Dobro jutro!

Novi Sad od juče ima novog gradonačelnika, i kako se već nagađalo prethodnih nedelja, to je Žarko Mićin.

Sednici na kojoj je izglasan prisustvovalisu  samo odbornici vladajuće koalicije, dok policija i obezbeđenje nisu dozvolili opozicionim odbornicima da uđu u skupštinsku zgradu. A žarko su to želeli. Kao i građani koji su se okupili ispred. Zbog toga što je policija grubo nasrtala i odgurivala odbornike opozicije koji su pokušali da uđu, a neki od njih su povređeni, građani su jajima zasuli policiju i zgradu Skupštine grada.

Bila je to zanimljiva sednica…

Šta je još obeležilo jučerašnji dan?

NOVA HAPŠENJA ZBOG KORUPCIJE

Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu danas je uhapšena S.K, menadžerka za razvoj investicija AD „Infrastruktura Železnica Srbije“ sa sedištem u Beogradu, kao i tri člana Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu.

Oni su uhapšeni zbog izvršenja nekoliko krivičnih dela s koruptivnim elementom, koja su imala za posledicu pad nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra 2024. godine, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, saopštilo je VJT.

U Nišu je uhapšeno još 13 osoba zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo nesavestan rad u službi, saopštio je MUP.

ŠTA NAM O ULOZI KORUPCIJE U PADU NADSTREŠNICE GOVORE DANAŠNJA HAPŠENJA

Četiri osobe koje su danas uhapšene zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu sumnjiče se da, kao članovi Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu, nisu uočili nedostatke koji utiču na stabilnost objekta.

Naprotiv, oni su izveštajem „potvrdili da je objekat izveden u skladu sa projektom za građevinsku dozvolu i projektom za izvođenje radova“.

OSTAVKE PRODEKANA U NOVOM SADU

Prodekanka za nastavu Danijela Prošić Santovac, prodekan za međunarodnu saradnju Goran Vasin i prodekanka za akreditaciju Jasna Uhlarik, na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, podneli su ostavke zato što su, kako su naveli, nezadovoljni radom dekana Milivoja Alanovića i njegovim odnosom prema studentima u blokadi i prema kolegama nastavnicima sa fakulteta.

U pojedinačnim tekstovima ostavke prodekani su naveli da su nezadovoljni zbog toga što je Dekanat „neprestano okretao leđa od problema, ignorisao studentske zahteve u blokadi, kao i zbog izostanka komunikacije sa nastavnicima na fakultetu“.

BLOKADE U NOVOM SADU

Studenti fakulteta u blokadi u Novom Sadu blokirali su uz pomoć poljoprivrednika iz Inicijative za opstanak poljoprivrede, raskrsnice dva magistralna pravca na prilazima tom gradu.

Blokiran je kružni tok u Rumenačkoj ulici, kao i raskrsnica kod Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća. Na taj način, blokiran je jedan od ulaza odnosno izlaza na auto-put, zatim pravac ka Bačkoj Palanci i ka Bačkom Petrovcu.

Detaljan pregled jučerašnjeg dana pogledajte ovde. 

A šta nas to danas očekuje

Svet

NJUJORK – Sastanak Saveta bezbednosti UN o Bliskom istoku.

RIM – Konferencija o biodiverzitetu COP16 koja će trajati do 27. februara.

ŽENEVA – Zasedanje Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, na kom će učestvovati direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

HANOJ – U Vijetnamu počinje dvodnevni forum o budućnosti Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN).

SEUL – Poslednje ročište na suđenju o opozivu predsednika Južne Koreje Juna Suka Jeola.

Srbija

BEOGRAD – Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula u poseti Srbiji do 26. februara:

– u 10.00 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, Sala 2) Picula će razgovarati sa predstavnicima opozicionih poslaničkih grupa;

– u 12.00 (Sala 2) sastanak sa predstavnicima poslaničkih grupa vladajuće koalicije;

– u 13.30 sastanak sa predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić.

BEOGRAD – Kopredsedavajući Parlamentarnog odbora za stabilizaciji i pridruživanje EU-Srbija Lukas Furlas u poseti Srbiji:

– u 10.00 u Predsedništvu (Andrićev venac 1) sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem;

– u 11.00 u zgradi Narodne skupštine (Kralja Milana 14) njena predsednica Ana Brnabić sastaće se sa Furlasom;

– u 12.00 u Vladi Srbije (Nemanjina 11) sastanak s premijerom Milošem Vučevićem;

– u 15.30 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, Sala 2) sastanak Furlasa sa predstavnicima opozicionih parlamentarnih grupa.

BEOGRAD – U 10.30 u Palati Srbije (Bulevar Mihajla Pupina 2), ministar zdravlja Zlatibor Lončar uručiće zahvalnica porodicama koje su dale saglasnost za doniranje organa svojih preminulih članova i tako uticale na podsticanje donorstva. Učestvovaće i nacionalna koordinatorka za transplantaciju doktorka Aleksandra Plećaš Đurić i generalni direktor Hemofarma doktor Ronald Zeliger.

BEOGRAD – U 12.30 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, centralni hol) konferencija za novinare potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić;

– u 13.00 (centralni hol) konferencija za novinare predsednika Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića.

BEOGRAD – U 15.00 ispred Ministarstva prosvete (Nemanjina 22-26) četvoročasovni protest neformalne zajednice „Puls“ osnovnih i srednjih beogradskih škola i neformalne inicijative „Pobunjeni univerzitet“ uz zahtev za ispunjenje studentskih zahteva.

KRAGUJEVAC/SOMBOR – U 19.00 u kragujevačkom hotelu „Ženeva LUX“ (Ulica slobode bb) tribina inicijative „ProGlas“ pod nazivom „Budućnost se ne gradi krvavim rukama“ na kojoj će govoriti glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić, profesori Ivanka Popović i Milo Lompar i predsednik Evrolige Dejan Bodiroga;

– u 18.00 na somborskom salašu „Dida Hornjakov“ (Gradina 65) na tribini pod istim nazivom govoriće sudija i pisac Miodrag Majić, ekonomistkinja Danica Popović i profesor Goran Dajović.

Sport

Rukomet:

KASEL – U 20.45 rukometaši Vojvodine igraju na gostujućem terenu protiv Melsungena, u utakmici Trećeg kola Top 16 faze Lige Evrope.

Fudbal:

– Igra se prva utakmica polufinala Kupa Španije:

Barselona – Atletiko Madrid (21.30)

– Igra se utakmica polufinala Kupa Italije:

Inter – Lacio (21.00)

– Igraju se utakmice u engleskom prvenstvu.

Naslovne strane

DANAS – „Studentski protest je potpuno razoružao Vučića“, smatra reditelj Rajko Grlić. „Marš slobode do Kraljeva, Novosađani kreću iz Bora“, o pešačenju na studentski protest 1. marta u Nišu. „Opozicija ne priznaje izbor Mićina“, piše list.

NOVA – O protestu u Novom Sadu i sprečavanju odbornika da uđu na sednicu, list piše u tekstu „Tiranija: Zgaženi Ustav i zakoni, a demokratija poražena“. „Studenti i poljoprivrednici na 10 sati blokirali dve magistrale u Novom Sadu“, piše list.

POLITIKA – „Žarko Mićin izabran za gradonačelnika Novog Sada“, piše list. O poseti izvestioca Evropskog parlamenta Beogradu, list piše u tekstu „Piculini stavovi suprotni interesima Srbije“.

Na današnji dan

1570 – Papa Pije V ekskomunicirao je englesku kraljicu Elizabetu I zbog njene podrške protestantizmu i anglikanskoj crkvi.

1723 – Umro je engleski arhitekta Kristofer Ren, na čijem delu je zasnovana engleska klasicistička arhitektura 18. veka. Nakon požara u londonskom Sitiju 1666, kada je izgorelo oko 13.000 zgrada, izradio je urbanistički plan za njegovu obnovu i ostvario svoje najveće delo – Katedralu Svetog Pavla (1673-1710).

1815 – Po nalogu Sulejman paše ubijen je Stanoje Stamatović, poznat kao Stanoje Glavaš, srpski vojvoda iz Prvog srpskog ustanka, hajduk i borac protiv Turaka. Bio je predviđen za vođu Prvog srpskog ustanka (1804), ali je na njegov predlog izabran Karađorđe Petrović. Njegovo junaštvo opevano je u narodnim pesmama, a Đura Jakšić je o njemu napisao istoimenu dramu.

1873 – Rođen je italijanski operski pevač Enriko Karuzo, jedan od najvećih tenora u istoriji opere. Bio je posebno cenjen kao izvođač uloga u operama Đuzepea Verdija i Đakoma Pučinija i kao interpretator italijanske kancone. Jedan je od prvih pevača koji je snimio gramofonsku ploču.

1885 – Nemačka je anektirala Tanganjiku i Zanzibar.

1888 – Preminuo je srpski botaničar i prirodnjak Josif Pančić, prvi predsednik Srpske kraljevske akademije, profesor i rektor Velike škole u Beogradu. Opisao je oko 80 dotada nepoznatih biljnih i životinjskih vrsta, otkrio endemsko-reliktni četinar poznat kao „Pančićeva omorika“ (Picea omorika) i objavio oko 30 naučnih radova. Osnovao je i uredio Botaničku baštu u Beogradu.

1899 – Preminuo je osnivač britanske novinske agencije Rojters nemački Jevrejin Paul Julijus fon Rojter, po kojem je nazvana najstarija svetska agencija.

1948 – Prinudivši premijera Eduarda Beneša da prihvati ostavke nekomunista u vladi, komunisti su u Čehoslovačkoj preuzeli vlast. Ovaj događaj nazvan je „februarski udar“.

