U trenutku kada se globalna ekonomska i politička scena suočava sa dubokim promenama, u časopisu Komunističke partije Kine Qiushi danas je objavljen autorski tekst predsednika Si Đinpinga, sa porukom da se njena vrata neće zatvoriti, već da će se „samo otvarati sve šire i šire“.

U članku koji  objedinjuje ključne izjave kineskog lidera od decembra 2012. do aprila 2024. godine, detaljno se obrazlaže strategija „otvaranja na visokom nivou“, koja bi trebalo da predstavlja temelj budućeg razvoja zemlje ali i odgovor na globalne izazove.

članak sa „uputstvom za upotrebu“

Interesantno je da je, pre nego što je članak objavljen, prvo najavljen u vesti agencije Xinhua kao „izuzetno važan“, da bi i urednički kolegijum napravio svojevrsnu analizu teksta za lakše razumevanje poruka koje nosi.

Tako urednici Quishi-ja izdvajaju nekoliko ključnih poruka iz Sijevog teksta: da je „otvaranje neophodan uslov za visokokvalitetan razvoj i produbljivanje reformi“, kao i da „Kina kao velika sila ima odgovornost da promoviše ekonomsku globalizaciju“.

Takođe naglašavaju važnost prelaska na „institucionalno otvaranje“ zasnovano na pravilima i standardima, kao i neophodnost balansiranja između otvorenosti i nacionalne bezbednosti.

Na kraju, uredništvo poziva na temeljno proučavanje i primenu Sijevih poruka kako bi se dao snažan podsticaj modernizaciji Kine.

otvaranje institucija a ne samo trgovinskih tokova

U nizu govora i izjava datih u periodu od decembra 2012. do aprila 2024. godine, koje citira u članku, kineski predsednik je kao lajtmotiv ponavljao da „otvorenost donosi napredak, dok će zatvaranje neizbežno dovesti do zaostalosti“.

Kontinuirano širenje otvorenosti nazvao je „važnim magičnim instrumentom“ koji je omogućio Kini da ostvari istorijske uspehe. Prema njegovim rečima, „razvoj Kine ne može biti odvojen od sveta, a prosperitet sveta takođe treba Kinu“.

U svojim izlaganjima, Si je objasnio da ova nova faza nije samo nastavak prethodne. Dok je u prošlosti kineski ekonomski razvoj postignut u otvorenim uslovima, on je istakao da se u budućnosti visokokvalitetan razvoj mora ostvariti pod „još otvorenijim“ uslovima.

Zbog toga, on insistira na prelasku sa otvaranja koje se zasnivalo na protoku robe i faktora proizvodnje na „institucionalno otvaranje“, koje obuhvata pravila, regulative, upravljanje i standarde.

bez promene politike prema stranim investicijama

Si u članku poziva na aktivno povezivanje sa međunarodnim ekonomskim i trgovinskim pravilima visokog standarda, produbljivanje reformi i stvaranje „tržišno orijentisanog, pravno utemeljenog i internacionalizovanog prvoklasnog poslovnog okruženja“.

Kao konkretne korake, on je naveo sprovođenje strategije za unapređenje pilot zona slobodne trgovine i unapređenje mehanizama za visokokvalitetnu saradnju u okviru inicijative „Pojas i put“.

U direktnom obraćanju stranim partnerima, predsednik Si je poručio da se politika Kine prema stranim investicijama „nije promenila i neće se promeniti“.

On pozicionira Kinu kao zemlju ogromnog potencijala, ističući da je ona „drugo najveće svetsko potrošačko tržište, sa najvećom grupom sa srednjim prihodima na svetu“.

„Kina je bila, jeste i biće idealna, bezbedna i obećavajuća investiciona destinacija za strane investitore“, naglasio je Si.

za globalizaciju a protiv građenja zidova i barijera

Si Đinping je u citatima koje je odabrao za autorski tekst jasno stavio do znanja da  politika otvaranja ne nastaje u vakuumu, prepoznavši da „unilateralizam i protekcionizam jačaju, a multilateralizam i slobodna trgovina se suočavaju sa ozbiljnim izazovima“.

Zbog toga je, kako je naveo, Kina ostala privržena ispravnom pravcu ekonomske globalizacije, protiveći se praksama poput „građenja zidova i barijera“, „razdvajanja i prekidanja lanaca“, kao i „unilateralnim sankcijama i ekstremnom pritisku“.

Umesto toga, kako je naglasio, Kina promoviše privrženost „istinskom multilateralizmu“ i izgradnji otvorene svetske ekonomije.

ravnoteža otvorenosti i bezbednosti

Si je strategiju otvaranja snažno povezao i sa pitanjem nacionalne bezbednosti.

„Što smo otvoreniji, to više moramo obraćati pažnju na bezbednost, i više moramo koordinirati razvoj i bezbednost“. Po njegovim rečima, neophodno je da Kina, dok otvara svoja vrata, istovremeno teži da unapredi sopstvenu konkurentnost, sposobnosti nadzora i kapacitete za kontrolu rizika, insistirajući da se otvaranje na visokom nivou mora sprovoditi na osnovu vladavine prava.

Postizanje te ravnoteže između visokog nivoa otvorenosti i visokog nivoa bezbednosti predstavlja, prema porukama Si Đinpinga, centralni izazov i ključ za ostvarenje „modernizacije na kineski način“ u decenijama koje dolaze.

Post Views: 20

Originalni tekst