Neformalna anketna komisija za utvrđivanje razloga pada nastrešnice Železničke stanice u Novom Sadu saopštila je da je Mlađanu Dinkiću „verovatno promaklo da pojasni činjenicu da je upravo on vodio pregovore sa evropskim zvaničnicima oko finansiranja rekonstrukcije železnice, počev od 2008. godine“.
Ovim saopštenjem nastavlja se polemika koja je započela pre nekoliko dana, tokom koje Anketna komisija zatražila da DInkić, zajedno sa Aleksandrom Vučićem i Zoranom Mihajlović moraju da budu „odmah saslušani od strane pravoduđa Srbije i EU“.
Dinkić je na to odgovorio da su „netačni svi navodi koji su izneti“.
U novom saopštenju Anketne komisije kaže se da Dinkić, „sa dolaskom SNS-a na vlast, 11. januara 2013. godine potpisao ugovor sa ruskim ministrom finansija Antonom Siluanovim u vrednosti od 800 miliona dolara“.
U saopštenju se, takođe, zahvaljuju Dinkiću na spremnosti da sarađuje i pomogne da se utvrde činjenice koje su dovele do tragedije u Novom Sadu, ali i zbog toga što „nije opovrgao konstatacije Komisije da se sa povoljnijih načina finansiranja, kroz evropske fondove i investicione banke, prešlo na nepovoljne ruske i kineske aranžmane“.
Zbog toga, Anketna komisija Dinkiću postavlja nekoliko pitanja:
- Koliko je iznosila prva preliminarna vrednost projekata modernizacije Beograd-Novi Sad i Novi Sad-Kelebija?
- Da li su vođeni pregovori sa Evropskom unijom, Evropskom investicionom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Svetskom bankom o finansiranju projekta i, ako jesu, koji su bili elementi finansijske konstrukcije?
- Zašto su iz budžeta Republike Srbije za 2013. godinu izuzete garancije za Evropsku investicionu banku za projekte železnice, iako su te garancije do 2012. postojale?
- Zašto je doneo odluku da odustane od EU sredstava i potpiše ugovor sa Rusijom?
- Da li je ministarstvo na čijem je čelu bio dalo pozitivno mišljenje na Aneks 2. Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine, kojim se predviđa da ovi projekti „ne podležu obavezi raspisivanja javnog nadmetanja za obavljanje poslova investicionih radova i isporuku dobara i usluga”, čime su stvoreni preduslovi za netransparentno ugovaranje i ukidanje konkurencije?
KAKVA JE BILA DINKIĆEVA REAKCIJA NA NAVODE ANKETNE KOMISIJE
Podsetimo, bivši ministar finansija Mlađan Dinkić demantovao je pre dva dana navode člana komisije Vladimira Obradovića o tome kako je učestovao u donošenju odluka u vezi sa rekonstrukcijom železničke pruge do mađarske granice – netačni.
„U vreme kada sam bio u vladi taj projekat nije ni postojao, a moj resor nikada nisu bili saobraćaj ili građevinarstvo. Podsećam takođe da ja već 12 godina nisam u vladi i da već više od 11 godina nemam apsolutno nikakvog dodira sa politikom, državom i javnim sektorom“, objasnio je Dinkić.
Dodao je i da se „lako može proveriti“ da u vreme njegovog mandata „finansijski aranžman sa Kinom u vezi rekonstrukcije železnice o kome se sada govori nije ni postojao“.
„U to vreme, na osnovu međudržavnog sporazuma sa Kinom, kreditima njihove Exim banke jedino su finansirani i realizovani projekti izgradnje mosta Zemun-Borča i rekonstrukcije termoelektrane u Kostolcu, a razgovaralo se o još nekim projektima iz oblasti putne infrastukture, dok železnica uopšte nije bila tema“, ističe Dinkić.
On je naglasio i da apsolutno podržava sva nastojanja da se istinito i objektivno utvrde sve okolnosti koje su dovele do nezamislive tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu i da svi koji su zaista odgovorni snose zakonske posledice.
„A ja svima stojim na raspolaganju za sve odgovore u vezi aktivnosti tokom mog mandata, koji je okončan u julu 2013. godine“, istakao je Dinkić.
ANKETNA KOMISIJA: „Vučić, Zorana Mihajlović i Dinkić moraju odmah da se ispitaju zbog odluka u vezi sa rekonstrukcijom pruge do mađarske granice“
Član Anketne komisije Vladimir Obradović izjavio je 26. marta da Aleksandar Vučić, Zorana Mihajlović i Mlađan Dinkić „moraju odmah biti ispitani od strane pravosuđa Srbije i Evropske unije zbog štetnih odluka koje su donosili u vezi sa projektom rekonstrukcije pruge do mađarske granice“, jer su te odluke, kako je naveo, građane Srbije koštale oko milijardu evra.
„Preliminarne studije koje su rađene 2012. i 2013. godine i finansirane iz evropskih sredstava pokazuju da je projekat modernizacije pruge Novi Sad do granice sa Mađarskom trebalo da košta oko 330 miliona evra. Kako smo došli do cifre koja je plaćena kineskim konzorcijumima od oko 1,2 milijarde evra?“, rekao je na konferenciji pod nazivom „Javna sredstva – tajne nabavke“,
Kako je Aleksandar Vučić tada bio prvi potpredsednik Vlade Srbije, on je, prema rečima Obradovića, direktno odgovoran za resornim ministrima, a kako su sredstva dolazila iz Evropske unije, trebalo bi da se ispita da li je reč o nenamenskom trošenju novca.
Za projekat rekonstrukcije pruge od Beograda do Subotice, EU je bespovratno dala 3,95 miliona evra konzorcijumu koji predvodi „Luj Beržer“, i trebalo je da se radi idejni projekat i studija, što je potvrđeno i u izveštaju Ministarstva građevine iz 2014. građevine, kazao je Obradović.
Procenjena investiciona vrednost projekta, kako je kazao, je bila oko 330 miliona evra.
„Kako smo došli do 1,2 treba da nam kažu. Vlada je uzela nepovoljne aranžmane od Rusije i Kine. U ruskom aranžmanu urađen je deo od Pazove do Novog Sada, a u kineskom aranžmanu od Beograda do Pazove i od Novog Sada do granice sa Mađarskom“, rekao je Obradović.
Uzeti su, kako je ocenio, skupi i nepovoljni krediti da bi moglo da se radi na netransparantan način i trebalo bi utvrditi da li su sredstva evropskih obveznika iskorišćena na pravi način.
Upitno je, kako je istakao, i ko je i kada doneo odluke da se pruga preprojektuje sa 160 na 200 kiliometara na sat.
Obradović je predočio da je dokument koji je potpisala Mihajlović da se preprojektuje pruga za brzinu do 200 kilomatara na sat, iako je EU finansirala studiju koju radi Luj Beržer koja treba da bude do 160 kilomatara na sat.
„Srbija je dala stotine miliona evra više da bi se putovalo osam minuta duže. To je takođe štetna odluka koju treba preispitati“, ocenio je Obradović.
Post Views: 6