Ponedeljak je. I to onaj „plavi“, tužniji, depresivniji, smorniji i sumorniji od svih drugih u godini. Tako nam bar govore poslednjih dvadesetak godina – prvi dan u nedelji, treći dana u prvom mesecu nove godine – dan za prespavati. Neki kažu da je to zaista tako, drugi veruju da je placebo, treći se vraški trude da ga okrenu u svoju korist. Bilo kako bilo, srećan vam ponedeljak.

Od petog novembra 2024. godine do danas je prošlo 76 dana. Svo to vreme pričalo se o padu nadstrešnice u Novom Sadu, studentima, protestima, prosvetarima, advokatima… Ali jedna od glavnih geopolitičkih tema bila je inauguracija američkog predsednika.
Kako je Donald Trap ponovo izabran, od njegove inauguracije, može se očekivati apsolutno sve, tako da su danas sve oči sveta uprte u Vašington.

Ali naše oči, srce, sve što imamo uprto je danas u prosvetare, Ministarstvo prosvete i vladu, jer se ne zna kakav će ishod imati najavljena obustava nastave.

Svet

Kao što smo već spomenuli, Vašington će biti u centru pažnje zbog inauguracije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa. Svečana ceremonija i preuzimanje funkcije privući će pažnju globalnih medija, dok svet pažljivo prati promene u američkoj politici.

U Davosu počinje godišnji Svetski ekonomski forum, gde će se svetski lideri i stručnjaci baviti ključnim ekonomskim izazovima. Skup traje do 24. januara.

Evropski parlament započinje svoje zasedanje u Strazburu, koje će trajati do 23. januara. Na agendi su pitanja koja se tiču budućnosti Evropske unije, što će biti pažljivo praćeno u svetlu aktuelnih geopolitičkih izazova.

U Moskvi, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov predsedavaće sastankom o Rusima koji žive u inostranstvu. Očekuju se rasprave o njihovom statusu, pravima i doprinosu domovini.

Jerusalim je domaćin šefa italijanske diplomatije Antonija Tajanija, koji boravi u zvaničnoj poseti Izraelu. Poseta je deo napora Italije da unapredi saradnju sa Bliskim istokom.

U Briselu će se sastati ministri finansija zone evra, dok će u Njujorku Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljati o situaciji u Gazi na ministarskom nivou.

Srbija

Deo prosvetnih radnika koji nije saglasan sa dogovorom reprezentativnih prosvetnih sindikata sa vladom Srbije najavio je da će danas, prvog dana drugog polugodišta, obustaviti rad u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, a najavljen je i protest u Beogradu u 11 sati. Zaposleni u školama koje su se izjasnile da ulaze u jednodnevnu obustavu rada, kao jedan od razloga naveli su i podršku studentskim protestima i zahtevima.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, koji nije bio među četiri reprezentativna sindikata koja su pregovarala sa vladom oko povećanja plata, jedan je od onih koji su pozvali na obustavu rada, a prema njihovim navodima, nastave neće biti u oko 35 odsto škola.

U Beogradu, Skupština Srbije će biti domaćin generalnog direktora Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije, Gerta Jana Kopmana, koji će održati niz sastanaka sa predstavnicima poslaničkih grupa i predsednicom Skupštine Anom Brnabić. Ovi susreti reflektuju evropske integracije Srbije i dalju saradnju sa EU.

Na platou ispred Filozofskog fakulteta, nastavnici i profesori podržaće studente na protestu pod sloganom „Učitelji i nastavnici su uz studente“. Na skupu će govoriti Jovo Bakić, Jelena Teodorović i drugi.

Na Novom groblju će biti obeležene godišnjice smrti velikih vojvoda i generala: Petra Bojovića, Živojina Mišića i Pavla Jurišića Šturma, uz državnu ceremoniju koju vodi Arno Gujon.

Kasnije, predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović održaće konferenciju za novinare povodom dve godine od prihvatanja francusko-nemačkog sporazuma.

Sport

Ljubitelji fudbala pratiće utakmice u engleskom, italijanskom i španskom prvenstvu, dok će u ABA ligi Crvena zvezda igrati protiv Mornara u poslednjoj utakmici 17. kola u 17 časova.

Ljubitelji tenisa uživaće u nastavku prvog grend slem turnira u sezoni, Otvorenom prvenstvu Australije, dok se u rukometu nastavlja Svetsko prvenstvo u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj.

Naslovne strane

DANAS – „Školski čas u zadnji čas“, o studentskim skupovima podrške prosvetnim radnicima u više gradova u Srbiji. Rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Mirjana Nikolić za list kaže „‘Krivci’ su oni koji kvare našu dobru decu“. „Povećanje daleko od istorijskog“, o povećanju plata prosvetnih radnika.

NOVA – Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović za list navodi „Vučić od zatvora neće pobeći“. „Čas je završen, promena je počela“, o studentskim protestima.

