Ima 50 godina. Pa opet, iako rođen kao Fabricio, a baš kao Fabricio i 11 puta bio državni prvak u paraolimpijskoj atletskoj disciplini, nastupao je na Paraolimpijskim igrama „Pariz 2024“ kao žena. Nijedna od dve planirane discipline – nije završila kako je priželjkivao.
Podsetimo, Valentina Petrilo se od 2019. izjašnjava kao žena.
Ima 50 godina i na pariskoj paraolimpijadi učestvovovao je u trkama na 200 i 400 metara u klasifikaciji T12, napravljenoj za sportiste koji imaju problema sa vidom.
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Kao Fabricio se oženio, dobio dvoje dece, a sada nastupa kao žena.
Prvi nastup je bio dobar – na semaforu u Parizu, posle kvalifikacionih trka na 400 metara, pisalo je: „Petrilo, šesto mesto od 13 učesnika – rezultat 58,35 dovoljan za prolazak dalje“.
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Međutim, u polufinalu su druge učesnice, prosto, bile bolje.
Iako je rezultat Valentine Petrilo bio najbolji u dosadašnjoj karijeri, otkad se takmiči pod tim imenom (57,58 sekundi), to je bilo dovoljno za ukupno peto mesto u polufinalu, a samo za četiri takmičarke je bilo mesta u finalu (neke od njih trče i uz pomoć pratioca, pa otuda samo četiri učesnice u borbi za medalju; tri od njih upravo trče u paru, sa osobom koja normalno vidi).
Onda je na red došlo trčanje na 200 metara.
I tu se ime Italijana(ke) našlo među onima koji su uspešno šprebrodili kvalifikacije, ali…
U polufinalu je osvojeno deveto mesto rezultatom 25,92 sekunde bilo nedovoljno za prolazak u finale.
Za tako nešto je bilo potrebno pomenutu distancu istrčati u polufinalu za brže od 25,06 sekundi.
Kako je svoj nastup u Parizu najavila Valentina Petrilo?
Ističe da uzima terapiju hormonima (mora da ima nizak nivo testosterona da bi se takmičio sa ženama), a na pitanje da li zna da će se neke paraolimpijke buniti što se s njima sada takmiči – kaže:
– Naravno. Sve ovo još uvek i meni deluje čudno. Svi vidite da sam ja muškarac. I zato je mnogima moje učešće nešto neprihvatljivo.
Valentina Petrilo iznosi i još jedan podatak:
– Otkad su počele hormonske terapije, za tri meseca mi se težina povećala za 10 kilograma, a moj rezultat na 400 metara, što mi je omiljena disciplina, čak za 12 sekundi je sporiji. Ali bolje je biti spora i srećna žena, nego brz i tužan muškarac.
A šta vi mislite? Učestvujte u anketi „Novosti“:
Anketa
Da li transrodne osobe treba da se takmiče na ovakav način?
—
Ako vas sport zanima, pratite sve najvažnije ali i najzanimljivije vesti o njemu na sportskim stranicama „Novosti“.
Na sasvim ste dobrom mestu.
Bonus video: ČIJE JE KOSOVO? Mališani Crvene zvezde su u Moskvi ovako reagovali na povike ruskih navijača (VIDEO)
BONUS SADRŽAJ
Knjiga o našem asu koja je izazvala veliku pažnju nosi naziv „Novak, pariske priče„. Prođite uz Novaka sve njegove emotivne trenutke u upoznajte ga u jednom potpuno drugom svetlu. Na 320 stranica, ilustrovanih do sada neviđenim fotografijama, predstavljen je život slavnog tenisera.
Kliknite OVDE i poručite još danas ovo remek-delo koje će vas odvesti na najslavnije teniske terene.