Ministar trgovine Kanade Domink Le Blank rekao je danas da je odluka Vrhovnog suda SAD o ukidanju carina koje je američki predsednik Donald Tramp uveo Kanadi i drugim zemljama, samo učvrstila stav njegove zemlje da su te carine bile „nepravedne“, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Međutim, Le Blank je dodao da ostaje da se radi na sektorskim carinama u sektoru kanadske automobilske industrije, i sektorskim carinama na čelik i alumunijum.

Prema njegovim rečima, te industrije trpe od ovih carina.

Vrhovni sud SAD ocenio je danas da je Tramp uvođenjem carina na osnovu propisa o vanrednim situacijama iz 1977. godine prekoračio svoja ovlašćenja, jer carinska ovlašćenja potpadaju pod nadležnost američkog Kongresa.

Odlukom Vrhovnog suda SAD poništen je veći deo Trampovih carina, ali ne i sve koje je on uveo drugim zemljama.

Carine su jedno od ključnih oruđa Trampove ekonomske politike u njegovom drugom predsedničkom mandatu.

Originalni tekst