POLITIKA – Potpredsednik Srpske liste Dragiša Milović za list kaže „Opstaćemo na Kosmetu uz našu državu“. „Kurti postao ‘Dardanac’“, piše list.

Istorijski pretres

1612. U duševnom rastrojstvu umro je Rudolf II, rimsko-nemački car od 1576. Njegova nesposobnost da izmiri rimokatolike i protestante u mnogome je doprinela tridesetogodišnjim verskim ratovima u Evropi.

1667. Završen je trinaestogodišnji rat Rusije i Poljske, koji je izbio kada su pobunjeni ukrajinski Kozaci priznali vrhovnu vlast ruskog cara. Mirom u selu Andrusovu kod Smolenska, Poljska je bila primorana da Rusiji ustupi Kijev, Smolensk i deo Ukrajine na levoj obali Dnjepra.

1841. Završen je Prvi opijumski rat Velike Britanije i Kine. Mirom u Nankingu poražena Kina je bila primorana da Britancima plati ratnu odštetu i da im prepusti Hong Kong.

1876. U Cetinju je održana prva konferencija Crvenog krsta Crne Gore.

1921. Preminuo je srpski vojvoda Živojin Mišić, jedan od najboljih srpskih vojskovodja, vojni pisac i profesor na Vojnoj akademiji. Kao komandant Prve armije (1914-15) komandovao je operacijama u Kolubarskoj bici, drugoj velikoj pobedi Srba nad austro-ugarskom vojskom (1914) u Prvom svetskom ratu. Napisao je više vojnih dela, medju kojima je najznačajnije „Strategija“ (1907).

1945. Frenklin Delano Ruzvelt (Franklin Roosevelt) inaugurisan je četvrti put za predsednika SAD, jedini u istoriji SAD koji je četiri puta biran za predsednika.

1945. Preminuo je srpski vojvoda Petar Bojović, učesnik u svim ratovima od 1876. do 1912, kada je unapredjen u čin generala. Od 1915. bio je načelnik Generalštaba, a u septembru 1918. komandovao je srpskim snagama u proboju Solunskog fronta, posle čega je dobio čin vojvode.

1961. Džon Kenedi (John Kennedy) je u 43. godini inaugurisan za predsednika SAD kao najmladji šef države u njenoj istoriji.

1981. Ronald Regan (Reagan) je u 70. godini preuzeo dužnost šefa države, postavši najstariji predsednik u istoriji SAD.

1990. U Beogradu je održan poslednji kongres Saveza komunista Jugoslavije (14. vanredni kongres SKJ). Zbog neslaganja u rešavanju ključnih problema jugoslovenske zajednice, slovenačka i hrvatska delegacija napustile su taj skup. To je bio kraj Saveza komunista Jugoslavije, a mnogi smatraju da je time počeo raspad SFRJ.

1993. Preminula je američka glumica holandskog porekla Odri Hepbern (Audrey Hepburn), dobitnica Oskara za film „Praznik u Rimu“, ambasador dobre volje UNICEF-a („Doručak kod Tifanija“, „Moja draga ledi“, „Sabrina“, „Rat i mir“, „Ljubav popodne“).

2003. Bivši predsednik Srbije Milan Milutinović dobrovoljno se predao Tribunalu u Hagu, pred kojim je optužen za zločine na Kosovu tokom 1999. godine. U februaru 2009. oslobodjen je krivice i pušten na slobodu.

2008. U drugom krugu predsedničkih izbora u Srbiji lider Demokratske stranke Boris Tadić ponovo je izabran za šefa države.

2009. Barak (Barack) Obama je postao 44. predsednik SAD nasledivši Džordža Buša (George W. Bush) na tom mestu. Obama je prvi tamnoputi predsednik SAD.

2017. Donald Tramp (Trump) je u Vašingtonu položio zaletvu kao 45. predsednik SAD.

Velike priče

Goran Marković i Rajko Grlić, jedni od najvećih i najpoznatijih reditelja sa ovih prostora u rubrici “Jesi li snimio ovo” svakog ponedeljka pišu o ljudima koji su uticali na njih, o filmovima, o Pragu, o Beogradu i Zagrebu, o Trstu i Los Anđelesu, o kulturi, o nama…

Danas Rajko Grlić piše o tome kako se snimaju „one scene“

“American Primeval” ili priča o mržnji, zverima i psihopatiji – Milan Damjanac objašnjava zašto ovakve serije, filmovi i knjige imaju sve bolji uspeh kod publike

Počinje drugi mandat Donalda Trampa. Kako će se promeniti planeta u naredne četiri godine objašnjava Željko Pantelić 

Ne, danas nije najtužniji dan u godini, niti se tuga može meriti jednačinama. Ali, istina je da postoji „januarski bluz“ i da ga treba shvatiti ozbiljno – piše Zorica Marković

Pesma dana

Post Views: 3

Originalni tekst