“U okviru prethodna dva ciklusa programa „Zagovarači promena” napravljen je pomak u pravcu uspostavljanja dijaloga sa relevantnim akterima i donosiocima odluka, što je rezultiralo time da 7 predstavnika organizacija civilnog društva postanu deo različitih radnih grupa koje rade na uspostavljanju politika koje su prilagođene potrebama građana. Takođe, zahvaljujući naporima organizacija civilnog društva usvojene su 4 nove lokalne politike u Šapcu, Čačku, Požegi i Kragujevcu. Sve organizacije su pokazale izuzetnu posvećenost i inovativnost u rešavanju društvenih pitanja, tako da očekujemo da se taj trend pozitivnih promena nastavi i u budućnosti”, izjavila je Milica Kezić Marčić, menadžerka programa za podršku zagovaračkim inicijativama u Trag fondaciji, koja je u okviru trogodišnjeg programa „Pokret Polet“ objavila treći konkurs za podršku javnom zagovaranju, namenjen organizacijama civilnog društva.
- Ko može da se prijavi za program javnog zagovaranja?
Svi koji žele da se prijave na konkurs „Zagovarači promena” u okviru programa Pokret Polet moraju da ispune tri kriterijuma:
Prvi se odnosi na status i registraciju pravnog lica. Ovim konkursom podržavamo organizacije civilnog društva, udruženja građana, mreže organizacija, sindikate, fondacije i/ili zadužbine koje su registrovane u Agenciji za privredne registre pre 1. juna 2022. godine.
Drugi kriterijum se odnosi na sedište organizacije i ono mora biti na teritoriji lokalne samouprave za koju se podnosi predlog projekta. Ukoliko organizacija želi da sprovodi aktivnosti i zagovara na okružnom ili regionalnom nivou, to je moguće, ali opet, sedište organizacije mora biti u tom istom okrugu ili regionu gde će se sprovoditi aktivnosti. Ukoliko je pak reč o organizaciji koja želi da zagovara određene izmene politika na nacionalnom nivou, onda ne postoji organičenje u vezi sedišta sve dok je ono na teritoriji Republike Srbije.
Treći kriterijum se odnosi na tematski okvir programa. Dakle, neophodno je da opredeliti se za jednu od tri teme konkursa: unapređenje kvaliteta i dostupnosti usluga socijalne zaštite; unapređenje radnih prava i podsticanje zapošljavanja osetljivih grupa ili osnaživanje socijalnog preduzetništva i podsticanje inovacije socijalnih usluga.
- Kakvu vrstu podrške pruža Trag fondacija tokom trajanja programa?
Inicijative koje budu podržane ovim programom ostvaruju finansijsku podršku koja iznosi do 15.000 EUR za period do godinu dana, kao i ekspertsku podršku. Ekspertska podrška obuhvata programe obuka na temu javnog zagovaranja i komunikacijskih veština, mentorsku podršku od strane stručnjaka za javno zagovaranje i drugih specifičnih tema koje su važne za samu inicijativu i podršku za sprovođenje istraživanja od strane mladih istraživača.
- Ovo je treći ciklus programa javnog zagovaranja. Koliko je do sada organizacija civilnog društva učestvovalo u programu i za koje teme su pokazale najviše interesovanja?
Trag fondacija je do sada ovim programom podržala ukupno 28 javno-zagovaračkih inicijativa širom Srbije. Ono što možemo da zaključimo na osnovu svih prijava koje su stizale na konkursima, jeste da je najveće interesovanje za unapređenje kvaliteta i dostupnosti usluga socijalne zaštite. Ovaj trend objašnjava i činjenica da organizacije civilnog društva u velikoj meri pružaju usluge socijalne zaštite, kao što su npr. dnevni boravci, savetovališta, pomoć u kući i slično.
Takođe bih spomenula da je znatno poraslo interesovanje za temu socijalnog preduzetništva. Uprkos donošenju Zakona o socijalnom preduzetništvu i formiranju Saveta za razvoj socijalnog preduzetništva, i dalje postoje izazovi u potpunoj integraciji socijalnih preduzeća u ekonomsko i društveno tkivo Srbije. Upravo to je predmet interesovanja civilnog sektora, da osigura dobru primenu zakona i podstiče društveno odgovorno poslovanje.
- Da li možete da nam navedete neke primere pozitivnih promena koje su rezultat inicijativa organizacija civilnog društva iz ovog programa?
Ono što su do sada organizacije civilnog društva kroz ovaj program uspele, jeste da su usvojene 4 nove lokalne politike u Šapcu, Čačku, Požegi i Kragujevcu. Plan razvoja grada Šapca za period 2024-2030. prepoznao je terenske saradnike kao inovativnu uslugu socijalne zaštite, čime je otvoren put za pružanje podrške najugroženijim, kao što su pojedinaci koji žive na ulici, osobe sa invaliditetom, LGBT osobe i stariji na selu. Donosioci odluka u Čačku su u Plan razvoja grada Čačka za period 2023 – 2030. godine uneli odredbe o podršci socijalnim preduzećima. U Požegi je doneta Odluka o uvođenju inovativne usluge – Klub. za osobe sa smetnjama u razvoju. Grad Kragujevac je doneo Lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost.
Takođe, uloženi su mnogi napori zagovaranja u pravcu uspostavljanja dijaloga sa relevantnim akterima i donosiocima odluka, što je rezultiralo time da 7 predstavnika organizacija civilnog društva postanu deo različitih radnih grupa koje rade na uspostavljanju politika koje su prilagođene potrebama građana. Sve organizacije kontinuirano pokazuju izuzetnu posvećenost i inovativnost u rešavanju hitnih društvenih pitanja, što očekujemo i od ovog trećeg ciklusa podrške.
Konkurs za podršku javnom zagovaranju, namenjen organizacijama civilnog društva je otvoren do 30. juna 2024. godine, a više informacija može se pronaći na sledećem linku: https://pokretpolet.tragfondacija.org/otvoren-konkurs-za-program-podrske-javnom-zagovaranju-pokret-polet/
Post Views: 22