Promrzlo subotnje jutro. Početak vikenda. Idealno vreme da, uz toplu kafu ili čaj, na sajtu Nedeljnika protrčite kroz najvažnije događaje koji nas danas očekuju, naslovne strane i kratku istoriju svih bitnih stvari koje su se desile na današnji dan…

ŠTA NAS DANAS OČEKUJE

Nakon jučerašnje odluke SAD-a da uvede sankcije NIS-u, danas se u 10.00 u Predsedništvu Srbije (Andrićev venac 1) predsednik Aleksandar Vučić sastaje se sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom.

Danas se održava kongres Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) na kojem će biti određen kandidat za kancelara na vanrednim parlamentarnim izborima u februaru. Dvodnevni kongres počinje i u ekstremno desničarskoj strankci Alternativa za Nemačku – AfD, i na njemu će biti predstavljen njen predizborni program.

Čeka nas, naravno, i zanimljiv sportski dan. Možda nema Engleza, ali, evo pogledajte, i bez njih će ovo biti solidan sportski vikend.

NASLOVNE STRANE

Dnevni listovi na naslovnim stranama za subotu, 11. januar 2025. godine najviše pišu o američkim sankcijama za Naftnu industriju Srbije (NIS) i studentskim protestima u Srbiji.

BLIC – „Amerika traži potpuni izlaz Rusije iz NIS-a“, o sankcijama američkog ministarstva finansija. „Tramp kriv, ali nije osuđen“, o suđenju izabranom predsedniku SAD Donaldu Trampu.

DANAS – „Hibridni režim polako klizi u diktatorski“, o odnosima vlasti prema studentskim protestima. „Suludo saopštenje ministra zdravlja oslikava paničan strah vlasti“, smatraju sagovornici lista o tvrdnji Zlatibora Lončara da se spremaju akcidenti u bolnicama.

NOVA – List prenosi poruku studentskog protesta ispred Palate pravde i na Mostarskoj petlji „Odsvirali ste svoje“. „Predlog vlade o platama doveo do podela u sindikatima prosvete“, piše list.

POLITIKA – Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović za list kaže „Strože kazne za ilegalno posedovanje oružja“. „SAD uvele ozbiljne i teške sankcije NIS-u“.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1569. U Engleskoj je, pod patronatom kraljice Elizabete I (Elizabeth), u katedrali svetog Pavla u Londonu prvi put organizovana lutrija. Prihod je korišten za obnovu utvrdjenja, luka i drugih javnih radova.

1735. Umro je crnogorski vladika Danilo I Petrović, osnivač dinastije Petrovića, koji su kasnije postali i svetovni vladari. Zavladičio ga je srpski patrijarh Arsenije Čarnojević 1696. u Sečuju. Na poziv Rusije ušao je 1711. u rat protiv Turske, a 1718. učestvovao je u mletačko-austrijskom ratu protiv Turaka. Učvrstio je odnose s Rusijom posetom caru Petru Velikom 1715. i znatno je podigao ugled Crne Gore. Posle smrti ga je nasledio sinovac Sava Petrović. Lik vladike Danila u akciji protiv poturica opevao je Njegoš u „Gorskom vencu“.

1811. Skupština svih narodnih starešina u Srbiji osnovala je u vreme Prvog srpskog ustanka prva popečiteljstva (ministarstva). Ministar prosvete postao je najučeniji Srbin tog vremena, rektor Velike škole u Beogradu Dositej Obradović.

1922. Prvi pacijent izlečen insulinom od šećerne bolesti je postao 14-godišnji Kanadjanin Leonard Tomson (Leonard Thompson).

1942. Japanci su u Drugom svetskom ratu zauzeli Kuala Lumpur.

1946. Ustavotvorna skupština u Tirani je proglasila Narodnu Republiku Albaniju.

1989. Ispred Skupštine Crne Gore održan je masovni miting gradjana na kojem je zatraženo smenjivanje državnog i partijskog rukovodstva. Pod velikim dvodnevnim pritiskom demonstranata to rukovodstvo je podnelo ostavke, a na političku scenu Crne Gore stupila je grupa mladih komunista na čelu s Momirom Bulatovićem i Milom Djukanovićem.

2015. U drugom krugu šestih predsedničkih izbora u Hrvatskoj pobedila je kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar-Kitarović, čime je postala prva žena na funkciji predsednika Republike Hrvatske.

2019. Skupština Makedonije usvojila je dvotrećinskom većinom ustavne izmene kojima se ime države menja u Severna Makedonija i potvrdjuje makedonski identitet.

Post Views: 11

Originalni tekst