Danas onlinedanas 15:08
Spatifilum, foto: Galina Tolochko / Alamy / Alamy / Profimedia
Spatifilum, Spathiphyllum, poznat i kao „Peace Lily“ na engleskom jeziku, je popularna sobna biljka koja ne samo da unosi lepotu i svežinu u prostorije, već je i izuzetno korisna za poboljšanje kvaliteta vazduha u našim domovima i radnim prostorima.
Spatifilum, sobna biljka, je prepoznat zbog svojih sposobnosti da filtrira toksine iz vazduha, pa je idealan za prostorije u kojima boravite često.
Spatifilum je deo porodice Araceae i poznat je po svojim dekorativnim belim cvetovima i tamnozelenim listovima.
Iako je vrlo lep na oko, njegova prava vrednost leži u sposobnosti da poboljšava kvalitet vazduha u prostorijama.
Naime, Spatifilum je jedna od biljaka koju je NASA uključila u svoj istraživački program o biljnom čišćenju vazduha. Istraživanja su pokazala da Spatifilum efikasno uklanja štetne hemikalije poput formaldehida, benzena, amonijaka i trihloretilena – sve toksine koji se često nalaze u unutrašnjem vazduhu zbog zagađenja, hemikalija u nameštaju, sredstvima za čišćenje i drugim industrijskim proizvodima.
Statički naboj uređaja koji nastaje zbog fluorescentnog monitora i visoko naponskog dela ekrana oko kojeg se jonizira zrak. Spatifilum koji se nalazi u blizini ovakvih aparata upija elektrostatičku energiju i pretvara je u hemijsku, a energiju iz fotosinteze koristi za svoje metaboličke procese i rast. Drugim rečima, štetne supstance sebi pretvara u hranu pa ako biljku stavite pored uređaja koji zrači, primetićete bujnije listove i brojne nove cvetove.
Ova biljka nije samo praktična, već je i lepa, a dobra je stvar i što ne zahteva posebno održavanje i uspeva u kupatilima i spavaćim sobama gde uklanjanjem prašine i toksina iz vazduha pomaže poboljšanju kvaliteta vazduha.
Do ovih otkrića je NASA došla još 1989. u studiji koja je trebalo daa otkrije koje su biljke najbolje u čišćenje vazduha, a studiju je vodio dr B. C. Volverton.
Kroz proces poznat kao „fito-remedijacija“, Spatifilum apsorbuje ove toksine kroz svoje listove i korenov sistem, poboljšavajući tako kvalitet vazduha u vašem domu. Osim što uklanja zagađivače, biljka takođe povećava vlažnost u prostorijama, što može biti korisno u suvim zimskim mesecima kada je unutrašnji vazduh često isušen zbog grejanja.
Spatifilum, nega
Spatifilum je prilično otporna biljka koja ne zahteva mnogo pažnje, ali uz pravilnu negu može da raste i napreduje u vašem domu. Evo nekoliko ključnih saveta za negu ove biljke:
Zalivanje – Spatifilum preferira vlažnu, ali ne previše mokru zemlju. Zalivanje treba biti umereno, jer prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Preporučuje se da se zemlja u saksiji osuši do pola pre nego što ponovo zalijete biljku. U letnjim mesecima, Spatifilum može zahtevati više vode, dok zimi, zbog sporijeg rasta, zalivanje treba smanjiti.
Temperatura i vlažnost – Spatifilum je biljka koja voli toplotu, a optimalna temperatura za njegov rast je između 18-24°C. Nikako ga nemojte izlagati hladnim promajama ili temperaturama ispod 15°C. Biljka takođe voli vlažnu sredinu, pa je dobro povremeno prskati vodom ili postaviti biljku u prostoriju sa prirodnom vlagom, poput kupatila, ukoliko je to moguće.
Svetlost – Spatifilum je biljka koja voli indirektno svetlo. Iako može preživeti i u mestima sa slabijom osvetljenost, za optimalan rast, najbolje je da je postavite na mesto koje je umereno osvetljeno, ali ne direktno pod svetlom sunca. Previše sunčeve svetlosti može izazvati opekotine na lišću, dok previše tame može usporiti rast i smanjiti broj cvetova.
Đubrenje – Spatifilum nije previše zahtevna u pogledu ishrane, ali povremeno đubrenje može pomoći da biljka raste i cveta. Preporučuje se da tokom perioda rasta (od proleća do leta) koristite tečno đubrivo za sobne biljke jednom mesečno. Zimi, biljka ulazi u period mirovanja, pa nije potrebno đubrenje.
Rezidba i obrezivanje – Ova biljka ne zahteva puno obrezivanja, ali obratite pažnju na oštećene ili uvenule listove, koje treba redovno uklanjati kako bi biljka ostala zdrava i lepa. Takođe, povremeno uklanjanje uvelih cvetova može doprineti estetskom izgledu biljke.
Idealno mesto u domu
Spatifilum je izuzetno prilagodljiv i može da raste u različitim uslovima, ali je najpovoljnije mesto za ovu biljku u prostorijama sa umerenim svetlom. Idealno je postaviti je blizu prozora sa zavesama koje filtriraju svetlost, ili na polici, stolu ili podu gde može da dobije indirektno svetlo. S obzirom na to da Spatifilum voli vlažnu sredinu, dobro je da se drži u prostorijama sa normalnom ili višom vlažnošću, kao što su dnevne sobe, hodnici ili čak kuhinje i kupatila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.