Uloga ambasadora dobre volje za kulturnu agenciju UN sa sjedištem u Parizu uključuje promovisanje njenih inicijativa i vrijednosti koje uključuju zaštitu domorodačkih kultura i unapređenje obrazovanja.
Sada je čast da ponese ovu titulu sa velikom odgovornošću pripala Farelu Vilijamsu, muzičaru i modnom dizajneru.
On je nastavio sa svojim aktivnostima koje su vrlo zapažene u glavnom gradu Francuske kao umjetnički direktor muške odjeće Luj Viton i izvođač na ponovnom otvaranju katedrale Notr Dam ranije ovog mjeseca.
Vilijams je rekao da se nada da će uspjeti u misiji da produbi osjećaj jedinstva i zajedništva u radu koji “izjednačava šanse za marginalizovane zajednice”.
Govorio je i o svom djetinjstvu i tome kako je odrastao u siromašnoj porodici.
“Odrastajući u Virdžiniji, ni u najluđim snovima nisam mislio da će mi se u životu pružiti prilika poput ove”, kazao je on.
Uloga ambasadora dobre volje za kulturnu agenciju UN uključuje promovisanje njenih inicijativa koje uključuju zaštitu domorodačkih kultura, unapređenje obrazovanja i zdravstvene zaštite za žene, podizanje svijesti o prevenciji genocida i očuvanje kulturnog nasljeđa.
Agencija UN je saopštila da će Vilijams biti “mentor i uzor mladim stvaraocima, posebno u Africi, gdje Unesko podržava razvoj kulturnih industrija”.
Vilijams se pridružuje listi ambasadora dobre volje koja uključuje američkog džez muzičara Herbija Henkoka, brazilskog umjetnika Vika Muniza i japansku rediteljku Naomi Kavase.
Činjenica da je Vilijams američki državljanin znači da njegov izbor za ambasadora dobre volje možda naglašava ponovni prijem Sjedinjenih Država u UNESCO prošle godine pod predsjednikom Džoom Bajdenom.
UNESCO je 2011. donio odluku da uključi Palestinu kao državu članicu, što je dovelo do toga da SAD i Izrael prestanu da finansiraju agenciju.
(Express/Mondo.rs)