U septembru ove godine BBC je objavio dokumentarac pod nazivom „Al Fayed: Predator at Harrods“ u kome je zabeleženo 20 svedočenja bivših zaposlenih u londonskoj robnoj kući Harods, koje navode da ih je egipatski biznismen seksualno napao i zlostavljao, dok je pet žena navelo i da je doživelo silovanje.

Kako piše Gardijan, prema najsvežijim informacijama, policija veruje da Mohamed Al Fajed silovao i zlostavljao namanje 111 žena i devojčica tokom četiri decenije, dok je bio na čelu spomenute londonske robne kuće, kao i da je njegova najmlađa žrtva imala samo 13 godina.

Zbog ovih optužbi, zbog kojih bi Fajed, koji je preminuo prošle godine u 94. godini, postao jedan od „naozlogašenijih britanskih seksualnih prestupnika“, pod istragom je pet neimenovanih osoba zbog sumnje da su pomagali Fajedu u prikrivanju njegovih zločina. Takođe se otvaraju stariji dokumenti i proveravaju se strai policijski zapisi radi provere da li postoje osnove za gonjenje bivših ili sadašnjih službenika.

U okviru 111 spomenutih slučajeva koje su prema navodima Gardijana bile žrtve seksualnog nasilja nalazi se ukupno 21 žrtva koja je zločine prijavila policiji u periodu između 2005. godine do Fajedove smrti, kao i 90 žena koje su istupile sa svojom pričom nakon što je BBC objavio svoj dokmentarac.

Komandant Stiven Klejman, iz Specijalne komande za borbu protiv kriminala, istakao je da je svestan da je poverenje u policiju možda narušeno njenim prethodnim ponašanjem, ali je pozvao sve koji su doživeli slično da istupe i progovore.

Optužbe koje se odnose na Al Fajeda obuhvataju period od 1977. do 2014. godine. Iz policije su istakli da su pregledali više od 50.000 stranica dokaznog materijala, uključujući izjave žrtava.

U okviru istrage, detektivi Direkcije za profesionalne standarde traže da se utvrdi da li su neki službenici ili bivši službenici policije bili umešani u bilo kakvo nedolično ponašanje.

Podrazumeva se da su detektivi intervjuisali veliki broj potencijalnih svedoka u okviru istrage o potencijalnom nedoličnom ponašanju.

Portparol policije je rekao: „Metropolitenska policija je posvećena detaljnom pregledu svih informacija koje se odnose na prethodne optužbe u slučaju Mohameda Al Fajeda, što uključuje našu Upravu za profesionalne standarde koja procenjuje bilo kakve indikacije o nedoličnom ponašanju policije.“

U prošlosti su se nekoliko puta pojavile prijave protiv Al Fajeda. U novom dokumentarcu jedna žena, pod pseudonimom Eli, navela je da je imala 15 godina 2008. godine kada je prijavila napad policiji. Njena optužba dospela je na naslovne strane novina, ali nije rezultirala nikakvom optužnicom. Ukupno je dva puta britansko javno tuži-
laštvo odustalo od podizanja optužnice protiv Al Fajeda, kako se navodi, zbog nedostatka dokaza, a zanimljiva činjenica je da se na čelu tog tela tada nalazio sadašnji britanski premijer Kir Starmer.

Nakon BBC-jevog dokumentarca razotkrivena cela priča oko robne kuće Harods, ali time je takođe stavljen i fudbalski klub Fulam pod lupu, klub čiji je Fajed bio vlasnik od 1997. do 2013. godine. To su potvrdili i advokati, još onda u oktobru, koji zastupaju žrtve, koji su naveli da je „malo verovatno da tamo nema žrtava“ i da je fudbalski klub pod istragom, jer su Harods i Fulam bili u vrlo bliskim odnosima, pa je tako isti čovek delio različite funkcije u fudbalskom klubu i luksuznoj robnoj kući.

Sada se ovaj klub i njegovi navijači suočavaju sa činjenicom da ih je, iako su se pod vlasništvom Al Fajeda popeli na vrh fudbalske piramide, podržao čovek koga mnoge žrtve opisuju kao „predatora“. Međutim, govoreći za BBC, Gaute Haugenes, menadžerka za Fulamov ženski tim između 2000. i 2001. godine, govorila je o tome kako je osoblje pokušalo da zaštiti igračice od Al Fajeda. „Bili smo svesni da voli mlade, plave devojke. Zato smo se samo pobrinuli da se takve situacije ne dešavaju. Zaštitili smo igračice.“

Post Views: 15

Originalni tekst