U Austriji se već neko vreme koristi drvo za izradu saobraćajnih znakova umesto metala, odnedavno i u Beču. Drveni znakovi treba da doprinesu smanjenju emisije CO2 zahvaljujući ekološki prihvatljivoj
proizvodnji. U glavnom gradu Austrije su prvi put postavljeni drveni saobraćajni znakovi na novo uređenom trgu Kristijan Broda.

„To se nametnulo samo od sebe, jer nam je bilo potrebno ukupno 46 novih znakova“, izjavila je gradska sekretarka za mobilnost, Uli Zima. Novi znakovi se prave u Beču, a za njihovu proizvodnju koristi se drvo od topole ili breze iz Centralne Evrope. Konstrukcija znakova je takva da mogu biti postavljeni na uobičajene stubove. Vizuelno se razlikuju samo po reflektujućoj površini.

Na početku su za nove saobraćajne znakove izazov predstavljali otpornost na vremenske uslove i prianjanje folije na drvo. Zbog termički obrađenog drveta, znakovi su sada, prema rečima stručnjaka, otporni na vremenske uticaje. Sa životnim vekom od oko 20 godina, međutim, nisu dugotrajniji od aluminijumskih  rethodnika.

Ipak, klima ima koristi: „Ovi znakovi imaju vrlo povoljan CO2 bilans, pri proizvodnji izazivaju trećinu CO2 emisije u poređenju sa aluminijumskim znakovima“, izjavio je Tomas Keler, šef sekretarijata za izgradnju puteva. Nakon upotrebe materijal se može kompostirati ili spaliti.

Stari znakovi će biti sačuvani i, ako je potrebno, ponovo postavljeni na drugim lokacijama, na primer, kao zamena za oštećene znakove.

Međutim, novi drveni saobraćajni znakovi su skoro dvostruko skuplji od svojih prethodnika. Cena jednog drvenog znaka iznosi oko 100 evra.

Post Views: 61

Originalni tekst