraživanja su pokazala da procenat ljudi koji navode da je njihovoj zemlji potreban jak vođa raste tamo gde postoji visok stepen ekonomske nejednakosti i manjak socijalne kohezije.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 19. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
Nedeljnik 675
Post Views: 13