Međunarodna konferencija na ministarskom nivou o budućnosti palestinske države održaće se 28. i 29. jula u sedištu UN u Njujorku, a samit, sastanak šefova država i vlada o tome biće u septembru, objavljuje agencija Beta.

Konferencija o palestinskom pitanju i rešenju sa dve države – palestinsku uz Izrael, koju je sazvala Generalna skupština UN, prvobitno je bila zakazana za jun, ali je odložena u poslednjem trenutku zbog rata Izraela protiv Irana.

Kopredsedavajuće su Francuska i Saudijska Arabija.

U ime Francuske će na konferenciji biti ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro (Jean-Noel Barrot), najavilo je Ministarstvo spoljnih poslova u Parizu.

Posle te konferencije, samit će biti u Parizu ili Njujorku, pre zasedanja Generalne skupštine UN koje počinje u septembru, rekli su diplomatski izvori.

Oni su dodali da bi međunarodna konferencija trebalo da omogući „ponovno stvaranje diplomatskog zamaha i političke perspektive za sprovođenje rešenja s dve države“.

Uz to treba „zajednički podstaći da niz država koje to još nisu učinile, prizna Državu Palestinu, a posebno Francuska“, a treba „raditi i na normalizaciji i regionalnoj integraciji Izraela sa arapskim i muslimanskim zemljama“.

Rešenje o dve države

Dvodržavno rešenje predstavlja okvir za rešenje Izraelsko – Palestinskog konflikta uspostavljanjem dve države za dva naroda: Izraela za Jevreje i Palestine (koju bi činile Zapadna obala i Gaza) za Palestince. 

Izraelska vlada i palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) došle su do sporazuma o implementaciji „rešenja o dve države“ 1993. godine u Oslu, usled čega je došlo do uspostavljanja provizione Palestinske vlade.

Tokom prve Intifade (ustanka sa namerom proterivanja izraelske vojske sa okupiranih teritorija), vođa PLO, Jaser Arafat, rekao je da ta organizacija prihvata pređašnje rezolucije UN koje pozivaju na podelu zemlje na dva dela. U međuvremenu, Jitzak Rabin, koji je tada kao ministar odbrane Izraela pokušao da uguši ovaj ustanak, prepoznao je odlučnost pobunjenih Palestinaca i zaključio da dugotrajni mir nije moguć bez pregovora sa njima.

Arafat i Rabin postali su predvodnici napora da se rešenje o dve države formalizuje, što je dovelo do sporazuma u Oslu 1993. 

Post Views: 50

Originalni tekst