Stupanje na dužnost Donalda Trampa donelo je tektonske promene ne samo u Vašingtonu, već i u Briselu.
EU je faktički prepuštena samoj sebi na međunarodnoj sceni jer će savezničke veze izbledeti od vojnog do ekonomskog polja. Od juče, moraće svako za sebe.
Preti carinski rat, dok će onaj pravi, u Ukrajini, spasti samo na deo kontinentalne podrške, zbog čega su na Starom kontinentu primorani da dodatno zbijaju redove.
– Stupanjem na dužnost izabranog predsednika Donalda Trampa SAD su odabrale izuzetno dominirajuću politiku, kroz industriju, crpljenjem bogatstva i investicija u svetu. Ako ništa ne uradimo, naša sudbina je jasna, drugi će dominirati nad nama. Bićemo pregaženi, marginalizovani. Saberimo se i ujedinimo – poručio je juče francuski premijer Fransoa Bajru.
Odluka je, kaže Bajru, na Evropljanima, uz praktičnu primoranost da usaglase različite senzibiletete, da ne bi bili potčinjeni. Još oštriji, francuski premijer bio je pre nekoliko dana, kada je predstavljao opštu politiku svoje nove vlade, naglasivši da je svet stigao „od snage zakona do zakona snage“. Rekao je da EU treba da postane strateška zajednica, politička, odbrambena i ekonomska sila, a da joj je za to potrebno jedinstvo.
Zajednička odbrambena politika Evropskoj uniji biće preko potrebna i zbog rata u Ukrajini, ukoliko namerava da i dalje istim ritmom podržava Kijev u sukobu s Moskvom. Tramp je svoju ideju da ispregovara mir dan po stupanju u Belu kuću sada oročio na šest meseci, ali i to je, iz ugla beznadežne situacije u kojoj se svet danas nalazi, praktično iza ćoška.
Odlazeći nemački kancelar Olaf Šolc je pred samo Trampovo preuzimanje funkcije, SAD okarakterisao kao najbližeg saveznika svoje zemlje, istakao ulogu Vašingtona u razvoju demokratije u Nemačkoj i naglasio važnost transatlantskih odnosa kao garanta bezbednosti Nemačke.
– Zato su nam potrebni stabilni odnosi sa SAD – poručio je Šolc koji je dodao da je imao dva telefonska razgovora sa Trampom, opisujući ih kao „veoma prijateljske i dobre“.
Istovremeno, Šolc je rekao da Evropljani poštuju međunarodno dogovorena pravila, a jedno od njih je da se „granice ne smeju pomerati silom“. „Dojče vele“ s tim u vezi podseća da je Tramp nedavno dao komentare o kupovini Grenlanda i Panamskog kanala, i pretvaranju Kanade u američku državu.
„Dojče vele“ je objavio i anketu u kojoj dve trećine ispitanih očekuje da će se američko-nemački odnosi pogoršati pod Trampom i da će to imati negativan uticaj na ekonomiju. Da će sve ostati isto kao pre misli 17 odsto, a samo 8 da će se veze poboljšati. Šolc je, kao i Bajru, naglasio strateške prednosti Evrope, rekavši da zajednica od više od 400 miliona ljudi ima ekonomsku moć i može da napreduje na sopstvenoj snazi.
Htela – ne htela, EU će morati da krene tim samostalnim putem. I pored toga što je novi američki predsednik za svoju prvu posetu inostranstvu u drugom mandatu i pre nego što je preuzeo funkciju odabrao Pariz, Francuska i Evropa znaju da će verzija „Tramp.2“ bez kočnice Senata biti tvrđa od prve.
STRAH OD „SLOBODE IZRAŽAVANjA“
U Evropi su svesni predstojeće ofanzivne Trampove politike iz ugla „Najpre Amerika“, uz povećanje carinskih stopa i moguće političko i diplomatsko mešanje. Strahuju da će biti ostavljeni na cedilu ukoliko ne podignu izdvajanja za odbanu na astronomskih i nerealnih 5 odsto BDP, i od toga kakve će to reprekusije imati na strah od daljeg ruskog širenja. Pretnje su i plasiranje „Trampove istine“ preko „Iksa“ i „Fejsbuka“ sa slobodom izražavanja u kojoj se vidi poplava fejk njuza.