Rusija je upravo dobila 200 balističkih raketa od Irana: To bi joj se moglo obiti o glavu 1foto: Shutterstock/vblinov

Dve godine Teheran i Moskva pregovarali su o transferu iranskih balističkih projektila u Rusiju, kako bi pojačali rusko bombardovanje Ukrajine. Prva isporuka 200 projektila Fath-360 napokon je u Rusiju stigla 4. septembra.

Iranske rakete “dramatična su eskalacija” u ratu u Ukrajini, izjavio je američki državni tajnik Entoni Blinken.

Ali situacija je mogla biti još i gora. Fath-360 je maleni projektil kratkog dometa, a 200 njih nije velik broj kada govorimo o ruskoj kampanji bombardovanja tokom koje je od februara 2022. godine na ukrajinske gradove bačeno oko 10.000 projektila i na hiljade eksplozivnih dronova.

Vrlo je realno da će se dogovor za isporuku ovih raketa Rusiji obiti o glavu. To bi mogla biti kap koja je prelila čašu za saveznike Ukrajine, koji su dosad Ukrajincima branili da najbolje američko i evropsko naoružanje ispaljuju na mete unutar Rusije. S dolaskom iranskih raketa u Rusiju pojavili su se i znakovi kako bi se taj stav mogao promeniti.

Fath-360 balistički je projektil na satelitsko navođenje. Svaki od njih ima domet od oko 120 kilometara. Za uporedbu, ruski balistički projektili Iskander imaju domet od 500 kilometara, a projektili KN-23, koje Rusija dobiva od Severne Koreje, mogu putovati čak 900 kilometara.

Na ukrajinskoj strani tu su projektili M30/31 – glavna municija za američke lansere HIMARS, dometa oko 90 kilometara. ATACMS, koje također ispaljuje HIMARS, imaju domet od oko tristotinak kilometara.

Fath-360 nije u istoj klasi kao i Iskander, KN-23 ili ATACMS. Zapravo se radi o nešto većoj verziji M30/31 nešto dužeg dometa, prenosi Forbes.

Ukrajinska vojska uglavnom svoje projektila M30/31 ispaljuje na ruske mete na frontu: na jurišne odrede, komandne centre, malena skladišta opreme, mostove blizu linije kontakta. Za napade na udaljenije mete u Ukrajini – aerodrome, lokacije protivvazdušne odbrane i veća skladišta za opremu -koriste teže projektile ATACMS.

Težina i domet projektila Fath-360 čini ga korisnim za upotrebu na frontu ili bombardovanje gradova u blizini fronta. Ukrajinski kolumnista Aleksander Kovalenko predviđa kako će Rusija “ove projektile koristiti za sejanje užasa u blizini granice, pogotovo u regionima Sumi i Harkov.” Kaže kako one neće doneti “nekakvu ključnu promenu u pozadini ili zoni borbi”.

Ne radi se ni o kakvom čudesnom oružju

To sve znači da Fath-360 nije nekakvo čudesno oružje. Ako se uzme u obzir da Rusija na ukrajinske gradove u proseku ispaljuje više od 300 projektila mesečno, prvih 200 projektila iz Irana premalo je da bi učinilo razliku u toku ratovanja, pogotovo zato što ukrajinska protivvazdušna odbrana uspeva presresti četvrtinu ruskih projektila.

Za Ruse je još i gore to što bi oni mogli požaliti što su se odlučili povezati s Iranom samo kako bi malo pojačali svoj arsenal projektila. Savez Rusije i Irana mogao bi napokon uveriti lidere u Vašingtonu i Londonu da Ukrajini dopuste korištenje projektila ATACMS i britanskih Storm Shadowa na metama duboko u samoj Rusiji.

Restrikcije saveznika u prvom su planu poseta američkog državnog sekretara Blinkena i britanskog ministra spoljnih poslova Dejvida Lemija Kijevu, gde će se sastati s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

Niko još zasad ništa ne obećava, ali Blinken je priznao kako isporuka projektila Fath-360 opravdava otvaranje razgovora o restrikcijama. Obećao je kako će otvoreno saslušati argumente Ukrajine. “Pozorno ćemo slušati,” rekao je američki državni sekretar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst