NAUČNICI su otkrili način za kontrolu kvantnih materijala pomoću svetlosti, što bi buduće uređaje moglo učiniti do 1000 puta bržim od današnjih.

Foto: Srbatom
Zamislite uređaje koji rade i do 1.000 puta brže od današnjih pametnih telefona i laptopova. Ta vizija postaje sve ostvarljivija zahvaljujući prodorima u kontroli kvantnih materijala, egzotičnih supstanci kojima upravljaju zagonetni zakoni kvantne fizike.
Tim američkih naučnika fokusirao se na 1T-TaS2, slojeviti kvantni materijal poznat po svojoj sposobnosti prebacivanja između provodljivosti i neprovodljivosti elektriciteta. Ova dualnost je ključna za rad tranzistora u čipovima. Za razliku od prethodnih eksperimenata koji su zahtevali izuzetno niske temperature, nova tehnika američkog tima, nazvana „termalno gašenje“, omogućava stabilno prebacivanje na praktičnim temperaturama mesecima, a ne samo nekoliko sekundi.
Metod američkih naučnika zasniva se na pažljivo tempiranom zagrevanju i hlađenju, dovoljno brzom da promeni elektronske faze, ali dovoljno sporom da sačuva osetljiva kvantna stanja. Ova ravnoteža omogućava materijalu da trenutno prelazi između izolatora i provodnika, a sve to kontroliše svetlost. Rezultati istraživanja ovog materijala objavljeni su u časopisu Nature Physics.
-Svako ko je ikada koristio računar došao je do tačke u kojoj je želeo da nešto može brže da se učita. Ništa nije brže od svetlosti, a mi koristimo svetlost da kontrolišemo svojstva materijala u suštini najvećom mogućom brzinom koju fizika dozvoljava, objašnjava fizičar Gregori Fijete sa Univerziteta Nortistern u SAD i jedan od autora pomenute studije.
Današnja elektronika se oslanja na odvojene provodne i izolacione materijale koji su međusobno povezani. Otkriće Fijetovog tima moglo bi dovesti do jedinstvenog materijala koji prelazi između ovih stanja, pojednostavljujući dizajn čipova i značajno povećavajući brzinu.
Kako silicijumski čipovi dostižu svoje fizičke granice, novi materijali predstavljaju ključni put napred.
-Došli smo do tačke gde postizanje neverovatnih poboljšanja u skladištenju informacija ili brzini rada zahteva nove temelje. Jedan put je kvantno računarstvo, a drugi je inovacija u materijalima. Upravo o tome se radi u ovom radu, kaže Fijete, prenosi Sajens alert.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO – Potraga za delovima tela kod Lazarevca