Predsednik je naveo da će Ministarstvo pravde razmotriti spuštanje starosne granice za krivičnu odgovornost ispod 14 godina.

„Čudne su se stvari dešavale oko dečaka, jer će sutra biti na slobodi budući da ne može krivično da odgovara, kao da se ništa nije desilo“, izjavio je Vučić.

Ipak, do promena zakona nije došlo. I uopšte se ne zna – zbog čega?

„Pokazujući humane tendencije prema deci-učiniocima krivičnih dela, krivično pravo zanemaruje interese oštećenih, budući da zločin ostaje nesankcionisan, pa se postavlja pitanje ‘humanog’ karaktera maloletničkog krivičnog prava koje štiteći decu ‘nasilnike’ zapravo ide nauštrb dece žrtava“, objašnjava dr Vanja Bajović.

Kako ona objašnjava, posmatrano iz vizure ‘žrtve’ posledica krivičnog dela je ista bez obzira da li izvršilac ima 12, 17, 35 ili 75 godina, ali njena pravna i moralna satisfakcija i te kako zavisi od uzrasta učinioca.

Ukoliko je lice oštećeno razbojništvom izvršenim od strane 13-godišnjaka, pravno posmatrano žrtva je u istom položaju kao da je imovinu izgubila u poplavi ili zemljotresu, odnosno od strane neke „više sile“.

„Prestupnici u ovakvom slučaju ne mogu krivično odgovarati, žrtva ne može tražiti namirenje imovinskopravnog zahteva u krivičnom postupku (jer ovakvog postupka i nema) i jedino joj preostaje da u dugotrajnom, iscrpljujućem i neizvesnom parničnom postupku ‘o svom trošku’ zahteva naknadu štete od roditelja izvršioca. Ovakav pristup je sporan iz ugla generalne pravičnosti jer ‘zaštitom izvršioca’ pravo dodatno viktimizuje žrtvu koja se oseća nemoćnom i nezaštićenom pred prestupnikom mlađim od 14 godina“, objašnjava profesorka Bajović.

Oštećeni očekuju da im država pruži podršku i obeštećenje, ali to nije moguće ako je počinilac dete mlađe od 14 godina.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 16. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 43

Originalni tekst