Građane Srbije u narednom periodu očekuje poskupljenje struje, kao deo paketa reformi na koje su se vlasti u Beogradu obavezale u okviru novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Povećanje cene električne energije za domaćinstva od najmanje 7 odsto, kako se navodi u izveštaju o nedavno okončanoj prvoj reviziji programa sa Srbijom, koju je noćas objavio MMF, stupa na snagu 1. oktobra 2025. godine.
Ova odluka je, kako se navodi u dokumentaciji, doneta sa ciljem jačanja finansijske održivosti i pokrivanja troškova poslovanja državnih energetskih preduzeća.
Sredstva će, kako je precizirano, biti „prvenstveno usmerena na povećanje finansijske održivosti kompanije Elektrodistribucija Srbije (EDS), uključujući ispunjavanje njenih kritičnih potreba za investiranjem u mrežu“.
spuštanje praga za ulazak u „crvenu tarifu“
U zvaničnoj izjavi Vlade Srbije, koja je sastavni deo izveštaja, detaljno je obrazložena ova obaveza.
„Da bismo poboljšali finansijsku poziciju Elektrodistribucije Srbije (EDS), u maju 2025. smo završili analizu mrežnih naknada… Na osnovu nalaza ove analize, planiramo da sprovedemo povećanje regulisane (za domaćinstva) tarife za električnu energiju od najmanje 7 odsto od 1. oktobra 2025.“, stoji u pisanoj izjavi koju je objavio MMF.
Pored direktnog poskupljenja, vlasti su se obavezale da će razmotriti i promenu tarifnog sistema, odnosno spuštanje praga za ulazak u najskuplju, „crvenu zonu“. Naglašeno je da ova mera dolazi kao dodatak, a ne zamena za povećanje cene.
„Pored toga — a ne kao zamenu — razmatramo smanjenje praga za crvenu zonu (tarifa najvišeg bloka) sa 1600 kWh/mesečno na 1200 kWh/mesečno kako bismo podstakli energetsku efikasnost i potencijalno povećali prihode,“ stoji u izjavi.
Plan za restrukturiranje Elektrodistribucije Srbije biće završen do kraja decembra 2025. godine, obećale su vlasti MMF-u.
skuplja struja i putarine i sledeće godine
Međutim, oktobarsko poskupljenje je samo prvo u nizu. Aranžman sa MMF-om predviđa i novo prilagođavanje cene struje najkasnije do 1. oktobra 2026. godine. Formula za to buduće poskupljenje je već definisana – ono „neće biti niže od stope inflacije (CPI) plus jedan procentni poen, izračunato za period od prethodnog povećanja“.
Istovremeno, najkasnije do istog datuma, biće korigovane i naknade koje EDS i EMS plaćaju EPS-u za gubitke na mreži, i to sa 70 na 80 evra po megavat-satu.
Struja nije jedino što će poskupeti. Vlada je, naime, preuzela obavezu da poveća cene putarina. U delu izveštaja koji se odnosi na saniranje dugova preduzeća „Putevi Srbije“ navodi se sledeća mera:
„Vlada će doneti odluku da poveća putarine od jula 2025. godine i nakon toga će povećavati putarine godišnje uoči letnje sezone najmanje za iznos CPI (indeks potrošačkih cena). Putarine za kamione na regionalnim putevima će se na sličan način godišnje povećavati najmanje za iznos CPI kada budu uvedene.“
Kako su nove putarine već stupile na snagu za ovu godinu, iz izveštaja MMF i obaveza koje je preuzelo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture proizilazi da Srbiju od leta sledeće godine čeka nov sistem usklađivanje cena putarina sa stopom inflacije, kao i uvođenje naplate putarine za teretni saobraćaj na regionalnim putevima, koja će se takođe potom usklađivati sa inflacijom.
Post Views: 142