Sekulić: Restitucija u Srbiji pri kraju, ostalo nešto više od 5.000 predmeta za rešavanje 1Strahinja Sekulić Strahinja Sekulić Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić izjavio je danas da, nakon više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restituciju u Srbiji ulazi u završnu fazu, doneto je više od 70.000 odluka o restituciji i ostalo je da se reši oko 5.100 predmeta.“U fazi rešavanja ostaje još oko 5.100 predmeta i to nisu slučajevi u kojima je već doneta neka odluka, već predmeti u kojima se prva odluka tek očekuje“, kazao je Sekulić za RTS.

On je naveo da je proces restitucije složen i da u mnogim slučajevima postoji više odluka za jedan predmet.

„Ima slučajeva gde se istovremeno vraća poljoprivredno zemljište, objekat i preduzeće, pa deo može biti vraćen u naturi, a drugi putem obeštećenja“, objasnio je Sekulić.

Prema procenama Agencije, kako je njen direktor naveo, za okončanje postupka u preostalim predmetima biće potrebno oko pet godina. Dodao je da osim glavnih odluka, u tom periodu treba doneti i veliki broj dopunskih i izmena u postojećim predmetima, kao i sve elektronski urediti i predati državi kao dokumentaciju za buduću evidenciju imovinsko-pravnih odnosa.

„U svakom predmetu postoji istorija svojinskih odnosa koji često seže do 19. veka. Želimo da sve bude dostupno istraživačima i institucijama“, istakao je Sekulić.

Prema njegovim rečima, proces naturalne restitucije je praktično završen i u ovoj fazi povraćaja imovine akcenat je na novčanom obeštećenju, za koje je država planirala ukupan iznos od dve milijarde evra, a do sada je isplaćeno oko 280 miliona evra.

„Isplate se obavljaju kroz akontacije i obveznice i sve obaveze se ispunjavaju bez kašnjenja. Obeštećenje se vrši u petogodišnjim ratama, a već se nalazimo u petom krugu isplata“, naveo je Sekulić i dodao da se poštuje planirana dinamika, bez probijanja budžetskog okvira.

On je pojasnio da je od preostale imovine koja se vraća u naturi, uglavnom reč o poljoprivrednom zemljištu i manjim parcelama.

Precizirao je da je do sada ukupno vraćeno oko 100.000 hektara poljoprivrednog zemljišta u građanskoj restituciji, 30.000 u crkvenoj, kao i oko 3.000 hektara u jevrejskoj restituciji.

„Ostale su manje površine koje će, kako se očekuje, biti vraćene u narednih godinu do godinu i po dana. Što se tiče objekata i građevinskog zemljišta, ostali su pojedinačni slučajevi koji čekaju rešenje zbog složenih imovinsko-pravnih odnosa“, rekao je Sekulić.

Za sve koji i dalje čekaju pravosnažnu odluku, Sekulić savetuje da pripreme kompletnu dokumentaciju i budu u kontaktu sa Agencijom.

„Neophodno je da imovina bude identifikovana, da se sarađuje sa katastrom, lokalnim samoupravama, Poreskom upravom i Upravom za javni dug. Dobra dokumentacija ubrzava proces i povećava šanse za pozitivno rešenje“, naglasio je on Sekulić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst