Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež izjavio je da Srbija ulaže napore u pregovore sa SAD kako bi se ublažilo uvođenje novih carina koje američka administracija najavljuje od 1. avgusta, posebno na najznačajnije izvozne proizvode, među kojima su i pneumatici.

„Optimista sam u pogledu nalaženja najboljeg rešenja, imajući u vidu dobre političke i ekonomske odnose sa SAD“, rekao je Čadež za televiziju Bloomberg Adria, saopštila je danas PKS.

On je, komentarišući procene rasta BDP-a u Srbiji – od 2,8 odsto, koliko prognozira časopis „Makroekenomske analize i trendovi – MAT“, do optimističnih 4,2 odsto koje predviđa Vlada Srbije, naveo da je rast BDP-a uslovljen i izvoznim tržištima Srbije, koja beleže usporavanje, pre svega države članice Evropske unije.

„U Nemačkoj, koja je ekonomski stagnirala i beleži pad investicija, registruje se blagi oporavak, a naše kompanije u prvih pet meseci ove godine izvezle su za 20,7 odsto više u odnosu na isti period prošle. U razmeni sa Nemačkom beležimo suficit prvi put za protekle dve decenije, što je rezultat kvalitetne sradnje i porasta narudžbina za srpske kompanije“, naveo je Čadež.

ključni problemi politička stabilnost i rast cene struje

Čadež je naglasio da se situacija u Srbiji stabilizuje ali da šest ili sedam meseci političke nestabilnosti nije moglo da prođe bez uticaja na ekonomiju.

„Niko od velikih investitora nije rekao da odustaje, ali su mnogi potencijalni investitori odlučili da sačekaju. Važno je da budemo odgovorni jer privreda je ta koja svima nama obezbeđuje životni standard“, istakao je on.

Kao ključne probleme sa kojima se domaća privreda suočava, Čadež je izdvojio rast cene električne energije, nedostatak radne snage i zloupotrebu bolovanja.

„Rast cene struje posebno utiče na energetski intenzivne industrije. Razmatramo sa državom kako da se, kroz korekcije akciza ili model naplate, omogući fleksibilniji sistem koji bi sprečio zatvaranje fabrika“, rekao je on.

Čadež je istakao i da PKS, u saradnji sa državom, radi i na programima prekvalifikacije i dodatne obuke, kako bi se ublažio nedostatak radne snage i obezbedila održivost radno intenzivnih sektora.

Post Views: 29

Originalni tekst