Pišu Studenti u blokadi Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Praktično orijentisani „eksperti“ koji na problem, za čije rešenje su direktno nadležni, u najmanju ruku okreću glavu, sede u Narodnoj skupštini Republike Srbije, dok je u isto vreme potpuno obesmišljena bilo kakva društvena i politička uloga intelektualaca, koji nužno moraju biti vodilje našeg društva

Vlada Republike Srbije je 2021. godine donela dokument od 149 stranica, Strategiju naučnog i tehnološkog razvoja za period od 2021. do 2025. godine, sa simboličnim, iz naše perspektive za njih nesrećno izabranim, motom „Moć znanja“. U njoj stoji, citiramo: Osnovni cilj programa je ostvarivanje uslova za očuvanje i razvoj naučnoistraživačkog podmlatka i sprečavanje odliva naučnih kadrova. Kada sagledamo ovaj vremenski okvir, shvatamo da se nalazimo u paradoksalnoj situaciji, u državi u kojoj je uzrok potencijalnog zatvaranja zgrade našeg fakulteta, pored kojeg je u njoj smešteno još šest fakulteta i dva instituta, nepostojanje finansijskih sredstava za pokrivanje troškova komunalnih, energetskih i infrastrukturnih usluga, među kojima najveći problem predstavljaju struja i grejanje.

Strategija Vlade nije predvidela da će zlatni period nauke početi odsustvom reakcije na dopis našeg fakulteta od strane Ministarstva prosvete i Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, koji je poslat 2021. godine, a u kojem se ukazuje na već tada postojeći problem manjka novčanih sredstava kojima bi se pokrile isključivo egzistencijalne potrebe same zgrade. Ministarstvo prosvete, koje se bavi urušavanjem svakog vida obrazovanja od nesposobnosti obezbeđivanja bazičnih sredstava za osnovne škole, poput besplatnih knjiga za svako dete, do onemogućavanja bilo kakvog društvenog angažmana univerzitetskih profesora, još tada je time pokazalo da ne poseduje sklonost ka bilo kakvom vidu kritičke i argumentovane rasprave.

Situaciji ne doprinosi ni infrastruktura zgrade i činjenica da je zgrada podignuta 60-ih godina prošlog veka, što rezultira u dodatnom rasipanju veoma ograničenih energetskih resursa. Stara stolarija je razlog zbog kog kolokvijume i ispite u toku zimskog semestra, neretko radimo u jaknama, a tokom letnjeg semestra ih radimo rame uz rame sa nadom da nećemo baš mi biti ti koji će dobiti toplotni udar. Zbog toga uz centralno grejanje, prostorije u kojima borave ljudska bića, moraju se dogrevati ili hladiti uz pomoć struje, ne bi li se iole postigli uslovi za očuvanje i razvoj naučnoistraživačkog podmlatka. Upravo zbog toga postoji projekat za rekonstrukciju zgrade. Jedina njegova mana je što postoji još od 2015. godine i što se odvija na neki apstraktan način, tek kada se svi studenti i zaposleni vrate u svoje domove.

Uprkos decenijskoj sumnji i gerilskoj borbi uprave Hemijskog fakulteta i profesora, konačno smo nakon deset godina, zatekli prve radove, ali razume se na jednom omanjem delu zgrade koji obuhvata Centar za instrumentalnu analizu. Prostorije koje svakodnevno koriste studenti, od amfiteatara i laboratorija do terasa, na kojima studenti nalaze predah između predavanja, do danas ostale su netaknute.

Strateški plan za sistematsko urušavanje bilo kakvog napretka u uslovima studiranja se nastavlja i 2022. godine kada cena struje raste za 100%, pri čemu je važno napomenuti da fakulteti plaćaju industrijsku cenu struje, preciznije rečeno 120 evra po MWh, koja je znatno veća od one za domaćinstva. Međutim, kako je do te godine funkciju direktora EPS-a vršio vlasnik eminentne pečenjare u Obrenovcu, ujedno i posednik diplome privatnog Fakulteta za uslužni biznis u Sremskoj Kamenici, jasno nam je zašto katančenje zgrade u kojoj se nalazi sedam državnih fakulteta: Hemijski, Matematički, Fakultet za fizičku hemiju, Fizički, Rudarsko-geološki, Biološki i Geografski, ne predstavlja problem za upravljačku strukturu Srbije.

