Srpska kompanija Moto-Plast, koja se bavi proizvodnjom folije od polietilena za industrijsko pakovanje, investirala je u novu solarnu elektranu i rekonstrukciju postojeće, što joj je omogućilo da više od 20% svojih potreba za električnom energijom sada namiruje iz obnovljivih izvora. Ova investicija je realizovana kroz Sustainable SME Reboot Programme in the Western Balkans, koji sprovodi Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) uz podršku Luksemburga, Norveške i SAD kroz Small Business Impact Fund (Irska, Italija, Japan, Koreja, Luksemburg, Norveška, Švedska, Švajcarska, Tajpej Kina i SAD).

Foto: Andrej Nihil

Energetski potencijal sunčevog zračenja u Srbiji je za oko 30% veći nego u Centralnoj Evropi. Na većem delu teritorije naše zemlje broj časova sunčevog zračenja znatno je veći nego u mnogim evropskim zemljama, i iznosi između 1.500 i 2.200 časova godišnje. Ipak, solarna fotonaponska energija učestvuje samo sa oko 0,04% u proizvodnji električne energije u Srbiji. Prema planovima Ministarstva rudarstva i energetike, Srbija bi do 2030. godine trebalo da poveća kapacitet novih solarnih elektrana za čak 1,54 GW.

Foto: Andrej Nihil

Značajan korak ka ostvarenju tog cilja predstavlja i podrška koju EBRD uz donatore pruža malim i srednjim preduzećima da ulažu u obnovljive izvore energije, što ujedno vodi i ka usaglašavanju sa EU direktivama koje se odnose na promociju upotrebe energije iz obnovljivih izvora.

Moto-Plast je investirao u novu infrastrukturu putem EBRD SME Reboot programa kako bi povećao udeo zelene energije u svom snabdevanju i kako bi zaštitio životnu sredinu. Energija proizvedena iz obnovljivih izvora sada zamenjuje komercijalnu električnu energiju, čime se smanjuju troškovi, kao i emisija štetnih gasova.

Igor Preradović, Production Manager u kompaniji Moto-Plast, foto: Andrej Nihil

„Ova investicija omogućila nam je da smanjimo potrošnju komercijalne električne energije za više od 20%, istovremeno doprinoseći zaštiti životne sredine kroz smanjenje emisije štetnih gasova, jer preko 20% naših potreba za električom energijom dobijamo iz obnovljivog izvora energije. Glavni benefit investicije jeste što je Moto-Plast na domaćem tržistu i regionu prepoznat kao jedan od retkih proizvođača koji vodi računa i investira u zaštitu životne sredine“, kaže Igor Preradović, Production Manager u kompaniji Moto-Plast.

Investicija je omogućila kompaniji da uskladi svoje poslovanje sa direktivama EU, i da poveća svoju konkurentnost na globalnom nivou. „Ukupna investicija iznosila je 1,7 miliona evra. Pristupom finansijskim sredstvima putem lokalne partnerske banke, nakon uspešne verifikacije investicionog projekta, dobili smo podsticaj od 15% koji su pružili donatori, što nam omogućava da nastavimo sa daljim poslovnim ulaganjima“, izjavio je Preradović.

Foto: Andrej Nihil

Tokom više od 20 godina poslovanja, Moto-Plast se kontinuirano razvijao, a najveće investicije imali su u poslednjih 5 godina. Neke od njih su: nove mašine za proizvodnju streč i termoskupljajuće folije, sistem silosa, proširenje magacinskih i proizvodnih hala, kao i instalacija solarne elektrane. U narednom periodu kompanija Moto-Plast planira da nastavi kontinuirani rast kroz brojne investicije i proširenje poslovanja, sa ciljem da i dalje ostane lider u dobrim praksama u Srbiji i regionu.

Od svog osnivanja 2022. godine, EBRD Sustainable SME Reboot program finansirao je oko 60 projekata u Srbiji, u ukupnom iznosu preko 13 miliona evra. Program podržava mala i srednja preduzeća pružanjem finansijskih sredstava za investicije u visoke standarde performansi, tehnologije i usluge u oblasti zaštite životne sredine, zaštite zdravlja i bezbednosti na radu, kao i kvaliteta i bezbednosti proizvoda, pomažući preduzećima da postanu konkurentnija.

Post Views: 19

Originalni tekst