Mladiću koji je priveden zbog napada na Kobre pozlilo na sudu, vozilom Hitne pomoći prebačen u KCV: Novosađani se okupili ispred suda da ga podrže

A. L.danas 12:18

Mladiću koji je priveden zbog napada na Kobre pozlilo na sudu, vozilom Hitne pomoći prebačen u KCV: Novosađani se okupili ispred suda da ga podrže 1Foto: Jovana Brkić/Mojnovisad

Studenti i građani okupili su se danas ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu kako bi pružili podršku mladiću F. Č. koji je danas oko 10 časova u policijskoj marici doveden pred sudiju Višeg suda, zbog navodnog napada na pripadnike „Kobri“.

Nekoliko desetina građana okupilo se prvo na glavnom ulazu, a kada je privedeni madić uveden u zgradu gde je i Viši sud i gde treba da bude saslušan, oni su se premestili na drugi ulaz kako bi bili bliži prostoriji gde se ispituje F. Č.

Okupljeni su pravili buku, duvajući u vuvuzele i pištaljke.

U jednom momentu ovom mladiću je pozlilo i kolima Hitne pomoći je odveden u Klinički centar Vojvodine.

Njegov advokat je rekao da kada završe sa pregledima i nakon što F. Č. dobije neophodnu medicinsku pomoć, vratiće ga na sud i nastaviti sa procesom.

To može biti i za par sati, a možda i duže.

Ljudi su pozvani da budu u pripravnosti za ponovni odlazak pred sud radi podrške ovom mladiću, kada stigne informacija da ga vraćaju nazad.

Podsetimo, zbog identične kvalifikacije ranije su uhapšena šestorica građana. Petorici je određen pritvor, a jedan je, zbog zdravstvenog stanja, u kućnom pritvoru.

Svi oni terete se za krivično delo teško ubistvo u pokušaju.

Na protestu 13. avgusta, došlo je do incidenata ispred prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu.

Na Bulevaru oslobođenja kod prostorija SNS-a, pripadnik „Kobri“ Vladimir Brkušanin izvukao je pištolj i pucao u vazduh.

Prema rečima ministar odbrane Bratislava Gašića, „Kobre“ su u Novom Sadu bile na „zadatku obezbeđenja štićenog lica“.

Direktor Vojno-bezbednosne agencije general-potpukovnik Đuro Jovanić rekao je da je tada povređeno sedam članova ove jedinice.

Mladiću koji je priveden zbog napada na Kobre pozlilo na sudu, vozilom Hitne pomoći prebačen u KCV: Novosađani se okupili ispred suda da ga podrže 2
Foto: Jovana Brkić/Mojnovisad

F. Č. koji je zaposlen na Institutu u Sremskoj Kamenici je priveden nakon što su njegovo ime te snimci na kojima se navodno nalazi, objavljeni prvo u tabloidima.

Na videu koji se deli po režimskim medijima ne vidi se jasno o kome se radi. U kadru je mladić koji je okrenut leđima i stavlja kacigu na glavu, dok je oko njega pravo ratno stanje, čuju se petarde, topovski udari i vatromet.

F. Č. se sumnjiči da je „13. avgusta oko 22.30 časova na Bulevaru oslobođenja 34, u rejonu prihvata štićenog lica, na štetu pripadnika Vojske Republike Srbije upotrebom predmeta podobnih za nanošenje povreda (palice, kamenice i drugo) u više navrata, zajedno sa drugim osumnjičenim licima, zadao udarce po glavi i telu navedenim oštećenim licima usled čega su kod sedmorice od njih nastupile telesne povrede zbog kojih su zbrinuti na dalje lečenje u Klinički centar Vojvodine“.

– Indikativno je što ponovo tabloidi “sude” građanima, što se Novosađani koji iza sebe nemaju nikakve “mrlje” hapse na osnovu toga što je objavljeno u prorežimskim medijima i stavljaju u pritvor bez ikakvih dokaza čime je, između ostalog, narušena i pretpostavka nevinosti. Smatramo da se postupci ove vrste, vođeni u trenutku intenzivnih javnih okupljanja i protesta, mogu tumačiti samo kao sredstvo zastrašivanja. Takvo procesuiranje šalje poruku ne samo uhapšenima već i široj javnosti – naveli su advokati privedenog.

Više informacija iz Novog Sada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst