Globalna tražnja za energijom porasla je brže od proseka u 2024. godini, jer je potrošnja električne energije širom sveta porasla — pri čemu su povećana ponuda obnovljivih izvora i prirodnog gasa pokrile većinu dodatnih potreba za energijom, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u najnovijem Globalnom energetskom pregledu.

Izveštaj pokazuje da je globalna potražnja za energijom prošle godine porasla za 2,2 odsto — što je manje od rasta globalnog BDP-a od 3,2 odsto, ali i  znatno brže od prosečnog godišnjeg rasta tražnje od 1,3 odsto tokom prethodne decenije.

Zemlje i tržišta u razvoju „odgovorni“ su više od 80 odsto povećanja globalne potražnje za energijom u 2024. godini, i to uprkos sporijem rastu u Kini.

U toj zemlji potrošnja energije porasla je za manje od tri dosto, što je upola manje od stope u 2023. godini i znatno ispod godišnjeg proseka.

Sa druge strane, nakon nekoliko godina pada, razvijene ekonomije ponovo su zabeležile rast, s porastom potražnje za energijom za gotovo jedan procentni poen.

ZAŠTO RASTE TRAŽNJA ZA STRUJOM?

Ubrzanje globalnog rasta potražnje za energijom u 2024. predvodio je elektroenergetski sektor, pri čemu je globalna potrošnja električne energije porasla za gotovo 1.100 teravat-sati ili 4,3 odsto, stoji u najnovijem izveštaju IEA.

To je gotovo dvostruko više od godišnjeg proseka u poslednjoj deceniji.

„Nagli porast svetske potrošnje električne energije prošle godine bio je podstaknut rekordnim globalnim temperaturama, koje su povećale potražnju za hlađenjem u mnogim zemljama, kao i rastućom potrošnjom u industriji, elektrifikacijom transporta te rastom u oblasti data centara i veštačke inteligencije“, ističe se u analizi

Proširena ponuda izvora s niskim emisijama pokrila je većinu povećanja globalne potrošnje električne energije u 2024. godini.

Količina novoizgrađenih kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora porasla je na oko 700 gigavata, što je postavilo novi godišnji rekord 22. godinu zaredom, kažu iz IEA, i skreću pažnju da su nuklearni kapaciteti dostigli peti najviši nivo u poslednje tri decenije.

„Kao rezultat toga, 80 odsto povećanja globalne proizvodnje električne energije u 2024. godine obezbedili su obnovljivi izvori i nuklearna energija, koji su zajedno po prvi put činili 40 odsto ukupne proizvodnje. Snabdevanje elektrana na prirodni gas takođe je stalno raslo kako bi pokrilo povećanu potražnju za električnom energijom“, objavljeno je u Globalnom energetskom pregledu za prošlu godinu.

UDEO NAFTE  PO PRVI PUT ISPOD 30 ODSTO UKUPNE TRAŽNJE 

Izvršni direktor IEA Fatih Birol ocenio je u pisanoj izjavi da potrošnja električne energije brzo raste, povlačeći sa sobom ukupnu potražnju za energijom u tolikoj meri da je dovoljno da preokrene višegodišnji pad potrošnje energije u razvijenim ekonomijama.

„Rezultat je da je potražnja za svim glavnim gorivima i energetskim tehnologijama porasla u 2024., pri čemu su obnovljivi izvori pokrili najveći deo rasta, a zatim prirodni gas. A snažna ekspanzija solarne energije, vetroelektrana, nuklearne energije i električnih vozila sve više odvaja ekonomski rast od rasta emisija (CO2)“.

Kao rezultat veće potrošnje električne energije, prirodni gas zabeležio je najveći porast tražnje među fosilnim gorivima u 2024. godini, i to za 2,7 odsto dok je udeo nafte u ukupnoj tražnji za energijom prvi put je pao ispod 30 odsto, 50 godina nakon što je dostigao vrhunac od 46 odsto.

„Prodaja električnih automobila porasla je za više od 25 odsto prošle godine, a električni modeli činili su svaki peti prodati automobil na globalnom nivou. To je znatno doprinelo padu potražnje za naftom u drumskom saobraćaju, što je nadoknadilo značajan deo rasta potrošnje nafte u avijaciji i petrohemiji“, konstatuje se u analizi IEA.

EMISIJE CO2 U RAZVIJENIM ZEMLJAMA KAO PRE 50 GODINA

Globalna potražnja za ugljem porasla je za procentni poen u 2024. godini, što je upola manje od stope povećanja zabeležene prethodne godine.

Takođe, emisije CO2 u razvijenim ekonomijama pale su za 1,1 odsto odnosno na 10,9 milijardi tona u 2024. godini — što je nivo poslednji put viđen pre 50 godina, iako je kumulativni BDP tih zemalja sada tri puta veći.

Većina rasta emisija u 2024. dolazila je iz ekonomija u razvoju i zemalja u nastajanju, osim Kine.

„Iako je rast emisija u Kini usporio u prošloj godini, emisije po glavi stanovnika u toj zemlji su na 16 odsto iznad nivoa razvijenih ekonomija i gotovo dvostruko iznad globalnog proseka“, napominje se u izveštaju IEA.

Post Views: 4

Originalni tekst