Kao rešenje ovog problema 2023. godine je osnovana Radna grupa za rešavanje finansiranja visokog obrazovanja, skoro podjednako efikasna kao i efikasnost studiranja pojedinih njenih članova. U maju 2024. godine, nakon skoro četiri godine pasivnog kažnjavanja državnih visokoškolskih ustanova naše zgrade, suočili smo se sa mogućnošću obustave naših studija, jer nemamo novac za struju i ostale komunalne usluge, poput iznošenje smeća, što daje simboličnu sliku odnosa države prema visokom obrazovanju.

Kasnije iste godine u okviru „Javnog poziva za dodelu sredstava radi finansiranja projekata unapređenja energetske efikasnosti u objektima od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave, kao i gradskim opštinama – JP 2/24“, koji je raspisalo Ministarstvo rudarstva i energetike, Gradska opština Stari grad potpisala je ugovor sa Upravom za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti o sufinansiranju projekta energetske sanacije na delu zgrade Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (blok C). Projekat obuhvata ugradnju toplotne pumpe i zamenu spoljašnje stolarije, kao ključne mere za unapređivanje energetske efikasnosti objekta, čime će se značajno smanjiti potrošnja energije za grejanje i hlađenje i poboljšati uslovi rada u prostoru. Ukupna vrednost projekta iznosi približno 45 miliona dinara, od čega je 30 miliona dinara (66,44%) obezbeđeno iz budžeta Republike Srbije putem Ministarstva, dok preostalih 33,56% zajednički obezbeđuju Hemijski fakultet, Fizički fakultet i Fakultet za fizičku hemiju, u saradnji sa Opštinom Stari grad, sa kojom su zaključili poseban ugovor o realizaciji projekta. Time ćemo, konačno, imati adekvatnu stolariju. Doduše, na jednoj trećini zgrade.

Urušavanje državnih fakulteta smo 2024. godine izbegli trošenjem sredstava fakulteta za pokrivanje troškova koje bi država trebalo da plati, ali nismo čekali dugo da ono ponovno počne. Nakon rigoroznih kazni koje je ovaj režim, kako bi se nosio sa studentskim i građanskim protestima, primenio u vidu isplaćivanja 12,5% plata zaposlenima u nastavi, slanja prosvetnih inspekcija sa zadahom korupcije, otvorenog plana vaučerizacije državnih fakulteta, neodobravanja kvota za upis brucoša na fakultete, krivičnim gonjenjem dekana, profesora i studenata, čovek bi pomislio da je ova vlast iskopala dno rupe.

To se uzastopno pokazalo kao pogrešan zaključak, jer je Hemijski fakultet dobio opomenu pred tužbu od Infostana da do 25. juna ove godine izmiri dugovanja, za koja je u celosti, po izmenjenom Zakonu o visokom obrazovanju, odgovorna država. Dostizanje nemogućeg vlast je ponovno postigla udaljavanjem svog biračkog tela od realnosti, usmenim obećanjem o isplati prvog kvartala prethodno ukinutih sredstava, ali tek 1. jula, time nam onemogućavajući isplatu do zadatog roka, otvarajući vrata još jedne paradoksalne situacije u kojoj država tuži državu.

Uzimamo slobodu da poručimo režimu da niko ne želi da bude unapređen ili prosvetljen na tako nasilan način. Ovakav orvelovski obrazac vođenja države, sa sistemom koji više liči kleptokratiji nego demokratiji, u kojoj se strateški jedino vodi razaranje svih osovina naše zemlje i društva, doveo je do tačke u kojoj sve puca po šavovima. Neznanje je za režim moć. Praktično orijentisani „eksperti“ koji na problem, za čije rešenje su direktno nadležni, u najmanju ruku okreću glavu, sede u Narodnoj skupštini Republike Srbije, dok je u isto vreme potpuno obesmišljena bilo kakva društvena i politička uloga intelektualaca, koji nužno moraju biti vodilje našeg društva. Upravo zbog toga tražimo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Post Views: 54

Originalni tekst