„Obezbedio sam nekom čoveku da u državnom sistemu ima 5.000 evra platu. Molio me je da bude umesto nekog stranačkog kandidata, on nije kao stranački. Ja sam molio Vučevića i one da ga smeste na neko mesto. Ništa nemam s njim, on je to rekao. Verovatno vredan, dobar“, ispričao je dan posle Vidovdanskog protesta predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Sa novinarima je tu priču o „nezahvalnosti“ podelio zato što je glavnog junaka video na protestima.
Kolike su zarade u državnom sistemu i gde je predsednik uopšte mogao da smesti tog „verovatno vrednog i dobrog čoveka“ – pretražili smo zvanične podatke Ministarstva finansija kao i registar prihoda funkcionera Agencije za sprečavanje korupcije.
Kolike su zarade funkcionera?
Jedna od plata koja se često pominje u javnosti je ona koju prima guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković. Prema podacima registra prihoda i imovine Agencije za sprečavanje korupcije (ACAS), njena mesečna zarada od avgusta prošle godine iznosi nešto više od 752.000 dinara ili oko 6.400 evra.
No, kao što znamo, Tabaković je i dalje na čelu naše centralne banke, dok su novi viceguverneri poslednji put imenovani 2022. godine.
Takođe, na čelu „Srbijagasa“ je i dalje Dušan Bajatović, koji mesečno zarađuje oko 34.000 evra, sudeći prema podacima ACAS, koja je registrovala da prima blizu četiri miliona dinara mesečno za obavljanje funkcija u Srbijagasu, Jugorosgazu, preduzećima South Stream Serbia, SOGAZ i Gastrans.
Mesečnu neto zaradu od 5.000 evra ne zarađuju ni vd direktori državnih preduzeća poput Puteva Srbije, Koridora, Elektrodistribucije – jer se njihove plate kreću od 211.000 do 250.000 dinara.
„imenovani i postavljeni“ u nezavisnim organima mogu i da prebace 5.000 evra
Kada je reč o nezavisnim telima, predsednik Fiskalnog saveta, primera radi, mesečno zarađuje 321.000 dinara ili oko 2.700 evra.
Fiskalni savet je jedno od nezavisnih organa, u koje spadaju i Narodna skupština Srbije, Zaštitnik građana i njegovi poverenici, Državna revizorska institucija i Agencija za sprečavanje korupcije.
Iz izveštaja za prva četiri meseca ove godine Ministarstva finansija o platama kod „korisnika javnih sredstava“, koji su najbliže pojmu „državnog sistema“ što smo mogli da pronađemo, proizilazi da najveće neto zarade ostvaruju izabrana, imenovana i postavljena lica u nezavisnim organima.
Upravo su to lica koja imaju najveću prosečnu mesečnu platu od 313.834 dinara, dok jedna osoba od ukupno 1.139 izvršilaca u nezavisnim organima ostvaruje mesečnu zaradu od 621.254 dinara, što je oko 5.300 evra i odgovara Vučićevom „nezahvalniku“.
Podaci iz sistema ISKRA, dostupni javnosti u izveštaju Ministarstva finansija u koji smo imali uvid, ne otkrivaju koja pozicija u okviru „državnog sistema“ je u pitanju.
kolike su zarade u najvećim državnim sektorima?
Sistem ISKRA je implementiran kod 4.869 korisnika javnih sredstava sa ukupno 370.174 zaposlenih, stoji u izveštaju.
Kada je reč o obrazovanju, analizirana su tipična radna mesta ukupno 113.388 zaposlenih, među kojima je najviše nastavnika – njih 76.668. Prosečna mesečna neto plata nastavnika u aprilu iznosila je 99.406 dinara.
U sektoru zdravstva sistemom ISKRA obuhvaćeno je 123.792 izvršilaca, među kojima je najviše medicinskih sestara i doktora. Prosečna plata medicinske sestre bila je 87.502 dinara a doktora 147.638 dinara.
U državnoj upravi zaposlena su 20.172 izvršioca, a njihove prosečne plate u aprilu kretale su se od 58.684 dinara, koliko su primili referenti do 215.751 dinar, kolika je plata onih koji imaju zvanje državnog službenika na položaju.
Post Views: 32