Nakon što je Forbes Srbija objavio informacije o lokacijskim uslovima za rekonstrukciju peronskih greda na železničkoj stanici Beograd Centar („Prokop“), na kojima su uočene naprsline, saopštenjima su se oglasile kompanije i institucije uključene u izgradnju tog kompleksa.
Njihova poruka je da je „Prokop“ bezbedan za korišćenje – ali detalji saopštenja ukazuju na nove dileme i nejasnoće.
Prema prvobitnom pisanju Forbes Srbija, koji je imao uvid u lokacijske uslove izdate krajem maja, u dokumentaciji se navodi postojanje oštećenja na konstrukciji.
„Na peronskim gredama železničke stanice Beograd Centar na sredinama raspona uočeno je da je došlo do pojave prslina u donjoj zoni,“ stoji u dokumentu.
Kao uzrok, navodi se da je na osnovu ispitivanja koje je uradio institut IMS iz Beograda, zaključeno da je armatura u tim gredama znatno manja od projektovane.“
Međutim, Institut IMS je izneo drugačije informacije u kojima su naveli da nisu radili ispitivanja koja se navode u lokacijskim uslovima.
„Pojašnjeno je da su dali stručno mišljenje na postojeći elaborat, ali da podatke o projektovanoj količini armature nisu imali“, piše danas Forbes Srbija.
railway city: nismo znali za problem sa gredama
Kompanija Railway City, partner države u izgradnji objekata na ploči stanice, saopštila je da nije bila informisana o problemu pre početka radova.
Na pitanje portala eKapija da li su im predočeni problemi pre gradnje, iz kompanije su odgovorili negativno.
Naveli su da su pre radova angažovali Građevinski fakultet, koji je u svom elaboratu zaključio „da je konstrukcija izvedena kvalitetno, bez uočenih odstupanja od geometrije i bez nedostataka u smislu narušene nosivosti, stabilnosti i upotrebljivosti.“
Prema njihovom odgovoru za eKapiju, problem leži u periodu koji je prethodio njihovom angažovanju.
„Zaključeno je da prilikom izgradnje realizovane pre više decenija… u pomenutim armirano-betonskim gredama armiranje nije izvršeno u svemu u skladu sa projektno-tehničkom dokumentacijom, usled čega su se pojavile predmetne prsline“
IZVOR FORBES: ploča pravljena za drugačiju zgradu
Sa druge strane, izvori upućeni u projekat koje je kontaktirao Forbes Srbija iznose pretpostavku o uticaju novih objekata.
U tom smislu, citirali su jedan od izvora koji tvrdi da je „ploča na kojoj se sve gradi dimenzionisana za opterećenje zgrade koju je prvobitno (pre gotovo tri decenije, prim. Nedeljnik) projektovao CIP.
Međutim, projekat CIP-a je odbačen i urađen je novi projekat“.
Kompleks železničke stanice „Beograd Centar“ , kako preciziraju, obuhvata objekte iznad i ispod kote 105, uključujući kolosečna postrojenja, perone i pothodnike, staničnu zgradu, gornji stanični trg sa prilaznim saobraćajnicama, donji stanični trg sa prilaznim saobraćajnicama.
Tu su i metro stanica, poslovne zgrade, javni i službeni parkinzi, i ostali planirani sadržaji.
planiranA SANACIJA „LOKALNE ZONE OŠTEĆENJA“
Ministarstvo građevinarstva u saopštenju koje je objavio RTS tvrdi da je „apsolutna laž“ da je na stanici na bilo koji način ugrožena bezbednost putnika“.
„Napominjemo da pomenuti deo stanice nije obuhvaćen radovima na izgradnji nove stanične zgrade u Prokopu, koja je otvorena 2023. godine. Planirani radovi obuhvataju sanaciju dva stuba ispod kote 105 i ti radovi počeće narednih dana, a njihova vrednost iznosi oko tri miliona dinara“, navodi se u saopštenju Ministarstva građevinarsva.
Sanacija, kako su istakli, obuhvata „lokalnu zonu oštećenja“ i utezanje gornjeg dela stuba, sa ciljem povećanja njegove nosivosti i smanjenja statičkih uticaja.
Tokom izvođenja ovih radova neće biti obustave železničkog saobraćaja u Prokopu.
„Stanica Beograd Centar u Prokopu završena posle 50 godina, te da u nju niko nije ulagao decenijama, niti je tada bilo reči o bezbednosti stanice. I u narednom periodu planirani su dalji radovi na izgradnji i razvoju“, zaključuje se u saopštenju Ministarstva građevinarstva.
Post Views: 165