Arheolozi su objavili otkriće drevnog grada Penjiko starog 3.500 godina u severnoj peruanskoj provinciji Baranka, za koji se veruje da je služio kao ključno trgovačko središte koje je povezivalo rane zajednice na pacifičkoj obali sa onima koji su živeli u Andima i Amazoniji.
Smešten oko 200 km severno od Lime, smatra se da je lokalitet osnovan između 1.800. i 1.500. godine pre nove ere, otprilike u isto vreme kada su rane civilizacije cvetale na Bliskom istoku i Aziji. Istraživači kažu da otkriće baca svetlo na to šta se dogodilo sa najstarijom civilizacijom u Americi, Karalskom.
Tokom osam godina istraživanja na lokalitetu otkriveno je 18 objekata, uključujući hramove i stambene komplekse. Snimci dronom koje su objavili istraživači prikazuju kružnu strukturu na padini brda u centru grada, okruženu ostacima kamenih i blatnih zgrada.
Na lokalitetu, istraživači su otkrili ceremonijalne predmete, glinene skulpture ljudskih i životinjskih figura i ogrlice napravljene od perli i školjki.
Dr Rut Šejdi, arheološkinja koja je vodila nedavno istraživanje Penjika i iskopavanja Karala 1990-ih, rekla je da je otkriće važno za razumevanje šta se dogodilo sa karalskom civilizacijom nakon što je uništena klimatskim promenama.
Penjiko bila je „bio smešten na strateškom položaju za trgovinu, za razmenu sa društvima sa obale, visoravni i džungle“, rekla je Šejdi novinskoj agenciji Rojters.
Penjiko se nalazi blizu mesta gde je Karal, prepoznata kao najstarija poznata civilizacija u Americi, osnovana pre 5.000 godina, oko 3.000 godina pre nove ere, u dolini Supe u Peruu.
Karal ima 32 spomenika, uključujući velike piramidalne strukture, sofisticiranu poljoprivredu sa navodnjavanjem i urbana naselja. Veruje se da se razvio izolovano od drugih uporednih ranih civilizacija u Indiji, Egiptu, Sumeru i Kini.
Peru je dom mnogih najznačajnijih arheoloških otkrića u Americi, uključujući utvrđeni grad Inka Maču Pikču u Andima i misteriozne linije Naska urezane u pustinju duž centralne obale.
Post Views: 56