Ministarstvo finansija Srbije demantovalo je danas da se u parku „Ušće“ u Beogradu sprema masovna seča stabala zbog izgradnje Prirodnjačkog muzeja i Akvarijuma, kako su to navela određena udruženja građana na društvenim mrežama, piše N1.
U saopštenju se dodaje da je Ministarstvo finansija investitor dva zelena projekta u parku Ušće – Akvarijuma i Prirodnjačkog muzeja, koji će se potpuno uklopiti u prirodni ambijent tog parka.
U parku Ušće postoji 3.275 stabala, na ukupno 88 hektara, a Akvarijum će zauzimati jedan hektar, dok će Prirodnjački muzej zauzimati 1,8 hektara, navodi Ministarstvo.
Objekat Akvarijuma će u potpunosti biti pokriven zelenilom, odnosno krovnom baštom, gde će se takođe nalaziti različite vrste rastinja, pre svega niske i žbunaste sadnice, a Prirodnjački muzej će imati zelenu fasadu.
Prema postojećim planovima, planirano je maksimalno očuvanje postojećeg zelenila i sadnja velikog broja novih sadnica.
Ministarstvo objašnjava da je reč o prvom Akvarijumu na Balkanu, koji će biti nova turistička atrakcija u Beogradu, poput onih koje imaju najveće svetske metropole, a objekat će imati krovnu baštu i biće delimično ukopan u zemlju.
Pomenuto arhitektonsko rešenje je osmislio arhitekta Branislav Mitrović upravo kako bi sačuvao prirodni ambijent u kome se objekat nalazi, a u okviru akvarijuma će se nalaziti stakleni tuneli koji će biti posebna senzacija.
Prirodnjački muzej će biti smešten uz obalu reke, na obodu parka, a objekat će imati zelenu fasadu i biće ukopan u zemlju, dodaje Ministarstvo i navodi da će taj muzej u svojoj istoriji, dugoj 130 godina, dobiti novu, namensku zgradu, koja će zadovoljiti sve neophodne uslove za smeštaj zbirki i njihovo trajno čuvanje, kao i za primenu savremenih tehnika i tehnologija obrade predmeta.
Oba objekta su namenjena javnoj upotrebi i daće značajan doprinos razvoju Beograda, turističke ponude grada, ali i domaće naučne zajednice.
MINISTARSTVO: PARK „UŠĆE“ ĆE BITI JOŠ ZELENIJI
Ministarstvo naglašava da JKP Zelenilo – Beograd trenutno izrađuje elaborate za oba projekta sa spiskom postojeće vegetacije, kojim će tačno biti definisano koja stabla su zdrava, a koja su u različitim fazama sušenja, odnosno koja su zadovoljavajućeg, a koja su lošeg zdravstvenog stanja.
Najveći deo stabala će biti premešten na drugu lokaciju u okviru parka Ušće, a ukoliko elaborat pokaže da su neka stabla u nepovratnim fazama sušenja, ona će biti uklonjena, ali će umesto njih biti zasađena nova, odrasla, zdrava stabla.
U saopštenju se najavljuje i nov sistem za navodnjavanje kako bi i nova i postojeća stabla mogla na pravi način da se dalje razvijaju, što znači da će park Ušće biti još zeleniji, sa najvećim brojem stabala od kada park postoji.
Razumemo značaj ove teme za javnost i kao investitor, zajedno sa projektantskim biroom akademika Branislava Mitrovića, redovno ćemo obaveštavati javnost i lokalnu zajednicu o svim radnjama koje treba da budu preuzete pre i u toku realizacije ovog važnog projekta.
Park Ušće je 2018. godine kompletno rekonstruisan i uređen, što je bio najveći projekat u istoriji JKP Zelenilo – Beograd, s obzirom na to da se radi o površini od 88 hektara.
Podsetimo, mreža aktivista „Beograd ostaje“ i više zborova građana formirali su 13. jula straže koje će patrolirati Ušćem „u cilju odbrane“ od, kako su naveli, „nove, koruptivne i nepotrebne“ gradnje u okviru izložbe „Ekspo“.
„Beogradske obale su pod napadom. Na beogradskom Ušću se pod okriljem izložbe EXPO27 planira gradnja i destrukcija postojećeg parka i uređene ambijentalne celine Park Ušće“, naveli su aktivisti.
Post Views: 37