„Autokrate zahtevaju jasan odgovor, na samo diplomatska rešenja i kompromise i Aleksandar Vučić tu nije izuzetak. EU je predugo ostavljala Vučiću prostor da nastavi uništavanje demokratije u Srbiji“, izjavio je holandski poslanik u Evropskom parlamentu Teis Ruten, piše N1.
Pružio je podršku svim novinarima u Srbiji koji su izloženi pretnjama, posebno novinarima televizije N1 i ocenio da su ti napadi „deo šireg procesa politike predsednika Vučića“.
Holandski poslanik u Evropskom parlamentu Teis Ruten nedavno je pozvao predstavnike Evropske unije da reaguju na pismo roditelja studenta Pavla Cicvarića i iskoriste svoj uticaj da u Srbiji budu oslobođeni svi politički zatvorenici.
„Postoje četiri stvari koje bi EU u ovakvim slučajevima trebalo da uradi jer je to širi trend. EU bi trebalo da jasno i javno reaguje, da ima razgovore sa predstavnicima Vlade Srbije, da sve to zabeleži, kako bismo imali te podatke i mogli da ih uključimo u izveštaje Evropskog parlamenta u narednima diskusijama“, rekao je za N1 Teis Ruten.
„Građani žude za vladavinom prava“
Naveo je i da je jasno da u Srbiji postoji „rast nezadovoljstva politikama i delanjem Vučićevog režima“.
„Građani žude za vladavinom prava, dakle, da postoji odgovornost, da postoje mere protiv korupcije, kraj nepotizma. Iskreno, ne krivim ih i mislim da se predsednik Vučić i dalje nada da će protesti odumreti, da ima i dalje podršku EU i jednom kada bude nestala međunarodna pažnja, on se nada da će primeniti nasilje nad demonstrantima i mi moramo da to sprečimo“, kazao je Ruten.
Ocenio je da EU nema dovoljno jasan stav u odnosu na ljude „sa autokratskim tendencijama ili sa onima koji su u potpunosti autokrate“.
„Autokrate zahtevaju jasan i direktan odgovor, na samo diplomatska rešenja i kompromise i Vučić tu nije izuzetak. Za njega su potrebni jasno odgovori i nažalost, EU je predugo ostavljala Vučiću prostor da nastavi uništavanje demokratije u Srbiji“, naveo je Ruten.
„EU vidi Vučića kao faktor stabilnosti – to je pogrešno“
Dodao je da veruje da je EU to učinila jer „još uvek vidi Aleksandra Vučića kao faktor stabilnosti u regionu“.
„Mislim da je to pogrešno i da je to davanje uloge piromanu u vatrogasnoj brigadi. Moramo sada da to zaustavimo to povlađivanje, moramo da budemo realistični i ne možemo da skrenemo pogled od negativnih situacija“, naglasio je Ruten.
Odgovarajući na pitanje da li se slaže sa ocenama da EU prioritet daje svojim ekonomskim interesima u odnosu na temeljne vrednosti na kojima počiva, on je rekao da je jasno da takve tendencije postoje.
„Da, nažalost mislim da vidimo takve tendencije. Sasvim je u redu imati ekonomske veze, ali ne možete da žrtvujete svoje principe. To znači da, ukoliko poslujete, morate da se osigurate da budu poštovani osnovni zahtevi po pitanju zajednice. Takođe i kada zaključite ugovor o rudarenju litijuma, što nije bio slučaj“, naveo je Ruten.
Godine ekonomskog razvoja nisu donele napredak u reformama
Dodao je da je EU verovala da će kroz „ekonomski uticaj i ekonomski proges doći do reformi u Srbiji“.
„Realnost je da se to ne događa. Nismo videli taj efekat. Godine ekonomskog razvoja u Srbiji nisu donele značajan napredak po pitanju vladavine prava, slobode medija, građanskog društva. Moramo da budemo čvrsti po pitanju reformi, ali i da održavamo ekonomske odnose, ali ne nauštrb naših temeljnih vrednosti“, naveo je Ruten.
Osvrćući se na napade na nezavisne medije u Srbiji, on je rekao da pruža punu podršku svim novinarima koji su bili izloženi pretnjama.
„Posebno vašim kolegama sa vaše televizije. To je deo šireg procesa politike predsednika Vučića, nažalost. Sloboda izražavanja, medijske slobode su ključni temelji zdravog demokratskog društva. To je upravo ono što Vučić želi da ugrozi. Mislim da je došlo do toga da (u Srbiji) nema više slobodnih medija“, rekao je Ruten.
Dodao je da u Srbiji postoje formalne garancije za pluralizam medija, ali da u praksi toga nema.
„Siguran sam da ćemo imati još jednu rezoluciju o Srbiji“
Rekao je da veruje da će posle letnje pauze u Evropskom parlamentu biti doneta još jedna rezolucija o Srbiji.
„Evropski parlament je bio veoma glasan po pitanju Srbije. Nedavno smo imali izveštaj o napretku Srbije i mi ćemo, siguran sam, nakon letnjeg perioda imati još jednu rezoluciju o Srbiji. Mislim da u EU ima mnogo podrške, u mnogim poslaničkim grupama. Dakle, to nije samo pitanje nekih pojedinih grupacija“, rekao je Ruten.
Dodao je da studentski zahtevi jasni.
„Zahtevi studenata su jasni – to je sprovođenje vladavine prava, i fundamentalna prava; to su ključne stvari za put proširenja EU. To je poziv koji ne može da bude ignorisan i verujem da bi Vučićeva vlada trebalo da razume da ono neće odumreti. Mi ćemo svakako u Evropskom parlamentu ponovo to podstaći, u cilju podrške građanskom društvu i u cilju borbe za demokraiju i fundamentalna prava u Srbiji“, rekao je za N1 holandski poslanik u Evropskom parlamentu Teis Ruten.
Post Views: 20