jorganJorgan, foto: Ariel Kay / ImageSource / Profimedia

Vaša posteljina, jastuci, jorgani i ćebad, možda izgledaju čisto, ali to ne znači da zaista jeste.

Jorgan i ćebad ipak nisu toliko čisti kao što izgleda.

Prema rečima stručnjaka za čišćenje Robin Marfi, prašina se taloži na krevetu baš kao i na nameštaju.

„Čak i ako izgleda čisto, vaš jorgan svakodnevno skuplja znoj, ulja, alergene i druge nečistoće“, objašnjava ona.

Koliko često treba prati jorgan?

Učestalost pranja zavisi od toga da li koristite gornji čaršav ili navlaku za jorgan. Ako koristite gornji čaršav, jorgan može da se pere jednom mesečno. Međutim, ako spavate bez njega – ili bez navlake – preporuka je da se jorgan pere najmanje jednom nedeljno, a ako je to previše za vas, bar svake druge nedelje, piše Reaalsimple.com.

Posebno je važno često pranje ako imate kućne ljubimce, malu decu ili jedete u krevetu.

Ne želite da perete jorgan često? Koristite navlaku

Navlaka za jorgan štiti ga od direktnog kontakta sa telom i zagađivačima, ali i ona mora redovno da se pere – idealno jednom nedeljno, kao i čaršavi. Sam jorgan tada možete prati sezonski, tj. svaka tri meseca. Ipak, preporučuje se da se i dalje koristi gornji čaršav, jer je lako periva zaštita između tela i jorgana.

Kako pravilno oprati jorgan?

Prvo pogledajte etiketu na jorganu – različiti materijali zahtevaju različitu negu. Većina jorgana može se prati u veš-mašini velikog kapaciteta, na blagom programu i uz blagi deterdžent.

Sušenje jorgana zahteva strpljenje. Koristite nisku temperaturu i sušite polako, jer jorgani zahtevaju više vremena nego što mislite. Možete ubaciti i kuglice za sušenje kako biste poboljšali protok vazduha i sačuvali mekoću punjenja. Pre nego što ga vratite na krevet, uverite se da je potpuno suv – vlažan jorgan može da razvije buđ.

Ako je lepo vreme, slobodno ga okačite napolje – sunce je odličan prirodni osveživač.

A šta ako je neko bolestan?

Ako ste prehlađeni, nije neophodno da odmah perete jorgan. Prema dr Hejli Goldbah, dermatološkinji, virusi prehlade i gripa ne opstaju dugo na tkaninama – uglavnom samo nekoliko sati. Dakle, posteljina verovatno neće preneti virus na druge ukućane.

Nema potrebe za pranjem na visokim temperaturama ili korišćenjem posebnih sredstava za dezinfekciju – samo pratite uputstva za pranje na etiketi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst