„Olimpijska baklja je, nažalost, samo na trenutak uspela da obasja čovečanstvo, ali nije uspela da upali taj plamen mira u ovim komplikovanim i specifičnim vremenima“, kaže za N1 Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam. Dodaje i da, po pitanju iskopavanja litijuma, domaći zvaničnici „nisu razočarali, jer se to od njih moglo očekivati“, ali da je duboko razočaravajuće za sve ljude koji veruju u EU i u evrointegracije Srbije.
„Nažalost, trenutak u kome se dešavaju Olimpijske igre je specifičan, jer se sve nekako zgusnulo – imali smo koronu, imali smo početak rata u Ukrajini, ovo dešavanje u Gazi sa mnogo žrtva, klimatske promene nas pogađaju… To je slika u kojoj se održavaju ove OI, i s obzirom na razvoj situacije koja je i dalje nedefinisana, čini se da ćemo morati da se navikavamo na sve ovo“, kazao je Popov u Novom danu.
Na pitanje koliko je priča o sportskom duhu, slobodi i ravnopravnosti koju smo gledali na otvaranju OI mogla da utiče na čovečanstvo, Popov kaže:
„Nakon Hladnog rata, barem na Zapadu, izgrađen je neki sistem vrednost koji je nažalost urušen. Mi smo uvek imali neke ratove na nekim područjima, Vijetnamu, Bliskom istoku, ali sada je situacija mnogo zabrinjavajuća, mnogo toga se dešava što nagoveštava veliko prekomponovanje sveta. Čini se da sadašnji lideri ne znaju kako da upravljaju ovom situacijom, da ne dolazi do ovakvih kriza i da se stvori atmosfera mira i spokojstva“.
U tom smislu, dodaje, olimpijska baklja je samo na momenat obasjala čovečanstvo.
„Ali nije uspela da upali taj plamen mira koji bi bio trajnijeg karaktera. Neke lekcije se izgleda nikako da nauče“, ocenio je Popov.
O pisanju medija o litijumu, Popov kaže da je „sve potpuno razočaravajuće“.
„Sve to je veoma razočaravajuće, znam nas sistem, ljude koji vode ovu zemlju, nisam ništa bolje očekivao od njih, pa ni to da će samo privremeno biti zaustavljen taj projekat iskopavanja litijuma. Domaći akteri me ne razočaravaju, to se od njih moglo očekivati. Ovde je razočaravajuće za sve ljude koji veruju u EU, u jednu integraciju koja može da dodvede do boljitka. Međutim, ovde se ti ljudi osećaju izneverenim“, naglasio je.
Dvostruki aršini
Izneverila je, dodaje, ta primena dvostrukih aršina.
„Već sam rekao, briga njih i za vladavinu prava i za preporuke ODIHR-a i za visoku korucpiju, dok god Vučić njima ispunjava ono što mu traže. Nemačka spasava svoju ekonomiju preko naših leđa. Znamo šta znači iskopavanje litijuma na onaj način na koji će se ono desiti. Mi dobijamo uveravanja u najveće standarde, ali pogledajte kako Kinezi rade u Boru i Majdanpeku“, naveo je.
Prema njegovim rečima, izgleda da postajemo evropska kolonija.
„Uz sve drugo što nam se dešava, postajemo neka vrsta evrospke kolonije, gde može svako da vršlja i da radi šta hoće. To dozvoljava politički vrh, jer i njemu to ide na ruku. Zato to deluje razočaravajuće na sve pristalice evropskog puta Srbije, ali onog pravog puta, gde će se unaprediti demokratska prava ljudi, a ne da živimo u ovoj banani državi u kojoj živimo“, naglasio je.
Kako kaže, Olaf Šolc i Nemačka „spasavaju svoju ekonomiju tako što će ovde iskopavati litijum“.
„Jer im je ovde najpogodnije, znaju da mogu da pridobiju politički vrh, znaju da ovde standardi mogu, a ne moraju da se poštuju. Zato i opada nivo podrške EU. Ta doza licemerja za mene nije bila očekivana“, zaključio je Popov.