U ranim jutarnjim satima, nešto posle četiri sata, grupa od dvadesetak osoba sa kapuljačama i maskama upala je u zgradu Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP), uzvikujući „Požar, svi hitno napolje“. Kako su preneli studenti koji su bili u blokadi, napadači su na silu izveli one koji su odbijali da napuste prostorije fakulteta.

„Kada smo svi već bili napolju, policija je u zgradu uvela rektorku Zanu Dolićanin i neke od profesora“, izjavio je jedan od studenata za radio Sto plus. Na licu mesta nalazio se i načelnik Policijske uprave u Novom Pazaru Nermin Ljajić, kao i tridesetak uniformisanih policajaca.

Na snimcima koji su se tokom noći pojavili na društvenim mrežama, vidi se da je prema studentima primenjena fizička sila. Oni tvrde da su, uz pripadnike policije, u zgradu upali i batinaši koje je predvodio prorektor Rafet Alić. Studenti su naveli da su se pojedinci iz te grupe lažno predstavljali kao pripadnici MUP-a.

„Rafet Alić, ispred uprave koju mi kao studenti DUNP-a ne priznamo, uz pratnju batinaša upao je na DUNP i ne dozvoljava da uđemo u zgradu“, naveli su studenti u objavi na društvenim mrežama.

Nakon izbacivanja studenata, situacija ispred fakulteta se privremeno smirila, ali se ubrzo okupila veća grupa građana i studenata koji su protestovali i uzvikivali parole protiv rektorke Dolićanin.

Blokada Državnog univerziteta u Novom Pazaru traje od 27. januara, kada su studenti prvi put sprečeni da uđu u zgradu fakulteta. Do ovog trenutka, uprava univerziteta se još uvek nije oglasila povodom jutrošnjih događaja.

Studenti su pozvali građane koji ih podržavaju da im se pridruže ispred zgrade univerziteta u znak solidarnosti nakon nasilnog izbacivanja.

Post Views: 27

Originalni tekst