Posle otkrića nedeljnika “Radara“ da je brat jednog od osumnjičenih za smrt dvogodišnje Danke Ilić umro nasilnom smrću u policijskoj stanici u Boru, Vladica Ilić iz Beogradskog centrta za ljudska prava izjavio je za N1 da ima saznanja da je obdukcija tela preminulog završena još 8. aprila i da je neverovatno da Tužilaštvo do danas nema saznanja o nalazima veštaka. Zamenik tužioca Miodrag Canović rekao je u petak za N1 da im nalaz veštačenja smrti D.D. još nije stigao i dya će se time baviti od ponedeljka.

„Radar“ je otkrio skandal 12 dana pošto je policija saopštila da je D.D. umro prirodnom smrću u policijskoj stanici.

Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava kaže da je ili policija zataškala nasilnu smrt ili mrtvozornik nije savesno radio svoj posao.

„Ja imam informaciju da je 8. aprila bio završen pregled leša, odnosno tela pokojnog D.D. Ukoliko su veštaci sudske medicine već tada imali informaciju da je on bio pun telesnih povreda, koje potiču od batinanja, odnosno deluje da su takve, treba proveriti kada je Institut za sudsku medicinu o tome obavestio tužioca“, napominje Vladica Ilić.

A glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru Miodrag Canović izjavio je da nema nikakve informacije i da pošto vikendom ne stiže pošta, očekuje obdukcioni nalaz u ponedeljak.

„To je nedopustivo. U vremenu u kom mi živimo, u kojem se komunicira ne samo poštom, nego i telefonima i mejlovima. I da se jedna istraga vodi toliko sporo, da to sazna javnost, a da ne sazna tužilac“, ukazuje sagovornik N1.

I novinar koji je otkrio da je D.D. umro nasilnom smrću, Vuk Cvijić, tvrdi da je tužilac morao odmah po završetku obdukcije imati informacije o uočenim povredama na telu.

„U slučaju smrti koju Tužilaštvo ispituje, uvek se tužilac usmeno obaveštava o tim preliminarnim nalazima. Ne moraju da čekaju zapisnik da bi reagovali“, ističe Cvijić.

Advokatu Borivoju Boroviću nije jasno kako nisu ispitani policijski službenici koji su saslušavali D.D. pre nego što je umro.

„Vidite da niko ne odgovara. Nemamo ni direktora policije koji bi mogao da preko službi pokrene neku unutrašnju istragu, kako bi prikupio podatke da se pokrene postupak za ovaj teški zločin. I ovo je težak zločin“, ističe Borović.

Vladica Ilić navodi da analize Beogradskog centra za ljudska prava pokazuju da u Srbiji postoji nekažnjivost policajaca za turturu. Da slučejevi retko dospevaju na sud, a i da su tada kazne uvek uslovne do šest meseci, kako bi ti policajci zadržali posao.

Originalni tekst