1954 – Egipatski predsednik Mohamed Nagib je prinuđen da podnese ostavku, a svu vlast je kao premijer i predsednik Revolucionarnog saveta preuzeo Gamal Abdel Naser, njegov blizak saradnik prilikom obaranja kralja Faruka I u julu 1952.

1956 – Na završetku 20. kongresa Komunističke partije SSSR Nikita Hruščov pročitao je tzv. Tajni referat u kojem je izložio posledice Staljinove vladavine i kulta ličnosti.

1964 – Pobedom nad Soni Listonom u Majamiju, Kasijus Klej, od 1965. Muhamed Ali, postao je prvi put prvak sveta teške kategorije u boksu. Titulu je potom devet puta uzastopno uspešno odbranio, a oduzeta mu je 1967. sudskom presudom zbog odbijanja da bude mobilisan za rat u Vijetnamu.

1972 – Sovjetski vasionski brod „Luna 20“ vratio se na Zemlju sa uzorcima Mesečevog tla.

1983 – Umro je američki pisac Tenesi Vilijams, čuven po psihološkim dramama građenim tehnikom lirske simbolike („Staklena menažerija“, „Tramvaj zvani želja“, „Mačka na usijanom limenom krovu“).

1986 – Filipinski diktator Ferdinand Markos podneo je ostavku pod pritiskom pobunjenog naroda, vojnog vrha, i uz podsticaj SAD koje su dotada podržavale njegovu diktatorsku vladavinu.

1991 – Iračka raketa „skad“ pogodila je, u Zalivskom ratu, kasarnu američkih marinaca kod saudijskog grada Dahran. Poginulo je 28 vojnika, a veći broj je ranjen.

1993 – Kim Jong Sam je preuzeo dužnost predsednika Južne Koreje kao prvi civil na čelu te azijske države posle 32 godine.

1994 – Jevrejski naseljenik Baruh Goldštajn ubio je iz automatske puške i bombama 43 muslimanska vernika u džamiji u Hebronu, na okupiranoj Zapadnoj obali, posle čega je na istom mestu pretučen do smrti.

2000 – Međunarodni Crveni krst saopštio je da je još nepoznata sudbina oko 3.000 ljudi sa Kosova nestalih za vreme sukoba srpskih snaga bezbednosti i kosovskih Albanaca 1998-99. i da među nestalima najviše ima kosovskih Albanaca.

2001 – Umro je ser Donald Bredman, najpoznatiji igrač kriketa u istoriji tog sporta i najslavniji sportista Australije. On je postao nacionalna sportska ikona tokom 30-tih i 40-tih godina prošlog veka kada je postavio svojevrstan rekord u tom sportu.

2003 – Umro je italijanski komičar i režiser Alberto Sordi koji je u 60 godina dugoj karijeri igrao u oko 150 filmova.

2004 – Umro je Stanislav Rinjak, prvi registrovani zatvorenik u nacističkom koncentracionom logoru Aušvic.

2004 – Češki parlament je doneo odluku o slanju više od 100 vojnika u Avganistan, što je prvo aktivno učešće čeških oružanih snaga od Drugog svetskog rata.

2005 – Umro je Piter Benenson, osnivač Organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel, koja je dobitnik Nobelove nagrade.

2006 – U Njujorku je umro najpoznatiji etiopski pesnik Tsegaje Gabre-Medin, čija je pesma „Ponosan što sam Afrikanac“ himna Afričke unije.

2012 – Erland Jozefson, omiljeni glumac slavnog švedskog reditelja Ingmara Bergmana, umro je u 89. godini. Igrao je u Bergmanovim filmovima „Prizori iz bračnog života“, „Krici i šaputanja“, „Jesenja sonata“, „Fani i Aleksandar“, „Saraband“, filmovima Andreja Tarkovskog „Nostalgija“ i „Žrtva“ i domaćim filmovima „Variola vera“ i „Seobe“.

2014 – Jedan od najvećih španskih muzičara 20. veka i flamenko muzike, gitarista Pako de Lusija, preminuo je u Meksiku. Sarađivao je sa čuvenim svetskim muzičarima među kojima su Čik Koria, Džon Meklaflin, Leri Korijel, Al Di Meala i Brajan Adams. Proslavila ga je kompozicija „Entre dos aguas“, a pravo međunarodno priznanje stekao je albumom „Friday night in San Francisco“.

2017 – Holivudski glumci okupili su se dan uoči dodele Oskara u Beverli Hilsu protestujući potiv imigracione politike predsednika SAD Donalda Trampa.

Preporuka za čitanje

Novi kancelar Fridrih Merc je najbolji mogući odgovor koji su Nemačka i EU mogle da ponude u ovom istorijskom momentu – o tome piše Željko Pantelić

Zašto naučnici napuštaju nauku? – Razmere „akademskog egzodusa“ su prevelike i zabrinjavajuće – piše Ana Banko

Da li je „The Brutalist“ s pravom „najbolje ocenjeni film ove godine“ i jedan od kandidata za Oskara? – Objašnjava Slobodan Vujanović

Post Views: 23

Originalni tekst