Požari u Južnoj Srbiji pokazali su da je sistem upravljanja vodama kombinacija „nemara, korupcije i nestručnosti“ u upravljanju vodama, a da će nas posledice takvog stanja u godinama koje dolaze „koštati još više“, ocenio je Aleksandar Anđelković, docent na Šumarskom fakultetu u Beogradu i odbornik „Kreni-Promeni“ u Skupštini Grada Beograda.
On je u saopštenju dodao da trenutno na više od dve trećine teritorije Srbije ima permanentnih ili povremenih restrikcija vode, da većina izvorišta više nije u državnom vlasništvu, a da su fabrike za preradu vode u Srbiji „tehnološki zastarele“.
„Čak i u Beogradu, deo distributivne mreže i dalje koristi azbestne cevi. Zagađenje vodnih tela, uzurpacija priobalja i izostanak kaznene politike postali su naša svakodnevica. U ovom veku, osam od dvadeset pet godina bilo je ekstremno sušno. I pored toga, ponašamo se kao da nas klimatske promene ne dotiču… Idu nam žedne godine. Možda smo ih, kao društvo, i zaslužili. Najviše mi je žao životinja koje će patiti zajedno sa nama – ni krive ni dužne“, naveo je Anđelković.
Post Views: 47