Jedan od prvih ruskih opozicionara koji je gotovo nesumnjivo stradao od ruke režima bio je bivši član Federalne službe bezbednosti Aleksandar Litvinjenko, koji je otrovan u novembru 2006. godine u Londonu, kada mu je u čaj ubačen radioaktivni hemijski element polonijum. Britanska istraga utvrdila je da su zločin počinila dvojica pripadnika ruske obaveštajne službe, najverovatnije po Putinovom naređenju, a veruje se da je glavni razlog za njegovo „uklanjanje“ bio to što je otvoreno kritikovao ruskog predsednika i FSB, optužujući službu da je počinila mnoga nedela, od namernog izazivanja Drugog čečenskog rata, preko organizovanja pokolja u jermenskom parlamentu 1999, do toga da su kontrolisali Al Kaidu.
Litvinjenko je, pored toga, tvrdio da Vladimir Putin stoji i iza smrti Ane Politkovske, ruske novinarke Nove gazete, koja je ubijena u Moskvi 7. oktobra 2006. godine, na Putinov rođendan i dva dana nakon rođendana Ramzana Kadirova.
Politkovska, koja se proslavila izveštavanjem iz ratom unesrećene Čečenije, u tom je trenutku važila za jednu od najprominentnijih ruskih novinarki, poznatu po tome što se nije libila da javno „udari“ po najvišim državnim funkcionerima, uključujući i Putina i Ramzana Kadirova, tadašnjeg premijera, a današnjeg predsednika Čečenije.
Njene ubice uhapšene su tek 2014. godine, ali nalogodavci, kako to obično s političkim ubistvima i biva, nikada nisu otkriveni.
„Bio je to očajnički čin samoodbrane, ubijanje žene koja je objavljivanjem knjige ‘Putinova Rusija’ lupila šamar Putinu“, objasnio je Volodarski. „Ubijena je pištoljem jer bi se, da je, na primer, poginula u saobraćajnoj nesreći ili stradala od srčanog udara, izgubio efekat koji je trebalo da bude postignut“, smatra Boris Volodarski, koji je napisao nekoliko knjiga o KGB-u i metodama obračunavanja ruske trajne obaveštajne službe.
Sličan modus operandi uočava se i kod ubistva Borisa Nemcova. Nekadašnji vicepremijer vlade Rusije (za vreme Jeljcinovog predsedničkog mandata) ubijen je s nekoliko hitaca s leđa, 27. februara 2015. godine usred Moskve, dok je s devojkom prelazio preko mosta udaljenog od Kremlja na svega nekoliko stotina metara. Iako su zbog ubistva uhapšena petorica Čečena, nalogodavci, baš kao i u slučaju Ane Politkovske, nikada nisu otkriveni. Ljudi koji su bili bliski Nemcovu čvrsto su ubeđeni da je u ubistvo bila umešana i država, a sve zbog toga što je, pogađajte, i Nemcov bio otvoreni kritičar Putinovog režima i ruske aneksije Krima.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 21. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
Post Views: 25