Privredna aktivnost u Srbiji zabeležila je usporavanje u prvih pet meseci 2025. godine, uz procenjeni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2,2 odsto, što je značajno niži rezultat u odnosu na isti period prethodne godine.
Ipak, industrijska proizvodnja, predvođena automobilskim sektorom, i snažan rast izvoza predstavljaju ključne pozitivne trendove, navodi se u najnovijoj analizi „Makroekonomskih analiza i trendova“ (MAT).
Proizvodnja automobila „povukla“ prerađivačku industriju
Prema podacima iz izveštaja, rast BDP-a od 2,2 odsto u periodu januar-maj je za 2,4 procentna poena lošiji rezultat u odnosu na isti period prethodne godine.
Glavni izvor rasta bio je sektor usluga, dok je industrija doprinela sa 0,4 procentna poena. Građevinarstvo je, za razliku od prethodne godine, imalo negativan doprinos.
Industrijska proizvodnja je u maju zabeležila značajan međugodišnji rast od 4,4 odsto , dok je prerađivački sektor porastao za sedam odsto. Glavni pokretač ovog rasta je automobilska industrija, nakon što je pokrenuta proizvodnja novog električnog modela automobila u fabrici FCA Srbija d.o.o. Kragujevac – Fiat Grande Pande, ističu autori MAT-a.
Oblast proizvodnje motornih vozila i prikolica imala je izuzetno visoke stope rasta u martu, aprilu i maju. U analizi se ističe da je doprinos ovog sektora rastu prerađivačke industrije u maju iznosio „visokih 2,5 procentna poena“, što znači da je više od trećine prirasta proizvodnje prerađivačkog sektora poteklo od proizvodnje motornih vozila i prikolica.
trgovinski deficit u maju smanjen za gotovo 27 odsto
Jedan od najpozitivnijih pokazatelja je snažan oporavak spoljnotrgovinske razmene. U maju je robni izvoz međugodišnje uvećan za 17,3 odsto, a uvoz za 6,8 odsto, što je dovelo do smanjenja deficita u robnoj razmeni za 26,8 odsto.
„Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 83,7 odsto, a bolji rezultat je do sada evidentiran samo u dva navrata: u septembru 2016. (84 odsto) i aprilu 2017. (84,5 odsto)“, navodi se u analizi MAT-a.
Istovremeno, nakon usporenja u prethodnim mesecima, u maju je zabeležen i, kako se ističe, „potpuni oporavak unutrašnjeg prometa“, pa je promet u trgovini na malo uvećan za 5,6 odsto.
Inflacija u padu, ali i dalje iznad proseka EU
Inflacija je nastavila trend usporavanja i u maju je dostigla međugodišnji nivo od 3,8 odsto.
„To je njen najniži nivo od juna 2024. godine. Iako je inflacija u Srbiji i dalje viša od proseka Evropske unije (2,2%), pet zemalja članica (Rumunija, Estonija, Mađarska, Hrvatska i Slovačka) imale su višu stopu inflacije u maju“, stoji u julskom izdanju MAT-a.
Za celu 2025. godinu, MAT prognozira rast ukupne industrijske proizvodnje od 2,7 odsto, rast izvoza od 7,5 odsto i uvoza od 11,5 odsto, dok se za maloprodaju predviđa rast od 2,9 odsto.
Očekuje se da će inflacija na kraju godine (decembar 2025. u odnosu na decembar 2024.) iznositi 3,5 odsto.
Rizici za privredu: Trampove carine i sankcije NIS-u
Analitičari MAT-a upozoravaju na dva velika rizika za dalju industrijsku aktivnost.
U izveštaju se navodi da, iako je neizvesno da li će auto-industrija postati ključna poluga rasta, „nema sumnje da će ona amortizovati Trampov carinski ‘cunami’ koji će zbrisati deo evropske proizvodnje automobila“.
Drugi rizik tiče se poslovanja Naftne industrije Srbije (NIS), koja ima ruske suvlasnike i čija licenca za rad ističe krajem jula.
„Mora se što pre doći do trajnog rešenja, kako bi se proizvodnja potpuno stabilizovala“, upozorava se u analizi, podsećajući na značaj pančevačke rafinerije koja snabdeva ne samo Srbiju, već i region.
Post Views: 55